S kartami ISIC nebo UK už se studenti nesvezou, budou muset mít Opencard nebo průkaz DPP

30. 5. 2012 Autor: Rubrika: Univerzita 8 komentáře/ů

Nepříjemné překvapení zřejmě brzy čeká na tisíce studentů nejen z Univerzity Karlovy. Skončila totiž smlouva mezi pražským Dopravním podnikem a několika univerzitami, která umožnovala používat studentskou kartu nebo ISIC jako průkazku na MHD. Nově budou muset studenti UK používat buď Opencard nebo průkazku DPP s papírovými kupony.

POZOR, aktuální zprávu čtěte zde: Univerzity na poslední chvíli odvrátily problémy s koncem studentských průkazů na dopravu

Podle informací UKáčka.cz byl dosavadní systém byl výhodný hlavně pro studenty, univerzitu i vydavatele karet ISIC, Dopravní podnik na něm ale prodělával. Školám totiž platil za seznamy studentů využívajících karty a navíc musel provozovat paralelně více systémů. Školy však s výjimkou VŠCHT a ČZU odmítly přistoupit na to, aby údaje nově poskytovaly dopravci bezplatně.

Karty ISIC totiž zpravidla platí rok a čtvrt (od října do konce následujícího kalendářního roku) a mnoho lidí tak neoprávněně využívalo studentské výhody i poté, co studium ukončili nebo byli ze školy vyloučeni.

Smlouvy UK, ČVUT, ČZU a VŠCHT s Dopravním podnikem tak skončily 31. května. České zemědělské univerzitě a Vysoké škole chemicko-technologické se nakonec podařilo dohodu prodloužit a jejich studenti proto problém zatím řešit nemusejí.

Od 1. června budou studentské průkazy a karty ISIC uznávány jako součást jízdního dokladu nebo jako potvrzení o studiu jen do konce platnosti konkrétního kuponu. Kupon na další období však už s těmito kartami zakoupit nepůjde.

Jak si zařídit

Průkaz DPP – Na počkání ho získáte za 30 Kč na většině stanic metra (s výjimkou stanic Můstek A, Luka, Rajská zahrada a Kačerov), potřebujete potvrzení o studiu, občanku a fotku. K průkazu si zakoupíte papírový kupon.

Opencard – Objednat kartu lze online, potřebujete naskenovanou fotku a občanku, později potvrzení o studiu. Kupony si můžete koupit online na eshop.dpp.cz nebo na vybraných stanicích metra, zakoupený kupon je poté nutné nahrát přes validátor v metru.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.