SIS po stížnostech navýšil kapacitu. Neměl by už padat tak často, slibuje UK

2. 2. 2011 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Během února proběhne na většině fakult Univerzity Karlovy zápis předmětů do letního semestru. Je SIS tentokráte lépe připraven, nebo studenti mohou opět očekávat další nervy drásající zážitek s nestabilním systémem?

SIS nově zvládne pětinásobný nápor

SIS

Problémy se SISem a zápisy se opakují každý semestr už několik let. Bude to letos jiné?

Zápis předmětů se každý semestr pojí s různými problémy. Hlavním je nedostatečná kapacita informačního systému, která nepojme obrovský nápor studentů v době zápisů. Univerzita proto nechala jeho kapacitu navýšit.

„Před posílením byl systém schopen zvládnout okamžité připojení několika stovek studentů, po posílení lze předpokládat, že by měl zvládnout cca pětinásobně větší počet,“ uvedl pro UKáčko.cz mluvčí univerzity Václav Hájek.

Správné fungování systému se zaručit nedá

Otázkou však zůstává, zda je toto navýšení dostatečné. Jak uvádí sama univerzita, v době zápisu předmětů bývá vytížení systému mnohonásobně vyšší. „V takovéto době, která trvá maximálně několik desítek minut, zátěž systému několikanásobně překračuje obvyklé hodnoty,“ sdělil Hájek.

V takové době se k systému připojují najednou tisícovky studentů. „Nelze však garantovat, že by systém zvládnul najednou nápor mnoha tisíců studentů,“ uznává mluvčí. Je tak jasné, že ani po zvýšení kapacity systému nemusí nadcházející zápis proběhnout bez problémů.

Předčasný zápis na právech se opakovat nebude

Největší problémy se zápisem měla v zimním semestru Právnická fakulta, jejíž zápis byl spuštěn půl hodiny před ohlášeným časem. Na fakultě, kde o místa v seminářích často bojují stovky studentů, se tato chyba stala pro většinu z nich obrovskou nepříjemností. (Více v článcích: Zápis na právech se stal noční můrou studentů a Studenti versus SIS)

SIS

Pomohlo SISu pětinásobné navýšení kapacity? Právníci to otestují 10. února

„Předčasné spuštění zápisu bylo způsobeno organizační chybou a fakulta okamžitě zareagovala a zavedla příslušná opatření tak, aby k tomu v budoucnu nemohlo dojít,“ stojí v oficiálním zdůvodnění podzimních problémů. K jakým konkrétním opatřením došlo a kdo za opakované problémy vyvodil odpovědnost však univerzita neuvedla.

Na čtvrtek 10. února se proto na právech plánuje zkušební zápis předmětů pro letní semestr. Zápis seminářů předmětů společného základu 1. ročníku začne v 19.00, 2. ročníku v 19.05, 3. ročníku v 19.10 a 4. ročníku v 19.15. Zápisy volitelných a povinně volitelné předmětů začnou shodně v 19.30. Přístup k testovací verzi bude přes adresu is.cuni.cz/teststud. Fakulta tak chce ještě před začátkem semestru vyzkoušet, jestli navýšení kapacity serveru skutečně pomohlo.

Přechod na nový systém UK nechystá

Ačkoliv je současný SIS doprovázen problémy a ani navýšení jeho kapacity nezaručí, že vydrží nápor tisíců studentů během zápisu předmětů, neuvažuje univerzita o jeho náhradě modernějším systémem. „UK v dohledné době neplánuje přechod na jiný studijní informační systém,“ dodává Hájek.Komentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.