S Erasmáky na Karlovce

25. 3. 2014 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Charles University International Club přináší četné možnosti seznámit se se studenty z celého světa. Na Univerzitu Karlovu přijedou každý rok téměř dva tisíce zahraničních studentů.
Většina z nich se účastní evropského programu Erasmus, ale někteří si svůj pobyt domlouvají prostřednictvím mezifakultních a meziuniverzitních dohod či jiných programů. Nejvíce cizinců přijíždí z Německa, Francie a ze Španělska, narazíte tu ale na mladé lidi z celého světa včetně Číny, Taiwanu, Spojených států, a někdy dokonce i z exotických zemí jako je Peru nebo Jihoafrická republika.

Nápad pomáhat přijíždějícím studentům se postupně zrodil na pěti fakultách univerzity – na Fakultě sociálních věd, Fakultě tělovýchovy a sportu, na Filosofické, Přírodovědecké a Pedagogické fakultě Před dvěma lety se tito dobrovolníci organizující aktivity pro zahraniční studenty spojili a založili Charles University International Club (IC CUNI). Na těchto fakultách leží těžiště činnosti i v současné době, nicméně zváni jsou samozřejmě i studenti, kteří přijedou studovat na jiné fakulty. A stejně tak se mohou zapojit čeští studenti celé univerzity, kteří mají zájem se seznámit se zahraničními studenty.

IC CUNI se snaží přijíždějícím studentům maximálně pomoci s řešením praktických problémů a zároveň jim poskytnout nabídku volnočasových aktivit. „Pomoc někoho z místních může být pro cizince uklidňující. Málokdo ze zahraničních studentů umí česky, což je po příjezdu při vyřizování formalit i při zařizování běžných věcí problém – s tím můžou čeští mentoři pomoci,“ říká Veronika Mičínová, prezidentka IC CUNI. Sama byla na Erasmu v Dánsku, kde obdobný spolek příliš nefungoval, a možnost aktivit, jaké organizuje IC CUNI, jí chyběla.
hrad
Kdo je to „buddík“
Úplně první kontakt přijíždějících studentů s českými protějšky i International Clubem jako takovým probíhá v rámci tzv. Buddy programu. Každý zahraniční student, který o zapojení do tohoto programu stojí, vyplní formulář, kde o sobě uvede několik základních informací, od předmětu svého studia po zájmy ve volném čase a především pak uvede místo a čas příjezdu do Prahy. Přihlášení čeští studenti si podle uvedených informací vybírají své „buddíky“, kterým se pak věnují nejen na začátku jejich pobytu v Praze – pomoc je důležitá už před příjezdem zahraničního studenta, kdy tito noví čeští „kamarádi“ zodpovídají mnohé dotazy týkající se toho, co je v Praze a v České republice čeká. Když jde vše, jak má, ve stanovený čas se český a zahraniční student sejdou na letišti nebo na nádraží, český student pak svému „buddíkovi“ pomůže dopravit se na kolej nebo na privát, nahlásit se na cizinecké policii a případně vyřešit další formality.

Češi se samozřejmě se svými „buddíky“ mohou potkávat i dál během semestru. Co spolu podnikají za aktivity, záleží už na jejich individuální domluvě. Je nutno podotknout, že šance získat vlastního buddíka je pro české studenty veliká – poptávka zahraničních studentů o Buddy program stále převyšuje nabídku za strany Čechů.

