S geoKarlovkou se na univerzitě neztratíte. Najdete zajímavá místa i hospody

8. 5. 2011 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Nový projekt geoKarlovka.cz spustili studenti nových médií na Filozofické fakultě. Díky němu mohou majitelé mobilních telefonů s GPS a přístupem k internetu najít zajímavá místa na univerzitě, například budovy fakult, sportoviště, menzy a bufety, ale třeba i hospody v okolí školy.

Konec bloudění? Studenti do mapy zanesli nejdůležitější místa na univerzitě.

Repro: Google places

Služba pracuje na základě určení polohy uživatele. Autoři se zatím v rámci předmětu Multimediální projekt zaměřili na tři nejpoužívanější služby – Foursquare, Gowalla, Google places.

Projekt má podle jeho autorů tři hlavní cíle. „Prvním a nejdůležitějším je zkontrolovat, doplnit a systematicky pojmenovat důležitá místa týkající se Univerzity Karlovy v geolokačních službách. S tím souvisí i snaha usnadnit orientaci prostřednictvím těchto služeb pro studenty, uchazeče a zaměstnance univerzity. Třetím cílem je zvýšení povědomí o výhodách geolokačních služeb a motivovat tak studenty k jejich využívání,“ říká Jana Hrzinová, studentka nových médií na FF.

„Univerzita Karlova podporuje všechny podobné služby, které usnadní studentům i návštěvníkům orientaci na škole,“ uvedl na dotaz portálu UKáčko.cz mluvčí univerzity Václav Hájek. Ocenil také, že projekt vznikl a je uskutečňován v rámci výuky.

UK je první vysokou na Foursquare

UK je tak zřejmě první vysokou školou v Česku s vlastní stránkou na Foursquare, označeno už má přes sto důležitých míst, takzvaných venues. K jednotlivým bodům také studenti postupně přidávají zajímavé tipy z prostředí školy i blízkého okolí.

Studenti začali na Filozofické fakultě, postupně však doplňují důležitá místa z celé univerzity.

Repro: Foursquare

Pozadu nezůstala ani služba Gowalla, která umožňuje vytváření výletů-tripů, které propojují jednotlivá a vzájemně spjatá místa. První výlet je určen hlavně pro nové studenty Filozofické fakulty a spojuje místa jako je hlavní budova na náměstí Jana Palacha, Karolinum nebo Jazykové centrum. Druhý výlet provede uživatele po nejoblíbenějších studentských hospodách a kavárnách podle UKáčka.cz.

Třetí službou je Google Places, na kterých lze kromě zobrazení místa přidávat také videa, fotografie, hodnocení, recenze a přehled souvisejících míst. Stejně jako u dvou předchozích služeb studenti nejdůležitější místa zkontrolovali a doplnili. Výhodou geolokační služby od Googlu je nesporně provázání s dalšími službami, například Google Maps nebo Google Earth.

„Doufáme, že projekt jen tak neskončí a rozšíří se mezi ostatní a pomůže jim nejen při orientaci po univerzitě, ale také při hledání zajímavých tipů týkajících se studentského života. Do projektu se nyní může zapojit každý, kdo geolokační aplikace využívá – stačí jen přidávat tipy, fotografie, hodnocení a podělit se tak o ně se svými přáteli,“ dodává za autorský tým studentů nových médií Jana Hrzinová.

Zajímavé odkazyNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.