Studenti v roli europoslanců jednali o azylech i bankovní reformě. Návrhy projedná skutečný parlament

19. 11. 2013 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Na 200 studentů z celého světa se sešlo na simulovaném jednání Evropského parlamentu SPECQUE v Římě. Tématem byl azylový systém EU, bankovní reforma, Evropský fond solidarity a přistoupení zemí Balkánu do EU. Českou delegaci už podruhé podpořila i Univerzita Karlova. Simulace je unikátní především v tom, že všechny schválené studentské návrhy projedná skutečný Evropský parlament.

Plenární zasedání

Plenární zasedání na simulovaném jednání Evropského parlamentu

Foto: Marie-Alexander Boutet-Talbot

Český tým letos reprezentovali Selma Hamdi, Renata Lebedová a Jakub Šindelář. Jak celá simulace probíhá, v čem je unikátní a jak mají studenti možnost se zapojit, jsme se zeptali jedné z účastnic – absolventky politologie na Fakultě sociálních věd Selmy Hamdi.

Proč sis vybrala právě tuto simulaci Evropského parlamentu?

SPECQUE jsem si vybrala proto, že jako jediná mi přišla jako skutečně přínosná. Lákalo mě na ní to, že všechny přijaté návrhy a rezoluce pak postupují do skutečného Evropského parlamentu, takže to není jen hra. Na SPECQUE se simuluje téměř vše – role poslanců a poslankyň, komisařů i komisařek, fungují tam tištěná média i televizní zprávy a vše je na naprosto profesionální úrovni včetně dress codu a povinnosti si během jednání vykat.

Kromě této odborné stránky mě ale lákalo také poznat mladé lidi z prestižních univerzit z celého světa včetně států Kanady, Libanonu apod. Třešničkou na dortu je pak možnost vycestovat do zahraničí – letos jsem díky simulaci mohla poznat Řím a dostat se například do slavnostního sálu, kde byly v roce 1957 podepsány Římské smlouvy. Příští ročník se koná opět v Kanadě, tentokrát v západokanadském Edmontonu, kam se podle mého názoru člověk jen tak nedostane.

Jakub Šindelář - šéf třetí české delegace v pracovní skupině - Speque 2013

Jakub Šindelář – šéf třetí české delegace v pracovní skupině

Foto: Marie-Alexander Boutet-Talbot

Jaká témata se v loňském ročníku řešila?

Jako každoročně se i letos řešila čtyři témata, která se zároveň řeší i ve skutečném Evropském parlamentu – jednalo se o problematiku azylu, problematiku bankovní reformy, řešil se Evropský fond solidarity, jehož úkolem je pomoc postiženým regionům v případě přírodních a katastrof, a posledním tématem byla otázka přistoupení zemí Balkánu do EU.

Každý z účastníků delegace si vybral jedno z těchto témat a tím se pak po celý rok zabýval. Vrcholem byl výjezd na simulaci, kde jsme se těmto tématům věnovali v pracovních skupinách a na plenárním zasedání.

Co je SPECQUE?

SPECQUE (Simulation du Parlement Européen Canada-Québec-Europe) je největší frankofonní simulace Evropského parlamentu. Většina účastníků na simulaci zastává roli europoslanců, kteří mají na práci projednat čtyři texty. Simulace věrně kopíruje reálnou práci poslance Evropského parlamentu. Letos se akce konala už pošestnácté, projekt vznikl jako studentská iniciativa v roce 1998 na quebecké univerzitě s cílem zlepšit vědomosti studentů o fungování evropských institucí. Místo konání se pravidelně střídá mezi Evropou a Kanadou. Letošní ročník se konal v Římě a Vatikánu. Více na specque.org

Zúčastnili jste se plenárního zasedání a pracovních skupin. Co jste tam konkrétně řešili? Můžeš uvést příklad toho, na čem jste tam pracovali?
Co se týče mého tématu, tak naším cílem bylo harmonizovat společný azylový systém EU tak, aby každý žadatel o azyl měl stejné podmínky, a zároveň prohloubit solidaritu mezi členskými státy, aby nedocházelo k přetížení několika málo evropských států způsobem, jakým je tomu doposud.

Jeden z večerních programů

Jeden z večerních programů

Foto: Marie-Alexander Boutet-Talbot

Jak to na plenárním zasedání probíhá?
Co se týče samotné práce na simulaci, tak první den v plenárním zasedání vypadá podobně jako v domovských parlamentech – každá politická rodina chce především obhájit své ideologické názory, vedou se plamenné řeči a nekompromisní stanoviska, přičemž cílem je představit svůj ideologický základ a začít si vyšlapávat cestičku k vyjednávání. Takže po prvním dnu má člověk obvykle pocit, že konsenzu se rozhodně nemůže dobrat 🙂

A na výborech?
Oproti tomu práce ve výborech je mnohem pragmatičtější a techničtější. Cílem je hlavně nalézt konsenzus nebo alespoň kompromis. Já jsem například tento rok byla v rodině Evropských socialistů a během kuloárového jednání jsem si v mnohém notovala s členy radikální pravice, zatímco během oficiálních vyjádření jsme na sebe štěkali a tvrdě se osočovali.

Jakou roli jsi v delegaci měla a co jsi měla na starosti?
Letos jsem se stala šéfkou druhé české delegace a mými úkoly bylo vytvořit stabilní tým, dohlížet na to, aby naše práce byla kvalitní a aby se plnil časový harmonogram. Zároveň jsem jednala s Karlovou univerzitou, která nás i tento rok zaštítila, a s Komerční bankou, jež byla i letos naším hlavním sponzorem.

Druhá česká delegace - Specque

Druhá česká delegace

Foto: archiv Selmy Hamdi

Jak bys shrnula uplynulý ročník?
Co se týče naší delegace, tak i přes všechny problémy si myslím, že jsme odvedli výbornou práci a že jsme dobře reprezentovali naši univerzitu i Českou republiku. Kromě mě se letos poprvé účastnil simulace Jakub Šindelář z Institutu mezinárodních studií a už podruhé Renata Lebedová z Institutu politologických studií.

SPECQUE je ve světě velmi prestižní simulace, na kterou jsou vybráni ti nejlepší z nejlepších a výběrová řízení jsou tak velmi selektivní. U nás však tato frankofonní simulace není příliš známá, a tak bylo a pořád je pro nás poměrně těžké přesvědčit vedení školy a jednotlivých kateder o podporu. Přitom se jedná o unikátní příležitost, jak na vlastní kůži poznat, jak to skutečně funguje v institucích EU a jindy abstraktní teoretické znalosti o fungování EU najednou získávají skutečnou barvu a tvar.

V některých evropských i kanadských univerzitách přitom existují dokonce ad hoc semináře, které své studentky a studenty připravují na SPECQUE, což vypovídá o mnohém. Naším cílem a velkým přáním proto je, aby i u nás vznikla tradice pravidelně vysílaných českých delegací, kde by UK a klidně i jiné univerzity v ČR vysílali své nejlepší studenty, které je budou na simulaci reprezentovat.

Jak a kdy se mohou zájemci přihlásit na další ročník?

Podmínky zůstávají víceméně stejné jako loni – poslat životopis a motivační dopis ve francouzštině na adresu specque.prague@gmail.com a poté absolvovat pohovor. Výběrové řízení probíhá od 11. listopadu do 12. prosince 2013. Na této e-mailové adrese si lze napsat i pro více informací o delegaci a výběrovém řízení, kde ochotně zodpovíme všechny dotazy.



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.