Školy budou moci zavést poplatek za zápis až 6000 korun

25. 10. 2010 Autor: Rubrika: Univerzita 16 komentáře/ů

Zřejmě už příští rok budou moci vysoké školy požadovat od studentů poplatek za zápis do dalšího ročníku. Ministerstvo školství totiž oživilo diskusi o takzvaném zápisném a připravuje novelu zákona, který to má umožnit. Výše zápisného by měla být maximálně 6000 korun.

Ministerstvo školství zřejmě od příštího roku povolí vysokým školám vybírat zápisné.

Ilustrační foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

„Školy by si mohly samy zvolit, zda vůbec budou zápisné vybírat a pokud ano, tak v jaké výši. Částka by se pohybovala od nuly do šesti tisíc korun,“ upřesnil mluvčí ministerstva Václav Koukolíček s tím, že jde zatím jen o jednu z variant, o nichž se jedná.

Podle ministra školství Josefa Dobeše by mělo zápisné fungovat nejméně do roku 2013. V té době by měl začít fungovat systém finanční podpory studentů a odložené školné. (Více zde: Školné se blíží: 10 tisíc za semestr od roku 2013?).

O návrhu UK zavést zápisné informovalo loni na jaře jako první UKáčko.cz. Univerzita zpočátku informaci popírala, později však přiznala, že by zápisné ráda zavedla, a to ve výši 6400 korun. Současný návrh ministerstva tedy téměř odpovídá původnímu plánu UK. (Více zde: UK navrhuje, aby studenti platili zápisné. Až 6400 ročně a UK odmítá školné. Ale pod jiným názvem ho sama prosazuje).Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.