Studenti chtějí studii o prostorovém rozvoji UK. Podporuje je i Bém

3. 7. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita 2 komentáře/ů

Vyřešit nedostatek místa na výuku a udržet nejstarší českou univerzitu v centru Prahy. Takové cíle má mít ideová urbanistická soutěž, kterou chce vypsat Studentská unie UK. Její autoři už pro tento záměr získali silného spojence – primátora Pavla Béma.

Pavel Bém

Nápad na urbanistickou soutěž podpořil primátor Pavel Bém

Foto: Matěj Vaněček (UK media)

Delegace studentů UK pražskému primátorovi nápad na vypsání soutěže představila minulý čtvrtek na setkání Studentské unie s vedením hlavního města. „UK je jedinou vysokou školou v Praze, která svůj rozvoj podrobně neřeší,“ popsal motivy k vyhlášení soutěže jeden z autorů návrhu, někdejší Král Majálesu za UK Martin Palán. Palán by proto chtěl, aby se do urbanistického rozvoje největší české univerzity zapojila aktivně rovněž Praha.

„Tuto iniciativu studentů vítám a podporuji,” řekl Bém v rozhovoru pro UKáčko.cz. Na setkání zároveň slíbil, že formujícímu se organizačnímu týmu soutěže vytvoří Praha zázemí. Do rodící se skupiny nominoval za hlavní město architekta Václava Králíčka z Útvaru rozvoje města.

Otazníky nicméně zatím zůstávají nad stanoviskem samotné Univerzity Karlovy. Jak Palán přiznává, Studentská unie s představiteli školy zatím o svém záměru vůbec nejednala.

Studentský dům? Obrátíme se na ministerstva

Studentská unie UK zároveň pokračuje v hledání vhodné budovy, která by mohla sloužit pro spolkové a kulturní vyžití studentů. Obdobné zařízení, zvané Studentský dům, má řada evropských měst včetně Paříže a Kodaně. Praha podle primátora sama žádným vhodným objektem nedisponuje, přesto ale s hledáním nabídl pomoc.

Spolu se studenty se obrátí na vedení ministerstva školství a dalších institucí s dotazem na možnost získat volný dům od nich.

Naopak předběžnou finanční podporu získala Studentská unie pro svůj projekt Inventura demokracie. Město jí zřejmě pomůže s akcemi připravovanými k oslavám letošního dvacátého výročí sametové revoluce.

„Hlavně, aby spolupráce vydržela“

Debata s Pavlem Bémem

Zástupci studentských iniciativ debatují s primátorem Pavlem Bémem

Foto: Matěj Vaněček (UK media)

„S výsledky schůzky jsem spokojen,“ řekl UKáčku.cz Martin Palán. „Pevně věřím, že to může být začátek produktivní spolupráce a zájem primátora Béma tomu nasvědčuje. Pokud splní všechny sliby, pak magistrát dokáže, že mu na studentech v Praze skutečně záleží,“ dodal nyní už oficiální gestor projektu urbanistické soutěže.

„Věřím v to, že primátor Bém studentské aktivity vítá a jeho podpora nemá být jen papírovým pojmem,“ řekla po schůzce Heda Čepelová, která ve Studentské unii zodpovídá za projekt Studentské sklepy. „Ale asi nemá cenu věřit v to, že se naše představy beze zbytku a zcela přesně splní. Takže zřejmě bude záležet na dobré vůli a snaze obou stran spolupráci udržet a díky ní něčeho docílit,“ mírnila však optimismus.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.