Romistika na FF: Studenti vyjíždí do terénu a učí se romsky

8. 3. 2016 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Na Filozofické fakultě se v září bude po dvou letech znovuotevírat bakalářský obor romistika. UKáčku.cz ho představil doktor Jan Červenka, který působí jako vedoucí semináře romistiky.

Jeden z předmětů je věnován indické prehistorii Romů. Ilustrační foto: Pixabay

Jeden z předmětů je věnován indické prehistorii Romů. Ilustrační foto: Pixabay

Co vedlo ke znovuotevření oboru?

Již delší dobu je tendence bakalářské studium otevírat pravidelně, ob rok. Otevírali jsme například v letech 2008, 2010 a 2012 (a mezitím probíhalo i magisterské studium). Vlastně jsme tedy vynechali jen rok 2014. Tento čas měl sloužit zejména k dopsání dizertačních prací mladších kolegů, aby stále relativně mladý obor získal požadovanou kvalifikační strukturu.

Kdo by se měl hlásit?

Vždy vítáme pestrou skladbu uchazečů. Měli by se hlásit akademicky i prakticky zaměření uchazeči, Romové i Neromové, mluvčí i nemluvčí romštiny, lidé zaměření spíše jazykově i se zájmem o sociální vědy a sociální práci.

Kde najdou absolventi uplatnění?

Kromě akademické sféry i v neziskovém a veřejném sektoru. Řada našich absolventů působí či působila ve vládních strukturách majících v popisu práce romskou tematiku, jako je například Agentura pro sociální začleňování, nebo vládní rada pro záležitosti romských komunit.

Dá se tento obor studovat i na nějaké jiné univerzitě?

V takové komplexnosti rozhodně ne.

S jakými předměty se budou studenti setkávat?

Největší díl zabírá praktický jazyk severocentrální romština, dialekt převažující mezi Romy u nás a na Slovensku, a teoretické předměty týkající se romštiny. Z reálií jsou tématem například romské dějiny, etnologie slovenských Romů, romské umění a další. Zvláštní předmět je věnován indické prehistorii Romů.

Co nějaké jiné předměty, netýkající se úplně Romů?

Dále jsou tu různé úvody – například do lingvistiky, sociální antropologie nebo přímo do romistiky. Pak jsou tu předměty povinné pro celou fakultu – filozofie, cizí jazyk, tělesná výchova.

Bude ke studiu vyžadována nějaká praxe?

Ne, ale určitě je výhodou. Hodnotíme i zájem, motivaci a vhled do problematiky.

Mohou romisté vyjíždět někam do zahraničí?

Ano, jednak máme povinný terénní výzkum na Slovensku, a pak také naši absolventi často vyjíždějí na stáže, v současné době nejvíce na univerzitu v Helsinkách.

    Romistika ve zkratce

  • Romistika je tříletý bakalářský obor.

  • Obor lze studovat jednooborově i kombinovaně.

  • Romistika je primárně filologický obor, klade však velký důraz na studium v terénu.

  • Webové stránky oboru www.romistika.eu

Štěpán Šanda
Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.