Studenti i důchodci debatovali co dál s Inventurou demokracie

15. 1. 2010 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Studentská iniciativa Inventura demokracie svou hlavní činnost ukončila s oslavami 20. výročí sametové revoluce. Teď však hledá nové možnosti jak ve své činnosti pokračovat.

„My končíme a nebudeme tento projekt táhnout dál, ale přišly nám dopisy s prosbami ať pokračujeme i nabídky ke spolupráci,“ vysvětlili zástupci Inventury demokracie na veřejné debatě, kterou svolali na Filozofickou fakultu. Na ní se mělo vyjasnit, zda a jak v projektu dál pokračovat.

Inventura demokracie - 17.11.2009

Působení Inventury demokracie vyvrcholilo 17. listopadu happeningem na Václavském náměstí.

Foto: ID

Na setkání dorazila zhruba stovka lidí. Nad studenty měli tentokrát početní převahu lidé v pokročilém věku a nechyběl ani „notorický aktivista“ Jan Šinágl.

Jiří Boudal z FF, který Inventuru vedl, představil návrh dvou cest, kterými by se projekt – ovšem již pod taktovkou jiných lidí – mohl ubírat. První zmíněnou možností by bylo ve spolupráci se Studentskou unií UK a politologickým sdružením POLIS pokračovat s debatami na univerzitních půdách.

Cestou druhou, atraktivnější a zároveň organizačně náročnější, by pak mělo být navázání na práci „dárkařské“ skupiny. Tedy vybrání několika konkrétních politických témat, které by následně byly zmapovány, a s požadavky jejichž řešení by se pak opět vyšlo za politiky. „Předvolební čas by k takovým aktivitám výhodný,“ myslí si Boudal.

Po víkendovém výjezdu se rozhodne jak dál

Po prezentaci obou možností následovaly připomínky a dotazy z publika. Objevil se například návrh na přetvoření projektu v politickou stranu a její účast ve volbách. To ovšem studenti většinou odmítají, přestože jim údajně podnikatelé již nabídli nemalé částky na rozjetí kampaně.

Jednoznačný závěr jak dál ale na debatě nepadl. Zatím není jasné, jakými tématy se bude nová ID zabývat, ani kdo ji povede. Nakonec bylo dohodnuto, že se lidé, kteří se na pokračování Inventury demokracie chtějí podílet, setkají na víkendovém výjezdu mimo Prahu. Ten by se měl konat druhý únorový víkend. Dosavadní představitelé se tam pokusí předat své zkušenosti a know-how a budou řešit i koncepci pokračování celého projektu.

Inventura stála téměř milion, výsledek je rozpačitý

Studentům sdruženým v iniciativě Inventura demokracie se během ročního působení podařilo uspořádat cyklus debat, na nichž zhodnotili polistopadovou politiku. Vydali také studentské prohlášení, které sebereflexivně řeší otázku občanské angažovanosti či obeslali známé osobnosti s otázkou, co nejvíc schází české demokracii 20 let po sametové revoluci.

Inventura demokracie oplatila politikům jejich nezájem o předložené návrhy a dala jim obří maketu exkrementu.

Inventura demokracie oplatila politikům jejich nezájem o předložené návrhy a dala jim obří maketu exkrementu.

Foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

Snad nejviditelnější aktivitou Inventury však byla výzva Dejte nám dárek ke dvacetinám. Studenti si vybrali čtyři konkrétní témata, která vnímali jako nejpalčivější příklady špatně fungující politiky. S návrhy na řešení pak obcházeli politiky a na kameru natáčeli jejich sliby i vytáčky. Přestože se nakonec návrhy podařilo předložit v paragrafovém znění, poslanci je všechny zamítli. (Více zde: Studenti oplatili politikům jejich nezájem. Dali jim exkrement)

Podle mnohých kritiků si však ID zvolila nepodstatné nebo naopak složitě proveditelné cíle, a proto není výsledek takový, jak se očekávalo. „Nikdy jsme sebejistě netvrdili, že naše čtyři témata jsou opravdu stěžejní pro českou budoucnost. Předpokládáme však, že nově vznikající skupina, se bude stejným nebo podobným tématům věnovat i nadále. Nebude se hledat úplně nové zacílení,“ řekl vedoucí tzv. dárkové skupiny ID Jakub Mráček.

Od Univerzity Karlovy a z evropských fondů dostala Inventura na své akce téměř 700 000 korun. Další peníze jim poslali na účet drobní dárci. Akci podpořilo i město Praha poskytnutím reklamních ploch v metru, tramvajích a na ulicích, či mediální a jiní partneři jako Respekt a UKáčko.cz, kteří o Inventuře referovali.

Inventuře se přesto dostalo v listopadových dnech značné pozornosti médií, i když organizátoři z ID podle svých slov očekávali větší zájem u novinářů i veřejnosti. Naopak zahraniční média o Inventuře informovala vzhledem k dalším listopadovým událostem poměrně obsáhle.

Anketa

Iniciativa Inventura demokracie byl podle vás měla...

výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.