Studenti oplatili politikům jejich nezájem. Dali jim exkrement
Obří exkrement darovali studenti z iniciativy Inventura demokracie českým politikům. Ztvárnili jej do pomníku, který odhalili během nedělního happeningu na Klárově. Jsou prý zklamaní z toho, že jejich roční snaha politiky nijak neovlivnila.
Přesně před rokem je iniciativa vyzvala, aby dali české demokracii „dárek ke dvacetinám“. Studenti z Inventury apelovali na odstranění čtyř nedostatků, za něž považují například doživotní poslaneckou imunitu nebo neregulovaný lobbing.
Během roku pak kontaktovali konkrétní poslance a senátory, aby získali jejich názor a případně příslib, že se zasadí o změnu. Jak ale říká mluvčí iniciativy Silvie Mitlenerová téměř žádných úspěchů studenti nedosáhli.
Politikům vadili nebo je nudili
„Mysleli jsme, že začnou o odstranění těchto čtyř absurdit alespoň uvažovat,“ uvádí Jakub Mráček, který za Inventuru s několika politiky mluvil. „Naráželi jsme ale na spoustu vynalézavých výmluv, proč je u nás změna zbytečná nebo nemožná,“ dodává Mráček.
Například senátor Jiří Pospíšil odmítl podpořit částečné omezení imunity, ačkoliv sám v minulosti podal návrh na její úplné zrušení. Předseda ústavněprávního výboru Sněmovny Marek Benda studentům v březnu slíbil, že na každý „přílepek“ v zákoně, o kterém by se mělo hlasovat, Sněmovnu předem upozorní. Od té doby jich už ale několik nechal projít bez povšimnutí.
Studenti si rozhovory natáčeli na kameru a jejich záznam rozdávali při happeningu na DVD. Některá videa zveřejnili na internetu již během roku. Stejně tak informovali i o tom, s kým se jim sejít nepodařilo. Předseda ODS Mirek Topolánek jim kupříkladu vzkázal, že ho začínají nudit, s poslancem Vítězslavem Jandákem se nedomluvili na schůzce ani na třetí pokus.
Zklamání zaháněli studenti recesí
Happeningem a odhalením „pomníku“ tak představitelé Inventury chtěli dát najevo své zklamání. Obří exkrement vyzdvihli na dvoumetrovou dárkovou krabici a vystavili na malostranském Klárově, kde před rokem svou iniciativu poprvé prezentovali.
„Dlouho jsme přemýšleli, jak výsledky naší celoroční snahy jednodušše shrnout,“ říká Jiří Boudal, jeden z hlavních představitelů Inventury. „Nechceme tím posilovat sílící trendy vulgárnosti v politice ani jinde,“ dodává. Výmluvný monument podle něj výsledek úsilí prostě vystihuje.
Odhalení pomníku provázel i krátký recesistický projev v podání dalšího z lídrů iniciativy, Jakuba Bachtíka.
Z projevu „známého kunsthistorika z Absurdistánu“:
K vyjádření uplynulého roku v české politice by se nejlépe hodil brutalismus – styl nekompromisně a bezohledně přihlížející k materiálu i k okolí. Stejně by se možná hodila i dekadence, styl, který by krásně ilustroval například jarní osud vlády.
Vezměme si například spor o Lisabonskou smlouvu. Ten mohl zejména v pasážích u Ústavního soudu mnohým připomenoutu vesele nonsensové dadaistické výstupy. Dadaismus by se navíc krásně doplňoval s poslaneckou zálibou v kolážích – jejich vynikajícím příkladem je dárek sedmdesáti miliard pro ČEZ přilepený k zákonu o spotřební dani.
Jen těžko lze srovnat barokní velkorysost, s níž byly zaopatřeny dálnice, energetičtí giganti nebo hazardní herny – a na druhé straně přístup ke vědě, vzdělání a kultuře, který odpovídá spíše ortodoxnímu minimalismu.
Je tedy třeba ocenit autory pomníku, že si vybrali pro své dílo téma čtyř studentských požadavků výzvy Dejte nám dárek ke dvacetinám. Jde o téma dostatečně konkrétní, ale zároveň dostatečně vypovídající o celku. Autoři si ale dokonce výtečně poradili i s formální a stylovou stránkou. Nevydali se totiž žádnou z již existujících cest, ale rozhodli se přijít s novým stylem, takzvaným skeptickým symbolismem neboli fekalismem.
Stejně jako loni řečníkům znesnadňovala situaci kolabující zvuková aparatura. Účastníků happeningu ale nebylo tolik, aby se nedali oslovit pouhým hlasem. Podle Jiřího Boudala organizátoři ani větší účast nečekali. „Pro veřejnost budou zajímavější hlavně další akce, které proběhnou tento týden,“ myslí si Boudal.
Odhalení pomníku totiž zahájilo „Dny Inventury“ – cyklus debat a projekcí k dvacátému výročí české demokracie. Ty budou probíhat ve dnech od 9. do 17. listopadu zejména na půdě pražských vysokých škol. Tematicky tak navážou na loňskou „Dobu Železnou a Koženou“. Organizuje je právě Inventura demokracie ve spolupráci s občanským sdružením Věda žije!
Heda Čepelová, Sociál
Klíčová slova
Dny inventury, Inventura demokracieHodnocení
Související články
- „Na komunistickou minulost se ptejte, ale ne svých rodičů“
- VIDEO: Omezíte lobbing či imunitu? ptá se nové vlády Inventura demokracie
- „Politici nechtějí zapojit vlastní hlavu“
- Inventura demokracie vystavila politikům vysvědčení, nejlépe dopadli zelení
- Studenti i důchodci debatovali co dál s Inventurou demokracie
Napište komentář