Většina zahraničních studentů si svůj příjezd naplánuje tak, aby stihla Orientation Week pořádaný vždy týden před začátkem každého semestru. Po celý tento týden IC CUNI pořádá rozličné aktivity, které mají za cíl hlavně poskytnout Erasmákům možnost seznámit se s dalšími studenty, Prahou, jejich fakultou a v neposlední řadě i s českými organizátory. Probíhají nejen praktické programy jako prohlídka budov univerzity, vysvětlení potřebných formálních informací či pomoc se zařízením kartiček ISIC, ale i „odlehčené“ akce. Třeba komentovaná prohlídka Pražského hradu nebo seznamovací bojovky v centru města. Při nich národnostně namíchané skupinky navštěvují jednotlivá stanoviště, kde plní různé úkoly. Například na Karlově mostě musí v časovém limitu „posbírat“ co největší počet „free hugs“ od kolemjdoucích nebo se na Staroměstkém náměstí naučitpolku od ostatních turistů (pokud mají štěstí, narazí na Čecha, který si pamatuje kroky ještě z tanečních) Nezřídka se stává, že se skupinka vrátí na stanoviště a předvede kroky k valčíku. Hlavní událostí tohoto celého týdne je všemi netrpělivě očekávaná Welcome Party.
562931_625317587491683_428822606_n
Aktivity v průběhu semestru
Orientation Week je nejrozsáhlejší a pravděpodobně nejnáročnější akcí, kterou International Club pořádá, ale jeho skončením aktivity IC CUNI nekončí. Nabídka aktivit, do kterých se zahraniční studenti mohou zapojit, je bohatá a pestrá – proto si může vybrat dle svého gusta každý, kdo má zájem. A všechny tyto akce jsou otevřené i českým studentům, kteří chtějí s cizinci navázat nebo prohloubit kontakt. Na rozdíl od Orientation Weeku se už nejedná o masové akce, účast Erasmáků na jednotlivých programech se pohybuje zhruba mezi dvaceti až padesáti lidmi a chodí na ně především ti, kteří mají opravdovou chuť poznávat českou kulturu a seznamovat se nejen s dalšími cizinci, ale i s Čechy.

Každou středu se koná Czech Film Clubu, kdy mají cizinci možnost podívat se na klasická díla české kinematografie, jako je Kolja, Pelíšky nebo Ostře sledované vlaky. Jedná se o další způsob, jak blíže poznat českou kulturu. Filmy jsou samozřejmě promítány s anglickými titulky.
Ve čtvrtek si na své přijdou ti, kteří holdují pivu, nebo chtějí večer strávit nejen se známými tvářemi – v rámci Thirsty Thursday se chodí do vybraných pražských hospod, které jsou něčím specifické (prostředí, nabídka čepovaných piv, apod.)

Komu není hospodské prostředí blízké, může dorazit každou neděli večer do studentského klubu K4 v Celetné na Social Sundays. V programu se střídají tři aktivity – Quiz Night, večer deskových her a Country Presentation. Poslední ze zmíněných aktivit, kterou připravují sami zahraniční studenti, má velice atraktivní podobu. Někdo vytvoří jen klasickou prezentaci se základními údaji o své zemi, ale najdou se i kreativní jedinci, kteří přinesou na ochutnávku tradiční jídlo či prezentují uměleckou tvorbu své země. Jednou tak například skupinka čtyř studentů z Rakouska dorazila v tradičních krojích a přítomné učila lidové tance.

V neposlední řadě je možné s IC CUNI i sportovat. V úterý večer se v tělocvičně na koleji Jednota hraje volejbal, v pátek dopoledne je možnost se oderagovat při fotbalu ve sportovním areálu v Hostivaři.

Speciální aktivitou, kterou International Club průběžně během roku zprostředkovává, je Tandem Teaching Programme. Tato aktivita funguje jako jazyková seznamka – každý student, který se chce účastnit, se zaregistruje do formuláře na webu IC CUNI, napíše, jaké jazyky ovládá a jaký jazyk by se naopak rád naučil. Pokud se nabídka a poptávka protnou, může se dvojice dle vlastní domluvy scházet a vzájemně se učit způsobem, který jim vyhovuje. Nabídka jazyků je pestrá a může být atraktivní i pro Čechy. Kromě běžně vyučovaných jazyků je možné v nabídce najít třeba i katalánštinu nebo mandarínštinu.

Jako malé děti
IC CUNI v průběhu roku pořádá také různé výlety. Ty jednodenní jsou organizačně jednodušší a směřují do měst jako Kutná Hora či Plzeň nebo někam „ven“, například do Českého ráje. Náročnější jsou výlety vícedenní, kde je třeba zařídit ubytování, několikeré dopravní spojení, program na místě a mnohé další záležitosti. Tyto výlety směřují nejen do různých oblastí Česka jako třeba do jižních Čech či na Moravu , ale také za hranice, do Krakova nebo Budapešti. Mezi organizátory se vždy najdou i odvážlivci, kteří jsou ochotní vzít pár Erasmáků v zimě na lyže či v létě na vodu. Právě na tento typ akcí se často přihlašují ti zahraniční studenti, kteří daný sport nikdy dřív neprovozovali (mimo jiné třeba proto, že ve svém životě zatím neviděli sníh).

