Spor Karlovy univerzity s prezidentem pokračuje kasační stížností

21. 10. 2016 Autor: Rubrika: Univerzita 1 komentář

Městský soud v Praze v pátek vydal rozsudek, ve kterém zamítá žalobu UK a docenta Ivana Ošťádala z Matematicko-fyzikální fakulty. Celý spor odstartovalo odmítnutí prezidenta Zemana jmenovat Ošťádala profesorem.

Žádost o potvrzení profesury prezident podle soudu zamítl už dopisem z 19. ledna letošního roku, který adresoval ministryni školství Kateřině Valachové. V dopise Miloš Zeman potvrzuje své předchozí rozhodnutí, že tři navržené kandidáty Jiřího Fajta z Filozofické fakulty UK, již zmiňovaného Ivana Ošťádala a Jana Eichlera působícího na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE, profesory nejmenuje. Městský soud tento dopis uznal jako dostatečné sdělení o nejmenování tří kandidátů a zamítl tak žalobu na ochranu před nečinností prezidenta, kterou Univerzita Karlova a Ošťádal podali minulý rok.

Kasační stížnost je prostředek používaný ve správním soudnictví, pomocí něhož lze napadnout rozhodnutí krajských soudů. Nejvyšší správní soud poté může, pokud dá stěžovateli za pravdu, pouze napadené rozhodnutí zrušit a vrátit k novému projednávání. Nemá právo rozhodnout sám. Zdroj: Wikipedie

Proti tomuto rozsudku podali žalující kasační stížnost. Podle nich nelze považovat dopis za rozhodnutí správního orgánu, popřípadě prezidenta. Stížnost se také opírá o původní argument, že aby bylo rozhodnutí prezidenta platné, je třeba ještě podpis premiéra či jím jmenovaného jiného člena vlády.

Kromě toho Ošťádal a UK podali ještě správní žalobu proti dopisu prezidenta, ta však byla soudem obratem zamítnuta pro opožděnost. UK v tiskové zprávě namítá, že soud nepřezkoumal, zda byla žaloba podána včas a tento postup hodnotí jako nezákonný. Proto žalující podali i druhou kasační stížnost.

Obě kasační stížnosti bude projednávat a posuzovat Nejvyšší správní soud.

Štěpán Šanda1 komentář »

  • Jakub :

    Proč je Miloš nechce jmenovat? Máte nějaké racionální vysvětlení?

    reagovat

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.