Školné se zatím odkládá. Dvě třetiny studentů by na něj prý neměly peníze

11. 12. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita 11 komentáře/ů

Studenti, kteří měli strach, že by po zavedení školného neměli na studium peníze, mohou zůstat v klidu. Ministerstvo dnes představilo výsledky průzkumu, podle něhož je školné ochotna platit jen třetina studentů a to zhruba 15 000 ročně. Od plánu zavést školné tak prozatím ustupuje.

Školné se zatím zavádět nebude, většina studentů je proti.

Foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

Dvě třetiny studujících v průzkumu uvedly, že by jim školné omezilo nebo dokonce znemožnilo pokračovat ve studiu. Pro takzvané odložené školné, které by se platilo až po skončení studií a po dosažení určitého platu, bylo 34 procent studentů. Jednoznačně pro přímé školné (placené při studiu) se vyslovilo jen 18 procent dotázaných.

Autoři průzkumu také zjistili, že celkové náklady při denním studiu na veřejné vysoké škole jsou 8 136 korun měsíčně. U studentů soukromých škol pak 11 591 korun a to bez započítání školného.

Většina studentů dostává peníze od rodičů i pracuje

Téměř polovina studentů uvedla, že jejich finanční možnosti nestačí na pokrytí nákladů spojených se studiem. Pětině pak studium neúměrně finančně zatěžuje jejich rodiče. Z průzkumu také vyplynulo, že většina příjmů mladých pochází od jejich rodičů (45 procent) nebo z vlastního výdělku (35 procent). Půjčky, stipendia a jiné zdroje tvoří jen zanedbatelnou část.

Z výzkumu je také patrné, že studium si i bez školného mohou dovolit spíše lépe finančně situované rodiny. Devadesát procent studentů totiž dostává peníze od rodičů, průměrně 3 700 korun měsíčně. Většina vysokoškoláků si však ještě přivydělává a to zhruba 4 200 korun za měsíc.

„Otázka zní, zda necháme studenty vysokých škol být nadále ekonomicky závislými na rodičích a jejich vlastních příležitostných výdělcích. Současný stav umocňuje sociální nerovnosti, prodlužuje dobu studia a má negativní dopad na studijní výsledky,“ uvedl Jakub Fischer, garant reformy terciárního vzdělávání. „Připravujeme návrh na zavedení systému finanční pomoci studentům, který by ekonomické bariéry odstranil a studium umožnil všem nadaným, mladým lidem, kteří o něj projeví zájem,“ dodal Fischer.

Průzkum prováděla agentura SC&C od srpna do listopadu letošního roku. Z více než 23 tisíc oslovených studentů se do výzkumu zapojila zhruba polovina. Na dotazník odpovídali studenti všech ročníků vybraných z matriky vysokoškolských studentů z celkem 191 fakult.
(Více zde: Chcete platit školné? zeptá se ministerstvo desetitisíců studentů)

Školné zatím nezavedeme, slibují experti

Připravovaná reforma vysokých škol představená loni na jaře počítala kromě jiných změn právě i se zavedením školného, které mělo být doplněno systémem půjček a spoření. S penězi ze školného by si školy mohly nakládat podle svého uvážení, mohly by například zvýšit platy učitelů nebo udělit stipendia více studentům než dnes. Dalšími návrhy bylo omezení moci akademických senátů ve prospěch správních rad nebo plány na užší spolupráci škol a firem.

„Se zavedením školného skutečně vláda v současnosti nepočítá,“ říká člen reformního týmu Petr Matějů.

Foto: Tomáš Vilím (UK media)

Tyto změny se však setkal s tvrdou kritikou ze strany některých univerzit včetně UK. Ta pak letos na jaře přišla s vlastním návrhem měkčí reformy, která uvažovala jako jednu z možností i zavedení zhruba pětitisícového poplatku za zápis do ročníku.
(Více zde: UK odmítá školné. Ale pod jiným názvem ho sama prosazuje a UK navrhuje, aby studenti platili zápisné. Až 6400 ročně).

To však ministerstvo školství odmítlo a na reformě pokračovalo. V srpnu pak zadalo průzkum, který měl zjistit, jestli by studenti byli školné ochotni a schopni platit. Důvodem je připravovaný zákon o finanční pomoci studentům. Ten však se zavedením školného stále počítá, přestože autoři reformy uklidňují, že školné zavést nechtějí. „Se zavedením školného skutečně vláda v současnosti nepočítá,“ řekl dnes člen reformního týmu Petr Matějů.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.