Středoevropská univerzita v nesnázích. Studenti FF chystají shromáždění u maďarské ambasády

5. 4. 2017 Autor: Rubrika: Hlavní článek,Univerzita žádné komentáře

Maďarska vláda přišla s novelou zákona o vysokých školách, která omezuje působení mezinárodních akademických institucí v Maďarsku a mimo jiné povede ke ztížení či úplnému ukončení činnosti Středoevropské univerzity. Navzdory protestům prošla novela v úterý 4. dubna parlamentem.

Středoevropská univerzita byla založena roku 1991 v Praze, v Budapešti působí od roku 1996. Zakladatelem univerzity je George Soros, který by mohl být důvodem současné situace, zejména pro svou kritiku Orbánovy vlády. Premiér se staví negativně k Sorosovým organizacím, protože podle něj chce prostřednictvím jejich finanční podpory ovlivňovat politiku země.

Novela podle ČTK obsahuje nové požadavky na univerzity, například povinnost mít unvierzitní areál i v zemi svého původu, nebo možnost udělovat tituly v Maďarsku pouze za předpokladu, že se vláda Maďarska a příslušné země do půl roku dohodne a podepíše příslušnou dohodu. V případě Středoevropské univerzity jsou příslušnou zemí Spojené státy, které mají čas do února příštího roku novou situaci vyřešit.

Zákon vyvolal protesty tisíců studentů, vyučujících a dalších podpůrců, kteří zastávají názor, že novela donutí univerzitu k odchodu ze země. Podporu vyjádřili i maďařští vědci, výukové organizace, přes 500 mezinárodních akademických pracovníků, mezi nimi 17 laureátů Nobelovy ceny. Negativně se vyjádřilo i americké ministerstvo zahraničí.

Nesouhlas se změnami, jaké novela chystá, vyjádřili v otevřeném dopise (můžete číst zde) Viktoru Orbánovi i zástupci české akademické obce a kultury. Například za Univerzitu Karlovu děkan FSV Jakub Končelík, děkanka FHS Marie Pětová a děkanka FF Mirjam Friedová, objevil se ale také podpis děkana FAMU Zdeňka Holého, ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Petra Kratochvíla, ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského, ředitele Filosofického ústavu Akademie věd Ondřeje Ševečka a ředitelky Asociace pro mezinárodní otázky Vlaďky Votavové.

Shromáždění na podporu Středoevropské univerzity

Foto:FB akce

Podle nich je takto diskriminační zneužívání práva charakteristikou nedemokratických, autoritářských režimů. Jednání maďarské vlády se tak řadí vedle nedávné politické a nacionalistické čistky na tureckých univerzitách a snahy ruského režimu zavřít Evropskou univerzitu v Petrohradě.

Studentská rada FF UK chystá v sobotu 8. dubna od 14.00 shromáždění u Velvyslanectví Maďarské republiky v Praze na podporu svých maďarských kolegů a klade si za cíl upozornit na znepokojivý vývoj v Evropě. Zároveň shromážděním apeluje na představitele české vlády, aby využili vztahů, jaké má ČR s zeměmi V4 a postavili se za studenty a akademiky působící na Středoevropské univerzitě.

Více o plánované akci se dozvíte na https://www.facebook.com/events/1189943211115908/.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.