Studenti si připomenou 40 let od upálení Jana Palacha

12. 1. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita 1 komentář

Série vzpomínkových akcí tento týden připomene čtyřicáté výročí od tragické smrti studenta Filozofické fakulty Jana Palacha. Smutné výročí bylo dnes zahájeno představením vůbec první polistopadové publikace věnované oběti Jana Palacha. Na jejím vzniku se významně podíleli studenti Filozofické fakulty.

Kniha nazvaná „Jan Palach ´69“ vznikla z podnětu Studentské rady Filozofické fakulty. „Chtěli jsme znovu prozkoumat oběť Jana Palacha, převyprávět a zprostředkovat jeho příběh současníkům,“ řekl dnes novinářům jeden z autorů publikace a student Filozofické fakulty Patrik Eichler.

Jan Palach 69

Sborník přináší kromě historických a filozofických textů také řadu dosud nezveřejněných materiálů, které mapují vyšetřování smrti komunistickou policií a Státní bezpečností. „Režim na tento případ nasadil nejlepší síly, které měl k dispozici. Chtěl zjistit, zda Palach byl skutečně napojen na nějakou skupinu, jak naznačoval ve svých dopisech,“ upřesňuje historik Petr Blažek, který policejní dokumenty zkoumal. „Žádné přímé důkazy o existenci takové skupiny však vyšetřovatelé nenašli,“ dodává Blažek.

Zvláštní přílohu knihy tvoří DVD s dobovými filmovými týdeníky a filmy věnovanými Palachově tragickému úmrtí. Obsahuje také unikátní pětiminutový snímek z brigády studentů Vysoké školy ekonomické v Sovětském svaze z roku 1967, které se Jan Palach zúčastnil. „V tomto případě jde snad o vůbec jediné dochované vizuální záběry z doby před Palachovým sebeupálením,“ říká Jakub Jareš, který DVD připravil.

Výstava, bohoslužba i pietní průvod

Výročí úmrtí studenta, který se 16. ledna 1969 rozhodl upálit na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, si univerzita bude připomínat celý týden. Připraveny jsou mimo jiné panelové diskuze s odborníky a filmové projekce. Ve čtvrtek bude v Karolínu slavnostně zahájena mimořádná výstava o Janu Palachovi, na níž návštěvníci budou moci vůbec poprvé nahlédnout i do dopisů, které Jan Palach poslal z nemocnice před svou smrtí.

Program symbolicky vyvrcholí v pátek. Ve 14:30, tedy přesně 40 let po té, co se Jan Palach zapálil, se u jeho pomníku pod Národním muzeem uskuteční pietní akt. Od šesté hodiny večerní se pak v kostele sv. Salvátora bude konat mše celebrovaná Tomášem Halíkem, na kterou naváže symbolický průvod k budově Filozofické fakulty.

Foto: Archiv bezpečnostních složek, nakladatelství TOGGANapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.