Seminář: Američtí vojáci v Československu po Únoru 1948
KDY: 25.2.2010 17:30-18:00
KDE: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
POPIS: Přednáška Prokopa Tomka, historika Vojenského historického ústavu, vychází z dosud neznámých archivních dokumentů Státní bezpečnosti, Pohraniční stráže a Vojenského zpravodajství.
Americký voják byl pro komunistickou propagandu zosobněním zla. Co se stalo, když se ocitl v Československu po Únoru 1948? Američtí vojáci byli vyslýcháni Státní bezpečností i Zpravodajskou správou generálního štábu jako by byli válečnými zajatci nebo vyzvědači. Fakta byla nahrazována vykonstruovanými obviněními, podobně jako v politických procesech té doby. Z ojedinělých dezercí propaganda vyvozovala nepodložené závěry o rozkladu morálky americké armády.
Případy amerických vojáků v Československu nejsou rozhodně kuriozitou. Jsou dokladem zvláštní formy ideologického boje mezi bloky v době Studené války.
PhDr. Prokop Tomek, absolvent studia historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, je autorem studií věnovaných různým tématům z doby komunistické totality. V roce 2009 vyšla jeho kniha „Život a doba ministra Rudolfa Baráka“, která mapuje vzestup a pád ministra vnitra Rudolfa Baráka (1915-1995). V letech 1996-2007 byl Prokop Tomek pracovníkem Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. V současné době pracuje ve Vojenském historickém ústavu v Praze.
Napište komentář