Seminář: Američtí vojáci v Československu po Únoru 1948

14. 2. 2010 Autor: Rubrika: Kalendář žádné komentáře

KDY: 25.2.2010 17:30-18:00
KDE: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana

POPIS: Přednáška Prokopa Tomka, historika Vojenského historického ústavu, vychází z dosud neznámých archivních dokumentů Státní bezpečnosti, Pohraniční stráže a Vojenského zpravodajství.

Americký voják byl pro komunistickou propagandu zosobněním zla. Co se stalo, když se ocitl v Československu po Únoru 1948? Američtí vojáci byli vyslýcháni Státní bezpečností i Zpravodajskou správou generálního štábu jako by byli válečnými zajatci nebo vyzvědači. Fakta byla nahrazována vykonstruovanými obviněními, podobně jako v politických procesech té doby. Z ojedinělých dezercí propaganda vyvozovala nepodložené závěry o rozkladu morálky americké armády.

Případy amerických vojáků v Československu nejsou rozhodně kuriozitou. Jsou dokladem zvláštní formy ideologického boje mezi bloky v době Studené války.

PhDr. Prokop Tomek, absolvent studia historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, je autorem studií věnovaných různým tématům z doby komunistické totality. V roce 2009 vyšla jeho kniha „Život a doba ministra Rudolfa Baráka“, která mapuje vzestup a pád ministra vnitra Rudolfa Baráka (1915-1995). V letech 1996-2007 byl Prokop Tomek pracovníkem Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. V současné době pracuje ve Vojenském historickém ústavu v Praze.
Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.