Rektoři vyhlašují protestní týden vysokých škol

6. 9. 2017 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Rozhořčená Česká konference rektorů vyhlásila na mimořádném zasedání akci Týden pro vzdělanost jako protest proti neschopnosti vlády řádně zafinancovat vysoké školství do příštích let. Během něj plánují rektoři dát prostor vysokým školám vyjádřit najevo svůj nesouhlas.

Rektoři vysokých škol se sešli na mimořádném zasedání, jehož výsledkem bylo vyhlášení protestního týdne, kdy akademici plánují zorganizovat co nejvíce setkání, na nichž by mohli veřejnost upozornit na zoufalý stav, který ve školství vládne. Na svém Twitteru o této akci informoval rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Univerzita Karlova nezůstala pozadu s tweetem rektora UK Tomáše Zimy (předsedy ČKR) během proslovu.

Podle serveru České noviny protestní týden odstartuje v Liberci na zahájení akademického roku ve dnech 2. a 3. října. O den později, ve středu 4. října se protesty přesunou do Prahy, kde rektoři plánují pochod z Národní třídy na Malou Stranu. Průvod se bude přesouvat kolem budov ministerstva školství a ministerstva financí směrem k budově vlády. V následujících dvou dnech propuknou protestní akce ve všech ostatních městech Česka, kde se nachází vysoké školy.

Jak přesně budou protesty a celý průběh akce vypadat, je podle Tomáše Zimy zatím v jednání. Bližší informace se dozvíme v následujících týdnech.

Text usnesení České konference rektorů, kde rektoři formují přesné důvody svého znepokojení, přikládáme níže.

Usnesení mimořádného zasedání České konference rektorů

Česká konference rektorů (ČKR) přijala na svém mimořádném zasedání následující usnesení:

ČKR je rozhořčena postupem vlády ČR, která dosud nedokázala najít prostředky na navýšení rozpočtu veřejných vysokých škol pro následující roky. Navýšené finanční prostředky pro VVŠ jsou nezbytné pro zajištění kvality vzdělávání, zejména mzdových podmínek vysokoškolských učitelů i důstojných životních podmínek doktorandů.

Akci TÝDEN PRO VZDĚLANOST vyhlašuje ČKR jako formu protestu proti postupu vlády na dny 2. až 6. října 2017. Vysoké školy dají během TÝDNE PRO VZDĚLANOST svoji nespokojenost razantně najevo.

Protestujeme proti alarmující skutečnosti, že výdaje na veřejné vysoké školy ve vztahu k HDP v posledních letech soustavně klesají a výdaje MŠMT na vzdělávací činnost VVŠ jsou v současné době nižší než v letech 2006 – 2011!

Kvalitní vysoké školy jsou přitom nezbytným předpokladem budoucí konkurenceschopnosti ČR.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.