SK RVŠ: Názory Ladislava Bátory jsou xenofobní, na ministerstvo nepatří

22. 3. 2011 Autor: Rubrika: Názory 32 komentáře/ů

Studentská komora Rady vysokých škol se přidala ke kritice možného působení Ladislava Bátory na ministerstvu školství. Důvodem jsou jeho xenofobní názory, které podle SK RVŠ dokládá jeho působení v Národní straně.

SK RVŠ obdržela dne 21. března e-mailem dotaz týkající se usnesení, kterým vyjádřila nesouhlas s působením pana Ladislava Bátory na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Otázka směřovala k tomu, kde jsme se s xenofobními postoji pana Bátory setkali a o jaké konkrétní postoje šlo. Odpověď na tento dotaz zveřejňujeme jako doplnění a vysvětlení zmíněného usnesení.

Podle oficiálních informací Českého statistického úřadu kandidoval pan Ladislav Bátora v roce 2006 do Poslanecké sněmovny PČR za Národní stranu. Jak je patrné z přehledu, na stranické kandidátce stál dokonce na prvním místě. Národní strana přitom v té době vedla kampaň založenou na xenofobních a rasistických výrocích jako „Cikáni by měli emigrovat do Indie“ nebo „Nejsme si rovni“.

SK RVŠ nesouhlasí s působením Ladislava Bátory na ministerstvu školství, vadí jí jeho xenofobní názory.

Foto: SK RVŠ

V roce 2008 Český helsinský výbor upozornil, že v měsíčníku NS (Národní politika) a článcích na internetových stránkách strany trvale dochází „k hanobení etnické skupiny a kultury některých našich spoluobčanů (příslušníků romského etnika) a rasy (osob černé barvy pleti), přičemž z projevu výše uvedených článků lze současně usuzovat i na podněcování k nenávisti vůči těmto skupinám osob“. Uvádí i příklady takových projevů z roku 2006, tedy z doby, kdy pan Bátora za tuto stranu kandidoval.

Bezpečnostní informační služba sleduje Národní stranu jakožto extremistickou ultranacionalistickou stranu. Ve výroční zprávě za rok 2006 uvádí: „Součástí pravicově extremistického spektra jsou i krajně nacionalisticky až xenofobně zaměřené skupiny. Jde především o řádně zaregistrované politické strany či hnutí a občanská sdružení. Přestože jejich představitelé mají často značně radikální názory, na veřejnosti se, až na výjimky, snaží v rámci své strategie vystupovat umírněně. V roce 2006 byly nejaktivnějšími ultranacionalistickými subjekty politická strana Národní strana…“ a dále „Nejvýrazněji se během roku 2006 projevovala Národní strana, která připravila několik kontroverzních akcí.

Zpráva dále popisuje dvě nejvýznamnější události roku, během kterých došlo pro podezření ze spáchání trestného činu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení k zadržení čtyř členů Národní strany.

Národní strana tedy v době voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2006 prokazatelně xenofobní a rasistické postoje hlásala. Pan Ladislav Bátora jakožto její volební lídr nepochybně tyto postoje musel znát (i BIS ve své výroční zprávě zmiňuje značnou odezvu médií a široké veřejnosti) a zároveň s nimi neváhal vědomě spojit své jméno. Při veškeré snaze se do dnešního dne nelze dopátrat zmínky o tom, že by kdy tento krok vyhodnotil jako chybný a tehdejší názory, které svým jménem zaštiťoval, prohlásil za mylné.

Stručně shrnuto: s xenofobním postojem pana Bátory jsme se setkali ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2006, konkrétně šlo o postoje, které uznávaly nerovné zacházení s občany ČR na základě etnicity.

Toto jsou také důvody, proč se národní studentská reprezentace rozhodla podpořit stanovisko Vědecké rady FF UK.

Heda Čepelová
tajemnice a tisková mluvčí SK RVŠText vyjadřuje názory uvedené organizace. Titulek a perex kurzívou redakční.

ČTĚTE TAKÉ: Bátora píše děkanovi FF: Jste horší než komunisti za normalizaceNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.