Studenti rozehrávají Jinonice. Oživují budovu, boří mýty a podporují spolupráci tří fakult

22. 4. 2014 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Jitrnice – takovou přezdívku má areál Univerzity Karlovy v Jinonicích. Někteří ze studentů tam dojíždějí jen sporadicky a vůči budově mají předsudky – je to vůbec studentské prostředí? Festival JINOnice Jinak, Jinospolek a nový projekt DIY Jinonice mají za cíl zbořit mýty, podpořit spolupráci napříč fakultami a budovu Jinonic architektonicky oživit – prostě Rozehrát Jinonice.

Jinonice jinak 2 (Foto: Filip Sýkora)

Jedna z nových akcí v Jinonicích – festival JINOnice Jinak. Foto: Filip Sýkora

Nápad uspořádat festival v Jinonicích začal podobně jako u uskupení Oživme Hollar – studenti chtěli kulturně využít prostory budovy i jinak než pro výuku. „Začalo to nápadem dvou kluků, kteří chtěli v Jinonicích uspořádat malý hudební festival a hledali na něj vystupující. Nakonec ho ale nerealizovali, což nám s kamarádkou Evou Ešnerovou přišlo líto,“ popisuje zrod festivalu Vendula Marešová, koordinátorka Rozehrajte Jinonice.

„Evu Ešnerovou napadlo vzít tenhle nápad do vlastních otěží a zrealizovat ho podle svého. Přišlo nám, že Jinonice skrývají nevyužitý potenciál, co se týče prostoru a hlavně studentů, kteří tam chodí, a proto si festival zaslouží. Na začátku jsme se spojily s Kačkou Písačkovou z Oživme Hollar, která nás v nápadu podpořila a dodala základní know-how,“ dodává Marešová.

A tak vznikla iniciativa JINOnice Jinak, která letos organizovala již druhý ročník festivalu v Jinonicích. První ročník se konal v říjnu loňského roku a podle koordinátorů to byl úspěch – stovky návštěvníků a podpora vedení fakult daly vzniknout nové tradici jinonických festivalů.

Festival JINOnice Jinak se snaží poskytovat prostor pro studenty, kde by mohli prezentovat své projekty a uměleckou tvorbu, například vystavovat obrazy, číst vlastní básně, hrát se svou kapelou. I občerstvení zajišťují sami studenti. Součástí festivalů jsou i přednášky na různá témata.

Festival je multižánrový a měl by oslovit nejen studenty Univerzity Karlovy. „Vedle studentské tvorby zveme na festival i známější jména vystupujících, která mohou přilákat širší veřejnost. Letos to byli například Jiřina Šiklová, Pavel Turek, Calm Season, Metamorphósis Famfuláre a Adam Mišík,“ říká Marešová.

Na letošním festivalu se skutečně pohybovali i studenti z jiných vysokých škol, kteří se tam přišli podívat na konkrétní vystoupení. „Přišla jsme hlavně kvůli přednášce o subkulturách. Ale celkově tu byla skvělá atmosféra!“ říká o festivalu studentka ČZU Olga Zmeková.


Foto: Filip Sýkora

DIY Jinonice

Další z témat festivalu je proměna prostorů budovy na skutečně studentské a útulné místo. Na prvním ročníku festivalu byly představeny projekty, které se účastnily architektonické soutěže zaměřené na proměnu a oživení interiéru Jinonic. Nově vytvořené objekty byly ve vstupní hale instalovány několik týdnu před letošním festivalem.

V duchu oživit jinonický areál vznikl i projekt, který na letošním festivalu představil vedoucí katedry amerických studií FSV Kryštof Kozák. Projekt s názvem DIY Jinonice má za cíl umožnit studentům prosadit vlastní konkrétní nápady, jak budovu vylepšit, tak aby na ně dostali menší granty a mohli je uskutečnit.

Do projektu DIY Jinonice se studenti hlásí s nápady, které by budovu měly vylepšit a zároveň byly reálné a v budoucnu udržitelné. Autoři projektů pak zajistí samotnou realizací projektů.

„Zatím se sešlo několik nápadů jako je logo na fasádu, sprchy pro cyklisty, lavičky před vchod a názvy přednáškových místností po slavných osobnostech,“ říká Kozák. Proces realizace je však poměrně složitý.

„Nápady se shromáždí, předvyberou se ty realistické a s těmi se jde za Areálovou radou. Z rozpočtů fakult se na ně pak shání peníze,“ popisuje Kozák. Architektonický projekt, který byl zrealizován ve vstupní hale Jinonic, je pro doktora Kozáka důkazem, že uskutečnit další projekty bude možné. Do projektu se studenti můžou hlásit do 23. dubna 2014.

Jinospolek chce sdružovat jinonické studenty napříč fakultami

Jedním z dalších problémů, který se studenti v jinonickém areálu snaží vyřešit, je spolupráce mezi jednotlivými fakultami. „V Jinonicích sídlí celkem tři fakulty (FSV, FHS a FF), není tu ale moc příležitostí setkávat se jimi napříč,“ tvrdí Marešová.

Jinospolek chce sdružovat jinonické studenty napříč fakultami. Foto: Filip Sýkora

Jinospolek chce sdružovat jinonické studenty napříč fakultami. Foto: Filip Sýkora

Jinospolek je iniciativa, která chce tuto spolupráci zajišťovat. „Naším hlavním cílem je sdružovat studenty Jinonic napříč fakultami a obory. Spolky doposud vůbec nekomunikovaly, přestože sdílely stejné univerzitní prostory, což byla škoda. Členové Jinospolku jsou reprezentanti za spolky z fakult a oborů, kteří působí v Jinonicích, “ říká členka Jinospolku Terezie Poláková.

První akcí Jinospolku byl volejbalový turnaj v ZŠ Tyršova, který odstartoval festival Rozehrajte Jinonice a který měl za cíl podnítit komunikaci mezi fakultami, jelikož se tam střetly spolky studentů ze všech jinonických fakult.

Jinospolek plánuje i další akce, které budou mít za cíl zpříjemnit studentům život v jinonickém areálu. „Konkrétní akcí Jinospolku bude jinonický běh s opékáním buřtů a účast na Studentském Majálesu,“ dodává Poláková.

Festival v Jinonicích není anuální, koná se začátkem každého semestru, a tak je tu co nevidět 3. ‚ročník‘, kde opět můžeme zhodnotit, nakolik se snahy studentů rozehrát Jinonice daří a podívat se na vítězné projekty DIY Jinonice.

Více informací o JINOnice jinak a Jinospolku najdete na facebook.com/jinonicejinak a facebook.com/jinospolek. Nápady projektů pro DIY Jinonice posílejte na napady@fsv.cuni.cz.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.