Studenti vydali literární gay a lesbickou revue Ředkvičky

1. 6. 2011 Autor: Rubrika: Studentský život 3 komentáře/ů

Studentské sdružení Charlie vydalo nový literárně-výtvarný projekt – queerevue Ředkvičky. Chtějí tak doplnit různorodost na poli umělecké tvorby sexuálních minorit a svým sebeotevřením nabídnout ojedinělou formou vhled do života lidí s odlišnou orientací a identitou.

Ředkvičky, první queerevue vydaná studentským spolkem Charlie.

Foto: Charlie

S originálním nápadem představit svět mladých gayů a leseb přišli studenti a studentky ze spolku Charlie. Elektronický sborník Ředkvičky – jsou růžové a pálí na jazyku (ke stažení zde) sestavili z množství své autorské tvorby zahrnující poezii, povídky, výtvarná díla a úvahy na témata ze své vlastní autentické zkušenosti.

Mimo prostor pro seberealizaci členů sdružení tak sleduje projekt další cíle: nabourat běžné představy o homosexualitě a jiných sexuálních identitách, překlenout stereotypní pohledy a zároveň přiblížit mladého gaye či lesbu jako člověka, jenž se ve svých potřebách, přáních a starostech neliší od ostatních studentů.

„Queer minorita není jednolitým celkem“

„Široká společnost vidí většinou queer minoritu jako jednolitý celek, na který aplikuje řadu stereotypních vzorců. My bychom byli velmi rádi, kdybychom mohli společně s queerevue poukázat na to, že nejsme zakrnělým monolitem, ale že v sobě skrýváme jedinečné individuality s různými zájmy a chováním, podobně jako kdokoliv na světě bez ohledu na to, jak se vnitřně sexuálně nebo citově identifikuje,“ uvádí Zdeněk Robin Scholze, odpovědný redaktor Ředkviček a bývalý předseda sdružení. Je také přesvědčen, že se publikace rychle rozšíří mezi českou odbornou i laickou veřejnost a splní svůj základní záměr.

Ředkvičky mají mimo zajímavý obsah i působivou grafickou podobu.

Repro: Ředkvičky, Charlie

„Jakmile totiž někdo queerevue Ředkvičky otevře, uvidí mnoho rozdílných textů od řady autorů, uvidí, že každý z nich je jiný a originální. Narušíme tím představu, že všichni teplí lidé jsou popsatelní několika málo slovy, například růžová nebo sex,“ dodává Zdeněk R. Scholze. Druhé číslo plánuje sdružení vydat už v září, na počátku nového akademického roku. Tím chce zaujmout i nově příchozí studenty na univerzitě.

Nejen jim je ale určena další část publikace: recenze studijních oborů na Karlově univerzitě a ČVUT. Ty mají přinést užitečný pohled sexuálních minorit na podmínky a atmosféru na jednotlivých fakultách a programech. Tento průzkum pořádaný především mezi členy sdružení nabízí unikátní srovnání nikoli pouze pro nové i stávající studenty, ale také vedení fakult a kateder. Charlie si od tohoto záměru slibuje prospěšnost při vytváření příznivého a otevřeného prostředí pro všechny studenty a zaměstnance bez ohledu na jejich orientaci či identitu.

Odborná část textů, zaměřujících se na vizuální kulturu v kontextu queer tématiky, byla publikována ve formě tištěného sborníku V!Z a je k dostání v celonárodní distribuci ve vybraných knihkupectvích či na webových stránkách sdružení www.charlie.li.

Občanské sdružení Charlie se jako studentský spolek Univerzity Karlovy zaměřuje na sexuální menšiny z řad studentů, akademických a vědeckých pracovníků. Vznikl v březnu 2010, kromě své společenské aktivity na půdě univerzity i mimo ni se dlouhodobě se podílí na akcích pro veřejnost, pořádá akademické přednášky a organizuje debaty se studenty středních a základních škol.



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.