Středoškoláci si na právech vyzkoušeli soudní jednání

11. 12. 2010 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Studenti z pražského Gymnázia Jana Keplera si na Právnické fakultě vyzkoušeli, jak probíhá soudní jednání a jaké je usednout na místa žalobců, žalovaných, soudců a svědků.

Studenti z Gymnázia Jana Keplera si vyzkoušeli simulovaný občanskoprávní spor o náhradu škody.

Foto: Michal Urban

Dvorana Právnické fakulty UK je na studenty zvyklá, 6. prosince se v ní ovšem sešli ti, kterých nevídá mnoho. Byli mladší a více se dívali okolo sebe, protože na fakultě byli mnozí úplně poprvé. Šlo o studenty oktávy pražského Gymnázia Jana Keplera, kteří si přišli do simulované soudní síně vyzkoušet, jaké to je usednout na místa žalobců, žalovaných, soudců a svědků.

Nepřišli samozřejmě sami. Fakultou i soudním jednáním je prováděli budoucí právníci – studenti vyšších ročníků Právnické fakulty, kteří k nim na gymnázium již pět týdnů pravidelně docházejí a snaží se jim přiblížit základy trestního, občanského a pracovního práva. To vše v rámci předmětu Právní praxe na středních školách, který na právech vede JUDr. Michal Urban. Vyvrcholením spolupráce fakulty a gymnázia byla právě možnost zúčastnit se simulovaného občanskoprávního sporu o náhradu škody.

Foto: Michal Urban

Studenti gymnázia si předem pod vedením studentů práv připravili hlavní body žaloby i obhajoby a seznámili se s pravidly, která se v soudní síni, ač simulované, musí dodržovat. Až pak mohli okusit, jaké to je být součástí soudního senátu nebo jak se může cítit svědek, když je předvolán, aby vypovídal. Během hodiny a půl, kterou proces trval, byli studenti jako veřejnost několikrát napomenuti tímto středoškolským soudem, aby nerušili probíhající jednání, dodržovali klid v soudní síni a aby nezapomínali, že promluvit mohou až poté, co k tomu jsou soudem vyzváni, a že promlouvat mohou pouze vestoje. Pravidla se opravdu snažili dodržovat, aby řízení probíhalo co nejvěrohodněji.

Do soudní tahanice, ve kterou se tento spor záhy proměnil, museli studenti práv i vyučující několikrát zasáhnout a opravit chybné výroky. Bylo ale vidět, že si středoškolští studenti tyto nově přidělené funkce užívají. Nakonec všichni povstali, zazněl rozsudek z úst předsedy soudního senátu – žalobci byla uznána, byť jen částečná, náhrada škody – a studenti mohli odejít z této modelové soudní síně zpátky do zasněžených ulic.

Kristýna Květová
Autorka studuje na Gymnáziu Jana KepleraNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.