Saháte si na ně každý měsíc? Studenti lékařské fakulty pomáhají v prevenci rakoviny prsou a varlat

9. 12. 2015 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Studentka medicíny Kateřina Vacková v květnu 2014 nastartovala neziskovou organizaci Loono. Dnes má společně se svými spolužáky na kontě úspěšnou kampaň Sahám si na ně každý měsíc. Již přes čtyři tisíce lidí navštívilo jejich workshopy, aby se naučili samovyšetřovat a nahmatat nádory na modelech prsou a varlat.

Kateřina Vacková, zakladatelka Loona

Kateřina Vacková studovala čtvrtým rokem medicínu, když na podzim 2013 onemocněla rakovinou vaječníku. Měla štěstí – její nádor objevili včas a dnes je zdravá. V hlavě se jí zrodila myšlenka pomáhat v prevenci rakoviny a nemocným. Společně s několika spolužáky založila Loono, neziskovou organizaci, která pořádá vzdělávací semináře a workshopy. Do budoucna by si přála, aby se Loono přetvořilo v nadační fond.
A co sama Kateřina? Ačkoliv je v posledním ročníku medicíny a chtěla by se stát gynekologem a porodníkem, připouští, že třeba klinickou medicínu dělat nebude. Studuje i na Fakultě managementu VŠE, chystá se na Erasmus a hlavně – plně ji zaměstnává Loono.

Foto: Monika Gordíková

Sedím v Impact Hubu společně s několika dalšími desítkami lidí. Napjatě čekáme, až začne přednáška Kateřiny Vackové, studentky posledního ročníku medicíny na 1. lékařské fakultě UK a zakladatelky Loona.

Publikum je zpočátku nesmělé. S ostychem odpovídá na otázky typu: „Co je to rakovina?“ nebo „K čemu máme varlata?“. V průběhu přednášky se ale zábrany ztrácí a lidé všech věkových kategorií začínají být zvědaví. Napomáhá tomu i přátelská atmosféra, na workshopech Loona se totiž nikdo nestydí mluvit o tom, co rakovinu doprovází a co pro člověka vlastně znamená rakovinou onemocnět.

„Je to odlehčený způsob komunikace, není to strašení slovem rakovina. Každý na sebe sahá, sahá na svého partnera. Celé to pohoršilo asi pět lidí, kteří řekli, že jim připadá slovo koule vulgární,“ říká Kateřina a naráží zároveň na kampaň Loona s názvem Sahám si na ně každý měsíc, která je doprovázena hashtagem #prsakoule na sociálních sítích. Svérázný způsob ale naopak pomohl tomu, že se lidé o kampani dozvěděli a na podobný workshop přišli.

Během workshopu se dovídáme, jak v těle nádory vznikají, jak snížit riziko onemocnění svým životním stylem a hlavně – jak rakovinu včas odhalit. „Snažíme se, aby si lidé svého těla všímali, vnímali ho,“ vysvětluje Kateřina. Z toho důvodu jsou na přednášce modely prsou a varlat, ve kterých se společně s ostatními návštěvníky workshopu snažíme nádory najít. Pak už víme, jak taková rakovina může vypadat.

Medičky nám v klidu ukazují způsob, kterým bychom se měli každý měsíc vyšetřovat. Třeba i s partnery navzájem. Rakovinu prsou a varlat totiž na rozdíl od některých jiných onemocnění můžeme sami zachytit včas. K odhalení jiných nemocí pak slouží pravidelná preventivní vyšetření. Kateřina také nabádá k tomu, abychom neměli strach k lékaři zajít: „Lépe tam zajít a zjistit, že nic, než sedět doma. K zubaři každý hned letí s bolavým zubem, na gynekologii nebo k urologovi už se stydíme.“

Kampaň postupně naplňuje svůj cíl

Workshop Loono Foto: Eliška MainclováUž osmnáct lidí se ozvalo organizátorům s tím, že díky nim odhalili nějakou rakovinu včas. Velkou radost Kateřině udělala třeba slečna, která naučila svou babičku, jak si vyšetřovat prsa a ta si v sedmdesáti letech našla nádor, nebo pár, který se chtěl rozvádět. „Na náš popud se začali vyšetřovat. Nejen že se sblížili, ale uvědomili si, že jim navzájem záleží na zdraví toho druhého a rozhodli se spolu zůstat,“ popisuje Kateřina.

Přednášky pořádá Loono pravidelně, po celém Česku. Nezisková organizace plánuje vyškolit i studenty z jiných lékařských fakult v republice, kterým by zapůjčila modely, aby školili ve svém regionu.

Loono začínalo s jedním vyšetřovacím modelem, teď má Kateřina prsou a koulí plný byt, jak říká s nadsázkou. K získání peněz na zakoupení modelů využili crowdfundingový server HitHit. Lidé přispívali různými částkami za různé odměny a v průběhu necelých dvou měsíců se podařilo vybrat přes dvě stě procent původní cílové částky.

Neziskové organizaci dnes poskytuje záštitu i Lékařská fakulta Univerzity Karlovy, o což Kateřina dlouhou dobu usilovala. „Dali nám deset tisíc do kampaně, pomohli nám uspořádat tiskovou konferenci,“ uvádí Kateřina s tím, že přednášky připravují společně s celou řadou odborníků. Další přednáška proběhne 19.1.2016 v osmnáct hodin opět v Impact Hub.

Eliška Mainclová



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.