Sendvič se dá nejen jíst, ale i hrát

28. 2. 2013 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Sendvič je internetová šifrovací hra. Internetová proto, že stačí sedět v teple doma místo pobíhání venku ve sněhové břečce. Šifrovací proto, že cílem je v týmu vyřešit různé hádanky, rébusy a samozřejmě šifry. Sendvič značí přestávku na svačinu a chill s kamarády.

Hra Sendvič 2013

Hra proběhne už tuto sobotu 2. března, přihlašování končí v pátek 1. března. V týmu může být 1 až 5 členů – čím víc, tím líp! První ročník se odehrával během akce „30 dní pro neziskový sektor“, proto se za registraci platí symbolicky neziskovce vlastního výběru a libovolnou částkou. Za devět předchozích ročníků se vybralo už 468 tisíc korun.

Šifrovací hry jsou velice populární u studentů matfyzu, ale i u vyučujících. Vzhledem k rozmanitosti úloh se hodí sestavit různorodý tým. V Sendviči jsou oblíbené úlohy typu „kouknu a vidím“, „infantilní obrázky“ nebo třeba metafory – máte uhodnout, co text metaforicky popisuje. Chcete-li vidět jak vypadají, stačí se podívat na šifry ze starších ročníků – třeba je i zkusit vyřešit.

Většina her ale neprobíhá na internetu. Klasicky se odehrávají na čerstvém vzduchu a postupně řešíte šifru, vyřešená vás pošle na procházku za další a znovu řešíte. Cílem je dostat se do konce a nebo alespoň přežít, najít příjemnou hospodu kde přečkáte krušné chvilky. Některé hry se totiž hrají přes noc, jindy vás zastihne špatné počasí.

Setkat se můžete také s nelineární hrou. Šifry se nemusí luštit v přesně určeném pořadí a cestiček jak se dostat do cíle je víc. Některé šifry mají příběh, například si hrajete na tajné agenty nebo Indiana Jonese. U těch se vám může stát, že místo šifry na stanovišti potkáte organizátora, který po vás bude chtít splnit úkol – plavání, archeologie, vyjednávání.

V současnosti se šifrovacích her účastní několik tisíc pravidelných účastníků a pořádají se všude možně po republice. Asi nejznámější a nejdrsnější (nejspíš i první) je TMOU. Ta už je ale jen pro zkušené hráče, kteří nejdříve musí vyhrát kvalifikaci.

Stačí sehnat tým, třeba i přes stránky Sendviče, mít přístup k internetu, přihlásit se a připravit svačinku. Pro začátečníky je dokonce speciální začátečnická výsledkový listina. Ale jestli máte chuť na něco dobrodružnějšího sledujte Kalendář šifrovacích her.

Další informace

Hra Sendvič
Hra TMOU
Hra Fort Boyard – MatrixNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.