Stížnosti uchazečů nutí Právnickou fakultu ke změnám. Spustí nový web a zlepší komunikaci

27. 1. 2012 Autor: Rubrika: Fakulty 72 komentáře/ů

Právnická fakulta UK si nikdy nemusela stěžovat na nedostatek zájemců o studium. Počet uchazečů vždy převyšoval počet nabíraných studentů pěti- až šestinásobně. Možná i proto fakulta poněkud zanedbávala vlastní prezentaci a komunikaci s veřejností. To se však má v dohledné době změnit.

Modernizace byla na fakultě nutná již delší dobu, přiznává proděkan Kuklík

Foto: UKáčko.cz

Fakulta letos uspořádá Den otevřených dveří, což je akce, které se po léta vyhýbala. V minulých letech takové návrhy padly, nikdy však nebyly dotaženy do konce. Tím ale novinky nekončí – jak UKáčko.cz zjistilo, jde jen o první krok v delší řadě změn.

Například už v únoru má být představen nový vzhled webových stránek, zájemci o studium dostanou nově zpracované propagační materiály – barevné brožury, které prozatím existují pouze v angličtině pro studenty ze zahraničí.

Podle vyjádření proděkana Jana Kuklíka se jedná o dlouhodobý proces a jistá modernizace byla na fakultě, která má jinak pověst velice konzervativní instituce, nutná již delší dobu. Novou podobu webových stránek zdržel postoj rektorátu, který uvažoval o jednotném vzhledu webů pro všechny fakulty.

Jak jsme ale zjistili, celý proces zřejmě uspíšily množící se stížnosti zájemců o studium. „Museli jsme lidem vysvětlovat, že naše fakulta opravdu vypadá mnohem líp než její webové stránky,“ řekl pro UKáčko.cz jeden ze studentů, kteří na podzim reprezentovali fakultu na veletrhu Gaudeamus. Ostatně účast na veletrhu je pro Právnickou fakultu také poměrně nová zkušenost.

Nepřehledný a zastaralý web

Zájemci prý kritizovali podobu fakultního webu, vadí jim, že na něm nejsou dohledatelné potřebné informace a je nepřehledný. Poukazovali i na to, že brněnská fakulta má webové stránky mnohem přístupnější. Nová úprava má být důstojnou prezentací, podle proděkana Kuklíka má být zaměřena nejen na zájemce o studium, ale i na odbornou veřejnost a zájemce o celoživotní vzdělání.

Zastaralý a nepřehledný web Právnické fakulty mnohé uchazeče odrazuje

Repro: UKáčko.cz – www.prf.cuni.cz

Objevila se i spekulace, že fakulta přichází o kvalitní uchazeče. Zájemců je sice stále dost, ti nejlepší ale utíkají do Brna. To však proděkan Kuklík vyvrací: „Je pravda, že počet přihlášených klesá. Neklesá ale percentil přijatých uchazečů, tedy výsledek v přijímacích zkouškách.“

Podle Kuklíka počty klesly spíše kvůli uchazečům, kteří neuspěli u prvního termínu NSZ a přihlášku tedy ani nepodají, protože jejich šance na úspěch je mizivá. Kromě toho prý lze pokles přičíst i demografickému trendu – zkrátka nastupují slabé ročníky. Tomu ale neodpovídají zkušenosti z Brna, kde počet přihlášek v posledních letech roste.

„Nám ale nejde o tu masu přihlášených a o nějaká procenta. Fakulta by se měla zaměřit na nejnadanější studenty. Ti se dostanou na všechny fakulty a mohou se pak rozhodnout. A ať chceme, nebo ne, webové stránky fakulty jsou pro ně často rozhodný zdroj informací,“ sdělil jeden ze studentů.

Fakulta se poprvé otevře

Den otevřených dveří se bude konat již v pátek 27. ledna od 14 hodin. O datu konání bylo rozhodnuto poměrně pozdě, proto ho uchazeči nenajdou v propagačních materiálech pro studenty středních škol a tato informace chybí i na webových stránkách univerzity. Přesto se očekává slušná účast.

„Tuto akci vítám jako krok, kterým se fakulta více otevírá veřejnosti a vychází vstříc potenciálním uchazečům,“ řekl pro UKáčko.cz člen akademického senátu Miroslav Makajev. Podobného názoru jsou prý i další členové studentské části senátu. „Nejde o to, že bychom potřebovali ‚lákat‘ uchazeče, ale o určitou vstřícnost vůči nim – dát jim možnost se i takhle o fakultě něco dozvědět.“

Kromě klasické informační přednášky a prohlídky budovy budou do celé akce zapojeny i studentské spolky. Ty ostatně nechtějí čekat na vedení fakulty a na lepší propagaci začaly pracovat už nyní: „Pracujeme na vytvoření kalendáře, v němž by všechny spolky zveřejňovaly své akce a kalendář by byl přístupný z hlavní stránky oficiálního webu fakulty,“ říká zástupce spolku Juristi.

I přes trvající hospodářskou krizi však zůstává studium práv spolu s medicínou jedním z nejlukrativnějších oborů na celé univerzitě. Podle Střediska vzdělávací politiky při Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy dosahuje nezaměstnanost absolventů těchto dvou oborů jen cca 1 %. Absolventi práv také patří k nejlépe placeným.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.