Studenti sbírají podpisy za lepší jídlo v menzách i průhlednější hospodaření kolejí

2. 5. 2013 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Fuj, ta polívka je přesolená. Ta omáčka se nedá jíst. A to maso je jako podrážka! Takové připomínky můžete často slyšet v některé z menz Univerzity Karlovy. Studenti se ovšem jen nerozčilují, někteří z nich naopak přemýšlejí, jak situaci zlepšit.

Nyní může kdokoliv bojovat proti nevyhovující stravě v menzách formou podpisu petice proti organizaci Koleje a menzy (KaM). David Hurný, student organické chemie na Přírodovědecké fakultě, založil petici zhruba před měsícem. V rozhovoru nám přiblížil detaily a cíle svého snažení.

Štvou tě víc koleje, nebo menzy?

Je to jedna společnost, takže mě to štve tak nějak celkově. Ale víc mě štvou koleje. Svědčí o tom například to, že před zhruba půl rokem jsem podával podnět petiční komisi a řešilo se druhé kolo podávání žádostí o nástup na koleje (pozn. red. – Jednalo se o nespravedlivé přidělení kolejí, kdy byla porušena pravidla v ustanovení ředitele KaM. Například bylo porušeno pravidlo o přidělení 2000 bodů nejen těm studentům prvních ročníků, kteří započali své první studium na UK, ale všem studentům prvních ročníků).

Skupina studentů chce peticí zlepšit fungování kolejí i menz

Ilustrační foto: Jan Kára, UKáčko.cz

Zajímám se o to taky proto, že dnes když se člověk zeptá, proč jsou tak vysoké částky placeny za koleje a za jídla v menzách (přičemž koleje jsou mírně výdělečné a menzy ztrátové), tak je odpověď taková, že i tak se musí jejich provoz dotovat.

Také se mi nelíbí rozdíly v kvalitě jídel mezi jednotlivými menzami – například rozdíl mezi menzou na Albertově a tou na koleji Arnošta z Pardubic je propastný. Skok v ceně za několik posledních let z asi 36 na 46 Kč je tak velký, že nad tím se také nejde nezamyslet.

Inspirací mi je také nedávno zveřejněný audit o hospodaření kolejí a menz na ČVUT. A je velice zajímavé přečíst si zápisy ze zasedání rady KaM, kde členové konstatují, že dochází k účelovému dělení zakázek a podobně a odpověď ředitele na to vždy je, a to je přímo citát: „Pokud máte nějaké podezření, podejte si trestní oznámení.“

Proč jsi zvolil formu petice? Nebyla by lepší nějaká jiná forma?

Máme více doplňků k petici. Musím podotknout, že se o to nestarám jenom já, je nás více, a právě chystáme protestní akci. Někdy v květnu vyzveme studenty, aby nechodili jeden den do menz, a chceme zajistit alternativu stravování na ten den. Petice ale byla zvolena proto, abychom ji fyzicky mohli vložit v každé menze do knihy přání a stížností a studenti by tam pak mohli chodit a podepisovat ji. Zároveň brzo rozjedeme web, kam chceme dávat fotky jídel z menz, názory a komentáře studentů a podobně.

Proč probíhá tato iniciativa právě teď?

Při výše zmíněném podání stížnosti petiční komisi jsem ještě doufal ve zlepšení stavu, ale jelikož petiční komise dává jen doporučení, tak stejně není nějak moc možností, jak by s tím šlo něco dělat. Tudy cesta nevedla a tak jsem se rozhodl, že s tím budu muset dělat něco jiného. Taky to načasování je kvůli nadcházející podzimní volbě rektora – na podzim by na nastolení této otázky bylo už pozdě.

Čeho byste chtěli tou peticí, a nejen jí, dosáhnout?

Především je naším cílem, aby vedení univerzity mělo zájem o dění v KaM. V tuto chvíli je to tak, že vedení UK je rádo, že to nějak běží a zájem o problémy z jejich strany je dalo by se říct nulový. Takže nám jde především o aktivní zájem a nastavení mechanismu tak, aby vše fungovalo – tam, kde se mají dělat výběrová řízení, aby tato probíhala, aby se hledaly alternativy pro dlouhodobě uzavřené nevýhodné smlouvy a podobně.

Kolik podpisů v petici bude „stačit“, kdy už ji budete považovat za „hlas studentstva“? (v den vydání rozhovoru má petice téměř 200 podpisů – pozn. red.)

Petici necháme běžet určitě minimálně do dne, kdy proběhne protest, v ten den předpokládáme také nejvyšší nárůst podpisů. Ale chceme hlavně názory studentů – nestačí jen se podepsat, je důležité, aby co nejvíce lidí konkrétně vyjádřilo, co jim vadí.Komentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.