Rektorský den? Studenti ho neznají a fakulty nerespektují

27. 5. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Rektorský sportovní den je tradiční událost, která každý rok přitáhne stovky studentů univerzity. Aby se ho mohli zúčastnit, vyhlašuje se celouniverzitní volno. Přesto některé fakulty ve výuce pokračují nebo vypisují na den volna termíny zkoušek.

Basketbal

Basketbalový turnaj se musel obejít bez právníků

Foto: Martin Kolář (UK media)

„V basketbalovém turnaji hraje 14 týmů, ale z práv tady není nikdo,“ stěžuje si jeho organizátorka Jana Müllerová. Právnická fakulta totiž na 13.5. vypsala zkoušky. „Za 18 let, co jsem na fakultě, se akce vždy konala ve stejný den. Záleží asi na tom, jak kdo fandí sportu,“ přemýšlí.

Proděkan pro magisterský studijní program Právnické fakulty JUDr. Jiří Hřebejk namítá, že v týdnu od 11. do 15. května byl na fakultě zápočtový týden a na státní zkoušky, které se konaly 13.5., bylo pozváno pouze 60 studentů. Těm bylo dokonce nabídnuto, že pokud budou chtít využít aktivit sportovního dne, budou přizváni na jiný termín. Nabídky nikdo nevyužil.

„Nevyužití termínu 13.5. by zkouškové období prodloužilo a ohrozilo příravu promocí. Plnění studijních povinností v den rektoreského volna probíhalo vždy se souhlasem studentů a nikdy nebylo jedinou možností, kdy povinnosti splnit,“ říká proděkan. Zároveň dodává, že ze strany studentů PF UK byl o sportovní aktivity zájem vždy malý.

Honza, student 2. ročníku Fakulty sociálních věd, říká: „Chtěl jsem i na fotbal, ale měl jsem dopoledne zkoušku a propásl jsem prezenci, tak jdu jenom na basketbal.“

„Já přijdu dneska o semináře. Nahrazují se za ty, co odpadly během semestru,“ dodává Honzova spolužačka Katka. Podle ní by se sportovní den měl pořádat jindy než na konci semestru těsne před zkouškami.

Prvák z Matematicko-fyzikální fakulty Lukáš, odpočívající po softballovém zápase, souhlasí. Myslí si, že hodně lidí nepřišlo, protože se musí učit. Sám je ale se sportovním dnem spokojený. Podle jeho spolužáků kvalita vzrostla, přestože minulý rok byl program díky oslavám výročí univerzity mnohem nabitější.

Podle studetnky Přírodovědecké fakutly je termín dobrý. „Potom jsou fesťáky a dřív zase není počasí. Jeden den nikoho nezabije,“ argumentuje, zatímco se dívá na fotbal.

Peněz bývalo více

Každý ze sportů má svůj rozpočet. Peníze se použijí například na nákup cen pro výherce. „Peněz bývalo mnohem víc,“ říká Jana Müllerová z Ústavu tělesné výchovy PF UK. „Dřív byli i sponzoři, tiskly se trička, dnes nic z toho není.“

Zaostává i propagace sportovního dne mezi studenty. Sázet na tradici se nevyplácí. Každý rok totiž přicházejí na univerzitu stovky nových studentů, kteří o sportovním dni nemají ani tušení.

„U nás na Husitské teologické fakultě se to prakticky nepropaguje,“ konstatuje studentka čtvrtého ročníku, která stojí u stánku Klubových nocí. Podle ní je to hlavně kvůli tomu, že na fakultě není tělocvik. „Každý se divil, když jsem řekla, že sem jdu,“ směje se.

S tím souhlasí i proděkan Hřebejk. Podle něj by sportovní nabídce univerzity pomohla větší propagace akcí. Zároveň by uvítal, aby bylo jasně stanoveno, co rektorský den znamená: „Nesmí být výuka? Nesmí být zkoušky? Musí jít studenti sportovat nebo alespoň fandit?,“ ptá se proděkan.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.