Sledovat Krtečka v taiwanských horách? I to je možné na stáži s AIESEC
Chcete během studia vyjet za hranice, ale Erasmus se svou nabídkou a podmínkami vám nevyhovuje? Pak se můžete vydat na stáž AIESEC, a to nejen do některé z evropských zemí, ale například i do Brazílie, Kamerunu či na Srí Lanku.
Kulturní stáže AIESEC lákají studenty na nové zahraniční přátele, smysluplnou pomoc a práci v dané zemi, prozkoumání svých osobních hranic a získání spousty nových zážitků a zkušeností.
UKáčko.cz oslovilo dvě studentky Filozofické fakulty UK, které se vypravily na stáže do zemí vzdálených nejen zeměpisně, ale především kulturně. Kristýnu Maulenovou, která jela do Indie a Andreu Novákovou, která vycestovala na Taiwan.
„Do Indie se mi moc nechtělo, nikdy předtím jsem v ní nebyla a párkrát jsem zaslechla, jak si cestovatelé stěžovali na špínu a nepořádek a vůbec dost složité podmínky,“ říká Kristýna, která se však přece jen na jih Asie vydala překonat svůj strach z neznámého.
Andreu, která měla původně v plánu cestu do Afriky, na Taiwan zavedla i rodinná minulost. „Můj táta strávil na Taiwanu před patnácti lety pracovně téměř celý rok. Stavěl v hlavním městě Taipei metro a tak jsem si řekla, že zkontroluju, jak se mu to povedlo,“ vypráví Andrea.
Obě studentky se v Asii v rámci stáže věnovaly výuce. „Učila jsem v různých komunitách angličtinu a tzv. cultural education, představení kultury naší země. Například jsem dětem v jedné horské vesnici pouštěla Krtečka a k mému překvapení se dva přihlásili, že ho znají,“ říká Andrea, která stejně jako Kristýna měla během stáže čas i na cestování a poznávání nové země.
Jiný kraj, jiný mrav. Obě stážistky byly překvapeny například stravovacími zvyky místních. „V Indii se jí většinou rukama, což mě hodně bavilo,“ přiznává Kristýna a Andrea dodává: „Taiwanci doma téměř vůbec nevaří a vše jedí venku na ulici, právě to byl pro mě největší kulturní šok – stravovat se na ulici, kde se rozprostírá nasládlý pach všech možných jídel smíchaný se smogem a plísní.“ Kristýna naopak místní překvapovala svou výškou. „Celou dobu jsem se musela potýkat se zíráním na mou osobu.“
I přes nepříjemné smlouvání o cenách v Indii nebo nelehkou aklimatizaci po návratu z Taiwanu by se Kristýna i Andrea do Asie vrátily. Stáž splnila, co slibovala. „Rozhodně jsem se stala nezávislejší a získala jsem spoustu kamarádů z různých koutů světa,“ shrnuje Kristýna. „Stáž mi především otevřela oči, uvědomila jsem si, jak je Evropa pro Asiaty malinká, exotická a její problémy v podstatě nedůležité,“ uzavírá Andrea.
AIESEC je největší studentskou organizací na světě. Funguje od roku 1948 a kromě kulturních stáží pořádá i stáže odborné, a to například v oblasti marketingu, IT nebo pedagogiky. Podmínky pro odborné a kulturní stáže se však mírně liší. Jak se tedy na kulturní stáž dostat? Samozřejmostí je schopnost domluvit se anglicky alespoň na úrovni B2 a být studentem. Ovšem hlásit se mohou i absolventi, kteří nejsou ze školy déle než dva roky.
Kulturní stáž trvá šest až dvanáct týdnů a ještě než si sbalíte kufry a vyrazíte na letiště, musíte projít pohovorem, ve kterém AIESEC zhodnotí vaši motivaci, angličtinu a zjistí si i něco o vašich preferencích. Pokud vás AIESEC shledá vhodným uchazečem, podepíše s vámi smlouvu, zpřístupní vám databázi stáží a ještě vás pozve na přípravný seminář.
Nemine vás ani složení zprostředkovatelského poplatku, na ten si připravte čtyři až pět tisíc korun. K tomu si připočtěte ještě cenu za letenku a další výdaje. Pokud vám kolabuje kalkulačka, uklidní vás, že ubytování a strava jsou většinou hrazeny v rámci stáže. Výhodou také je, že AIESEC je se stážistou v kontaktu po celou dobu pobytu. „Cestování s AIESEC mi přijde ideální: nejedu na vlastní pěst a v dané zemi je někdo, kdo se o mě postará a pomůže mi,“ hodnotí Kristýna.
Uzávěrka přihlášek je 30. března. Aktuální informace lze nají také na stránce nastaz.cz.
Napište komentář