Richard Sulík: Úřad českého eurokomisaře bych zrušil jako první, 30 let nebude potřeba
I když ho řada lidí považuje za euroskeptika, on se k původním myšlenkám Evropské unie hrdě hlásí. Kritizuje ale přebujelou byrokracii, například úřad českého eurokomisaře pro rozšiřování označil za zcela zbytečný. Slovenský politik Richard Sulík poskytl během své návštěvy v Praze rozhovor portálu UKáčko.cz.
Jaký je váš pocit z dnešní přednášky a debaty?
Velmi příjemný. Říká se, že doma nikdo není prorokem, takže v zahraničí to přeci jen jinak vnímají. Příjemná debata.
Svého času se o vás psalo jako o člověku, který drží v rukou osud Evropy, někdo dokonce napsal „drží Evropu pod krkem“. Jaký to byl pocit?
Nebyl jsem z toho nějak zvlášť nadšený. Určitě nebyl můj záměr hrát nějakou velkou evropskou roli. Můj záměr byl zabránit tomu, aby se Slovensko toho nesmyslu zúčastnilo, což se mi nepodařilo. Celý ten rozruch, to byl takový průvodní jev, nebyl to cíl.
My jsme tady minulý měsíc měli eurokomisaře Füleho, který má na věc pochopitelně trochu jiný názor…
Jakého eurokomisaře?
Štefan Füle, český eurokomisař, stará se o rozšiřování.
Ten úřad bych zrušil jako první, tak 30 let nebude potřeba.
… a právě pan Füle říkal, že na jednu stranu „Evropa je v krizi, hrozí kolaps…“ a na druhou stranu chce do Unie vstoupit 9 států. Proč tam tedy chtějí vstoupit, když je to s Evropou tak zlé?
Jaké státy? Státy chudé jak kostelní myš. To je nesmysl, že teď budeme nabírat nové členy. Vždyť EU si neporadí ani s těmi 27 státy, které má. Podle mě Bulharsko ani Rumunsko se neměly do Unie vůbec dostat, stejně jako Řecko se nemělo dostat do eurozóny. Teď přibereme další státy, jejichž průměrná mzda je možná 7 % průměrné mzdy v Lucembursku, to je úplná hloupost. Ještě ten Island je docela v pořádku, ale ti ostatní, Turecko, Ukrajina…
Komisař Füle také říkal, že v současné Evropě je cesta buď dopředu, k hlubší integraci, nebo dozadu, k rozpadu. Žádná třetí cesta prý není. Souhlasíte s tímto názorem?
Myslím, že je to úplná hloupost… No, škoda řečí. Úplná hloupost.
ČTĚTE TAKÉ: Slovensko si koupilo podání ruky za 7 miliard eur, říká Richard Sulík
Vy se hlásíte k liberálním ekonomickým myšlenkám, obdivujete Miltona Friedmana, zastáváte myšlenky volného trhu – ale v poslední době nejsou tyto myšlenky zrovna v módě. Mluví se i o konci liberálního kapitalismu, říká se, že neregulovaný volný trh zklamal a musí nastoupit přísná státní regulace. Ideu silného státu prosazují i držitelé Nobelových cen jako Krugman, Stiglitz…
Ale Krugman a Stiglitz jdou lidé se socialistickým smýšlením. To jsou keynesiánci a při vší úctě k jejich práci, k jejich dílu… Samozřejmě, že budou říkat, že liberální škola je překonaná, když oni tvrdí pravý opak. Ale to je jenom jejich názor, to není žádné univerzální měřítko. No ale dobrá – říkají „svobodný trh je překonaný“. Ale podívejte se, kam nás dovedla ta jejich druhá cesta, ta socialistická řešení.
Zůstáváte věrný myšlenkám volného trhu…
Přesně tak. Proto já taky vítám Evropskou unii. Na čem je postavená Evropská unie? Volný pohyb zboží, služeb, osob a kapitálu. To je ta původní myšlenka, principy, na které se stále více zapomíná. A to může fungovat i bez té byrokracie okolo.
Nicméně v jednom rozhovoru jste řekl, že politici by měli finanční trhy ignorovat.
Myslel jsem to tak, že když akcie propadnou nebo vyskočí o nějaká tři procenta, neměla by se z toho hned dělat politická událost a dělat na základě toho nějaká politická rozhodnutí. To je obyčejná zbrklost, jistěže si trhy potom s politiky hrají jako kočka s myší. Tady se pohnou burzy, stát prodá dluhopisy o procento dráž a hned se svolávají krizové summity. Politická rozhodnutí by se měla dělat podle nějakého konceptu, zásad, hodnot. A ne podle toho, že se pár investorů rozhodne, že zrovna dneska je dobrý den na prodej akcií.
Ještě si neodpustím jednu otázku politickou: Sám jste říkal, že hlasy se víceméně „kupují“ a volby vyhraje ta strana, která dá voličům víc úlev, víc služeb zadarmo, větší přídavky a sociální jistoty. Přesto – vaše strana je pravicová a dostala 12 %. Není to trochu protimluv?
Tak, já neříkám, že 100 % lidí se nechá takhle „opít rohlíkem,“ ale podívejte se, my máme 12 % a sociálnědemokratické strany 40 %. A taková strana potom vládne. My máme jedinou možnost, musíme žít ze skutků a z toho, co jsme dokázali. Tak můžeme porazit ty, co žijí jen za slibů.
Od hlasování o eurovalu uplynuly dva měsíce a mezitím se toho hodně stalo. Když se díváte na ty události s odstupem, udělal byste něco jinak?
Já už to zmiňoval při přednášce – kdybych byl v té samé situaci, asi bych se rozhodl stejně. Samozřejmě, kdybych od začátku věděl, jak se budou v Unii porušovat pravidla, asi bych byl mnohem opatrnější při přijímání eura. V tom mají Češi ohromnou výhodu.
Profil
Richard Sulík (*1968) je slovenský ekonom a politik. Ve 12 letech s rodiči emigroval do západního Německa, kde na mnichovské univerzitě vystudoval fyziku a ekonomii. Po pádu komunismu se vrátil na Slovensko, v roce 2003 vystudoval Ekonomickou univerzitu a jeho diplomová práce se stala základem slovenské daňové reformy. Založil liberální politickou stranu Svoboda a solidarita, která získala 12 % hlasů. V říjnu 2011 jeho strana nepodpořila finanční účast Slovenska na podpoře eurozóny, což vedlo k pádu vlády Ivety Radičové.
Foto: 2× archiv R. Sulíka
Klíčová slova
EU, euro, Richard Sulík, Štefan FüleHodnocení
Související články
- Slovensko si koupilo podání ruky za 7 miliard eur, říká Richard Sulík
- Prezidentští kandidáti představili na FSV svou vizi Evropy, řešili euro, komunismus i odsun Němců
- Návrh studentů FSV se dostal až na jednání Evropského parlamentu
- Studenti v roli europoslanců jednali o azylech i bankovní reformě. Návrhy projedná skutečný parlament
Napište komentář