Studenti popřáli Klausovi k narozeninám. Přinesli mu narcisy

20. 6. 2009 Autor: Rubrika: Studentský život 2 komentáře/ů

Několik stovek lidí se ve středu sešlo na Hradčanském náměstí. Chtěli humornou formou popřát prezidentu Václavu Klausovi k jeho 68. narozeninám a zároveň vyjádřit nesouhlas s jeho politikou a názory.

Happening uspořádala občanská iniciativa Už dost! Jejími organizátory jsou i studenti a doktorandi z UK – například předseda Akademického senátu 1. lékařské fakulty Marek Hilšer, historici z FF Matěj Spurný, Jakub Jareš či žurnalistka Mariana Grušová z FSV.

Řečníci z řad studentů, umělců i politiků prezidenta vůbec nešetřili. „Až příště zase prezident pomůže svrhnout vládu, až jako jediný nepodepíše něco, co už v Evropě podepsali všichni, až od Klause zase uslyšíme, že kouření neškodí zdraví, že alpské ledovce netají, že špinavé peníze neexistují nebo že Evropská unie je obdoba RVHP, budeme už vědět, že na to šílenství nejsme sami,“ povzbuzoval přítomné spisovatel Michal Viewegh.

Profesor teologie Tomáš Halík zase Klause označil za „muže bez uší, který naslouchá jen ozvěně svých slov v ústech svých kývalů“. Je tragikomický tím, jak se sám bere strašně vážně, když už ho ve světě nikdo vážně nebere, dodal Halík.

Historik Matěj Spurný připomněl některé Klausovy kontroverzní výroky o Evropské unii, občanské společnosti, či ochraně životního prostředí. „Klaus místo jakékoliv snahy o řešení zcela cynicky prohlašuje: ‚Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci,‘“ řekl Spurný.

Václav Klaus podle Spurného svými vyhrocenými postoji českou společnost rozděluje. „Jeho jednání je neslučitelné s rolí, jakou má hrát prezident republiky. Neodpovídá zájmům občanů a pro budoucnost země je škodlivé,“ míní Spurný.

Prezidenta vyzval, aby jako „reprezentant okrajového politického postoje“ odstoupil z funkce.

Publicista a pedagog z Fakulty humanitních studií Martin Putna sehrál scénku, v níž s beranicí na hlavě rusky poděkoval „Vaclavu Vaclavovičovi“, jak udatně hájí národní zájmy. Dodal ovšem, že jde o národní zájmy Ruska.

Happening i předání květin se snažilo pískotem a skandováním přerušovat několik Klausových příznivců, především z řad konzervativních katolíků sdružených v Institutu sv. Josefa či z euroskeptické Strany svobodných občanů. Mávali transparenty s nápisy „Intelektuálové jděte už do hajzlu“, „Ať žije president“ či „Dost bylo Havla“. Protože však jejich akce nebyla ohlášená, policisté se je snažili od účastníků happeningu oddělit.

Akce vyvrcholila odhalením „sochy“ Václava Klause s malou raketou v ruce. Pořadatelé ji přinesli ke vchodu prezidentské kanceláře a zanechali zde i umělé narcisy, které podle nich symbolizují údajný Klausův narcismus.


5× foto: Mirek Kašpar (UK media)Klíčová slova

,

Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.