Veronika výlety se zahraničními studenty komentuje slovy: „Erasmáci jsou občas jako malé děti – musíte jim zdůraznit všechno. Takže to chvílemi připomíná školní výlet.“ Stává se totiž, že se mladá slečna vydá na prohlídku stříbrných dolů v lodičkách s podpatkem, jiní si zapomenou přibalit svačinu,někde odloží peněženku nebo si na výlet vezmou obrovský cestovní kufr, protože „normální“ batoh prostě nevlastní. Pro některé cizince je „český“ způsob výletů nemilým překvapením. Většinou jsou zvyklí na vyšší standarty cestování. A jet přeplněným vlakem a celou cestu stát v uličce nebo spát ve spacáku pod širákem může být pro mnohé nezapomenutelným zážitkem.

V každém případě jsou všechny výlety skvělým zážitkem nejen pro cizince, ale i pro české organizátory – není výletu, ze kterého by nevzešla vtipná historka. Veronika vzpomíná, jak na jednom pěším výletě v jižních Čechách šli trasu dlouhou kolem pětadvaceti kilometrů a než se stihli vrátit, setmělo se a začala bouřka. Protože byli všichni během chvíle promočení a nálada se začala blížit bodu mrazu, začali si výletníci zpívat „mezinárodní“ písničky, jako Yellow Submarine, aby se všichni měli šanci chytnout. Do penzionu dorazili jako vodníci a, protože někteří neměli náhradní oblečení na převlečení, večeře v restauraci se konala v duchu pyžamové party. Ale rozhodně ve skvělé náladě.
Co IC CUNI nabízí pro české studenty
Jak již bylo zmíněno, IC CUNI nabízí vyžití nejen pro zahraniční studenty. Před začátkem každého semestru hledají organizátoři dobrovolníky z řad českých studentů do Buddy programu. Bez českých studentů by se ale neobešel ani Orientation Week, ani žádná z následných aktivit. Veškerá účast probíhá na dobrovolnické bázi – důležité je, aby člověka lákalo setkávat se se studenty z celého světa. Silným motivátorem je vlastní účast na Erasmu v zahraničí, neboť multikulturní prostředí je návykové a neopouští se snadno. IC CUNI je sice formálně ukotvený spolek s vlastní strukturou, Výborem a stanovami, ale když se někdo chce zapojit do jakékoli činnosti či pomoci s organizací, nemusí se nikam nutně upisovat a stávat se formálním členem. Stačí o sobě dát jen vědět a pro každého se něco najde.

Kdo si nevěří v organizačních schopnostech, může na akce klubu, třeba na Social Sundays nebo Thirsty Thurdays, dorazit jako účastník a prostě jen pobýt nějaký čas se skupinou zahraničních studentů. Kdo je organizačně zdatnější, případně se v těchto schopnostech chce potrénovat, může se zapojit třeba do organizace výletů s tím, že jako vyjádření díků za tuto pomoc jsou mu hrazeny náklady na výlet.

Není třeba se držet jen zavedených aktivit, fantazii se v IC CUNI meze nekladou, takže pokud někdo přijde s novým vlastním nápadem, jsou pro něj dveře otevřené. Prostor pro seberealizaci můžou dostat i ti, které setkávání se se zahraničními studenty neláká. IC CUNI shání i šikovné programátory a grafiky pro své webové stránky, tvorbu plakátů a dalších materiálů.

Veronika Mičínová zdůrazňuje, že účast v International Clubu není jen o zlepšování vlastních jazykových schopností (i když k tomu IC CUNI nabízí příležitostí víc než dost), významným přínosem je kontakt s cizí kulturou a odlišným pohledem na věc, zkušenosti s přípravou a organizováním akcí a samozřejmě i získání nových přátel, jak ze zahraničí, tak z řad českých studentů.
Autor: Dominik Obruča, Filosofická fakulta UK
Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.