Šéf Studentské unie: 17. listopad má připomínat, že svoboda není samozřejmá

21. 11. 2010 Autor: Rubrika: Názory žádné komentáře

UK si připomněla Mezinárodní den studentstva a Den boje za svobodu a demokracii slavnostním koncertem pořádaným ve Velké aule Karolina. Přečtěte si projev, s nímž na setkání vystoupil předseda Studentské unie UK Slaven Elčić.


Vážené dámy, vážení pánové,

Dnes, 17. listopadu, si připomínáme odvahu studentů, kteří vystoupili proti zločinným režimům v letech 1939 a 1989. Je to také den, kdy si připomínáme sílu studentstva změnit běh celé společnosti a určit její další vývoj na mnohá desetiletí. Tato síla je vlastní především studentům, kteří jsou velmi vnímaví vůči situaci ve společnosti a zároveň dostatečně energičtí na to, aby vyrazili něco změnit.

My, studenti a studentky dneška jsme vyrůstali ve svobodné společnosti. Nepocítili jsme politický útlak nebo ozbrojené represe, pokud jsme chtěli nahlas projevit svůj názor. 17. listopad je a měl by pro nás být především připomínkou, že svoboda není nic samozřejmého ani jistého.

Víme, že o svobodu musíme pečovat, jinak nám proteče mezi prsty. Uvědomujeme si, že svoboda na nás klade zodpovědnost. Jsme součástí akademické obce a chceme, pokud naším cílem není pouze získat titul a opustit navždy brány vzdělávacích ústavu, za sebou nechat otisk. Znamení, že jsme zde byli, odkaz pro budoucí studenty.

Ti z nás, kteří se aktivně zapojují do dění na Univerzitě, ať už na úrovni rozhodovacích procesů či společenských, kulturních nebo jiných oblastí studentského života, jsou nezastupitelným zdrojem pohybu věcí na univerzitě.

Zapojení do orgánů akademické samosprávy nebo do jiných studentských spolků a organizací je pro nás příležitostí jak již dnes uchopit základní procesy a mechanismy, podle kterých naše Alma mater funguje. Učíme se tak, abychom jí v budoucnu mohli být prospěšní.

„O svobodu musíme pečovat, jinak nám proteče mezi prsty,“ říká předseda SU UK Slaven Elčić.

Foto: iForum

Svoboda dnešní doby nám dává možnost usilovat o dosažení našich cílů cestou odlišnou než v minulosti. Dnes hájíme svobodu stejně intenzivně, méně nutkavě, ale zároveň na více frontách najednou. Je to soustavná činnost a jako takovou je nutné ji vnímat.

Používáme moderních metod, pro vyjádření našich názorů a postojů. Komunikujeme na Facebooku, ICQ a Twitteru, pořádáme demonstrace ve virtuálním světě. Studium v éře mobilních technologií nám otevírá svět bez komunikačních bariér. Svět, kde vzdálenost nehraje žádnou roli a každý může vyjádřit své postoje a názory. S tím, jak snadné je oslovit stovky či tisíce lidí, je o to větší důraz na kvalitu předávaných myšlenek. V záplavě zpráv a informací není těžké něco důležitého přehlédnout.

Orientovat se v informacích a formovat si postoje ke všemu, co je před nás stavěno nikdy dříve nebylo tak náročné. Důležité je umět rozeznat podstatné informace od těch nepodstatných. Nebezpečné pak nerozeznat nepravdivé od pravdivých. Máme možnost vyjádřit se ke všemu, co se na světě děje. Často se nám ale právě díky tomu stane, že se postavíme do role pasivního příjemce dění. Nesmíme se nechat strhnout do této pozice. Je nutné každou informaci podrobit kritické analýze a zaujmout k ní vlastní stanovisko.

Různíme se v pohledech na věci a nespojujeme se k dosažení jednoho společného ideálu. V tom je zároveň naše síla, protože mnohost dává prostor pro diskusi. Pluralita názorů, kterou podněcuje akademické prostředí, nám otevírá netušené obzory. A my máme možnost diskutovat. Můžeme se postavit v pomyslném akademickém ringu našim názorovým protivníkům a poměřit s nimi síly. Můžeme předstoupit, bez obav projevit své názory a budeme vyslyšeni. Důkazem toho je nakonec i to, že zde dnes při této příležitosti mluvím. Za tuto možnost jsem vděčný.

Vážené dámy, vážení pánové, pevně věřím, že většina mých kolegů a kolegyň sdílí tyto myšlenky a chce vytvářet budoucnost, ve které se nebudeme muset bát vystoupit a promluvit, nejenom na akademické půdě ale i ve společnosti.

Slaven Elčić
předseda Studentské unie UK, o.s.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.