SIS UK? Jde to i lépe. Brněnský IS pomáhá studentům s učením i komunikací

29. 3. 2011 Autor: Rubrika: Univerzita 5 komentáře/ů

SIS – v UK (tedy Velké Británii) zkratka pro tajnou službu, na UK (tedy Univerzitě Karlově) zkratka pro studijní systém. Tak trochu tajemstvím jsou ale obestřeny oba dva.

SIS jako takový nepatří k tématům, která by u piva jen tak prošuměla, spíš naopak. Emoce vzbuzuje celkem silné a negativní, a to hlavně na začátku semestru. Po návratu z letních prázdnin se všichni tak trochu ocitají ve fázi lobotomie. Nikdo si už přesně nepamatuje kde, jak a kdy se zapisují předměty a hledá rozvrh, facebookem sviští zmatené dotazy mezi spolužáky nadzvukovou rychlostí.

Zkoušky, zápočty… a jinak nic

SIS si popularitu moc nezískal, spousta užitečných funkcí na něm chybí, ale všichni si na něj už zvykli.

Foto: Marianna Zapotilová (UKáčko.cz)

Po nutném zápisu negativní myšlenky opadnou a na Studijní informační systém si většina vzpomene zase až před zkouškovým a na začátku nového semestru, do té doby adieu. SIS Univerzity Karlovy totiž skutečně nemá velký význam pravidelně během roku navštěvovat. Novinky a aktualizace se objevují většinou na stránkách fakulty, e-mailové schránky neexistují. Učební materiály si řeší kantoři se svými studenty spíše soukromě na seminářích, popřípadě kolují kdesi na Spolužácích.cz.

Možná je to škoda, možná ne. Většinu lidí sice SIS rozčiluje ve fázi, kdy se při zápisu předmětů hraje o poloviny vteřin, hromadný nářek se ale nekoná. „Do SISu se koukám jenom na výsledky zkoušek a počet kreditů, hlášení rozvrhu, zkoušek a na nástěnku. Jinak na nic jiného,” říká studentka Katka z pátého ročníku právnické fakulty. A souhlasí s ní i o pár let mladší spolužák Adam, přestože ten například nástěnku využívá.

Má si vzít Karlovka příklad?

Celkem propracovaný studijní systém, tentokrát tedy jen IS (a jak se prý správně vyslovuje [íís]), má „konkurenční“ Masarykova univerzita v Brně. Což není až takovým překvapením, brněnská instituce už několikrát ukázala, že navzdory všem „the best of university” žebříčkům je v mnoha aspektech před UK. Příkladem nechť jsou elektronicky přístupné diplomové práce nebo daleko dříve zavedené elektronické přihlášky ke studiu.

Předností sytému MU je především existence pošty, e-learning (přes který funguje například kombinované studium), možnost stáhnout si elektronický doklad o diplomu „Diploma Supplement” nebo takzvaný „Dril”, což je systém pro zapamatování velkého množství slovíček a pojmů. „Do Drilu se naládují otázky a odpovědi a ty se pak na přeskáčku zobrazují. Je to skvělé, i když jednoduché cvičení,” pochvaluje si studentka Míša.

Rozházené informace na různých místech

IS MU – musí ještě vychytat mouchy, ale pro studenty přestavuje kvalitní systém pomáhající při studiu.

Foto: Marianna Zapotilová (UKáčko.cz)

Právě třeba dostupnost studijních materiálů si brněnští studenti pochvalují nejvíce. Což potvrzuje i Aneta, která na Masarykově univerzitě studuje žurnalistiku. „V e-learningu jsou jednotlivé zapsané předměty, materiály, organizační pokyny, interaktivní osnovy a odevzdávárny.” Poslední jmenovaná položka – tedy něco jako úschovna dokumentů – funguje i na mnoha zahraničních školách a na pražské UK něco takového vyloženě chybí.

Srovnávat může Anička, která dělí své vzdělání spravedlivě mezi obě univerzity, a tak jí v ISu přijde vhod hlavně možnost psaní testů. „Brněnský systém je mnohem lepší, má daleko víc aplikací. Používá se na e-maily, oznamují se na něm aktuality, jsou tu diskusní fóra k předmětům, oborům i fakultám. Nedovedu si představit, že na SIS UK bych lezla častěji, než se jen podívat do sylabu a zapsat si předmět. Všechno ostatní je rozstrkané na stránkách fakutly, kateder nebo v Moodles,” říká Anička.

Chyba v Brně

Abychom ale byli spravedliví, brněnský IS není jen zalitý sluncem a plný růžových poníků. Nedostatkem je určitě absence rozvrhu, který si musí studující vyhledat na stránkách fakult. „Což je složité a nešikovné. Předměty se musí vyplňovat a registrovat podle kódů, registrační dávky ani šablony ale nefungují,” tvrdí. Navíc hlavní stránka ISu není příliš přehledná, přestože má člověk na výběr několik typů designu, už pár měsíců se překrývá staré a nové nastavení.

Všichni oslovení se shodují, že svůj účel systémy plní, ale někdy vládne zmatek. A ten na UK je větší. Hlavním problémem i přes letošní zlepšení zůstává časté padání na začátku roku při bitvě o „kořist“, tedy předměty, na nějž si nejvíce stěžují studenti práv. Přestože na začátku února slíbila škola navýšení kapacity, země se zřejmě nepohnula a andělé neplakali. Respektive plakali studenti. „Ještě nikdy se nestalo, že by během zápisu SIS nezkolaboval. Vždycky klekne, půl hodiny se nejde přihlásit a když to konečně jde, dobré předměty už jsou obsazené,” stěžuje si budoucí právnička Katka.



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.