Student PřF staví školu v Kamerunu, chce zachránit mlžný prales

29. 1. 2012 Autor: Rubrika: Cestování žádné komentáře

Při jedné ze svých návštěv Afriky tamním farmářům slíbil, že jim postaví školu a pomocí vzdělání společně zachrání deštný prales. Teď se do Afriky vrací, aby svůj slib splnil a UKáčko.cz je při tom.

Skupina mladých lidí odjela do Kamerunu stavět školu

Foto: Kedjom-Keku

„V horách jsem hodně mluvil s místními lidmi a viděl, že řada problémů, která se jich bezprostředně týká, vyrůstá z toho, že se jim nedostává vzdělání,“ vysvětluje Martin Mikeš, proč ho napadlo postavit školu v Kamerunu.

Kvůli svému záměru postavit školu založil občanské sdružení Kedjom-Keku, s jehož členy odjel minulý týden do stejnojmenné oblasti v západním Kamerunu. Hlavním problémem této oblasti je nepromyšlená zemědělská činnost místních lidí, kteří svou neznalostí postupně ničí tamní prales. Tomu chce sdružení zabránit.

„Svého cíle chceme dosáhnout především stavbou školy, která bude sloužit ke vzdělávání místních obyvatel v zemědělských a ekologických otázkách a rovněž se stane vědecko-výzkumným pracovištěm,“ vysvětluje Mikeš.

Prodej kulichů jako zdroj financí

Aby získali finance na stavbu školy, pořádají členové sdružení různé benefiční akce. Naposledy to byla liberecká akce African snow, v Praze pak dražba zimních čepic pod názvem Coolich pro Afriku. Na školu tak získali padesát tisíc korun.

„Jsem přesvědčen, že by naše fakulta měla podporovat takovéto typy projektů, které navazují na vědeckou činnost našich studentů,“ řekl k projektu Bohuslav Gaš, děkan Přírodovědecké fakulty UK, která celý projekt zaštítila. Kromě PřF UK projekt podporují také zoologické zahrady v Praze a Liberci.

Jak bude celá stavba školy přímo v Kamerunu probíhat, se dozvíte v pravidelném reportážním seriálu, který pro vás UKáčko.cz připravuje. Podrobné informace o projektu přineseme již brzy v rozhovoru s Martinem Mikešem.Komentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.