Studenti z USA absolvují na Vyšehradě kurzy o české historii a kultuře

25. 5. 2011 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Téměř nepřetržitě, po oba semestry i v létě, se setkávají mladí lidé z různých částí Spojených států v rámci programu Central European Studies organizace CIEE na pražském Vyšehradě. Zde poznávají specifika české kultury, učí se česky a studují problematiku tranzitivních ekonomik.

Američtí studenti v Praze poznávají českou kulturu, historii a učí se i jazyk.

Foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

Program funguje ve spolupráci s Filozofickou fakultou UK a Ústavem jazykové a odborné přípravy UK. Studenti si tak mohou kromě kurzů, které připravuje CIEE a povinných leckí češtiny, zapsat také kurzy na FAMU a v anglickém programu Filozofické fakulty East and Central European Studies.

České studijní centrum CIEE bylo založeno v roce 1991. „Ačkoliv spolupráce s univerzitami v tehdejším Sovětském svazu fungovala už od sedmdesátých let, kontakty v zemích střední a východní Evropy se navazovaly až po otevření hranic,“ říká jeho ředitelka Lucie Zacharová.

Zaměření kurzů, které se v programu vyučují, vyplývá z toho, že program je akademicky zaštíten Filozofickou fakultou. „Studijní obsah je orientován na sociální vědy a umění. Nesoustředili jsme se nikdy přímo ani na ekonomiku, ale máme dnes už i základnu předmětů, které řeší transformaci společnosti z ekonomického nebo politického hlediska,“ popisuje Lucie Zacharová český program, který je ovšem jedním z mnoha, nabízených studentům v USA se zájmem podívat se do světa. Dodává ale, že záměr je dát studentům všeobecný přehled a šanci studovat různe obory tak, aby poznali střední Evropu pozorněji.

Ven ze studentského ghetta

Studenti nicméně nechodí jen do školy – ředitelka studentských služeb Jana Čemusová popisuje UKáčku.cz, jaké další možnosti mohou studenti díky centru využít a jaké příležitosti jsou připraveny pro zájmece z řad studentů domácích: „Jsou to jednak věci spojené s akademickým programem a dále programy, které slouží k tomu, aby se studenti nepohybovali jen ve studentském ghettu, ale seznámili se také s pracovním prostředím,“ uvádí Čemusová.

Součástí jsou výlety po republice, které představují místa, kam by se studenti normálně nepodívali a často jsou provázány s některými předměty, nebo výlety do blízkého zahraničí.

Pracovní příležitosti jsou pro studenty připraveny v podobě stáží nebo dobrovolnictví. To zahrnuje doučování nebo výuku na základních školách a pomoc v nevládních organizacích. Tradičně oblíbená je účast na pořádání Fora 2000 nebo pomoc v organizaci Člověk v tísni. Centrum pravidelně nabízí také možnost návštevy dětského domova, kam si studenti mohou jít s dětmi popovídat nebo pohrát.

„Hledáme také české rodiny, které by měly zájem pozvat nějakého amerického studenta domů na návštěvu nebo třeba večeři. To má vždy pozitivní ohlasy, protože všichni jsme zavaleni stereotypy o ostatních národech a tato zkušenost může být vzájemně obohacující,“ říká Jana Čemusová, která se také již přes deset let podílí na výuce češtiny.

Studenti se učí o různých oblastech života v České republice.

Foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

Studenti Karlovy univerzity a FAMU mají možnost se do programu přihlásit jako Flat Buddies, jejichž úkolem je být průvodcem během semestrálního pobytu. Flat Buddy bydlí obvykle se třemi studenty, je jejich partnerem a vysvětluje jim věci, které jsou pro ně odlišné nebo zvláštní.

„Český student nic neplatí, ale jednak věnuje čas americkým studentům a musí pravidelně pomáhat v administrativě plus požadujeme další pomoc při orientaci a organizaci akcí v rámci zájmových skupin,“ vysvětluje Jana Čemusová. Kromě toho, že ve srovnání s výhodami je program zajímavý, je to podle ní také zajímavá informace v CV.

Zájmové skupiny mají v rukou čeští studenti. „Chceme, aby si tyto skupiny budovali čeští i američtí studenti sami podle svého zaměření a hlavně své chuti,“ říka Čemusová. Často se ale podle ní stává, že studenti nejsou motivovaní nebo přesně nevědí, proč by tam měli jít, a setkávají se tak se zklamáním ze strany českých buddies, kteří akci vymysleli.

Za studium s Američany lze získat i kredity

Czech Buddy je širší program pro všechny studenty. Podmínka je pouze věk minimálně 19 let a znalost anglického jazyka. Spolupráce probíhá během orientace a v průběhu semestru, kdy se také zúčastní zájmových skupin. „Často tam máme studenty, kteří mají třeba náročnou školu a tedy méně času. Míra dobrovolnictví z jejich strany je tak větší,“ uzavírá Jana.

Poslední příležitost, jak se zapojit, je v rámci studijního programu Bridging Perspectives, kdy opět studenti Karlovy univerzity mají možnost studovat společně s americkými studenty kurzy organizované ve studijním centru na Vyšehradě. Plní všechny povinnosti a obdrží kreditní ekvivalent, který mohou poté uplatnit na své domovské fakultě.

„Byli bychom rádi, aby se o této možnosti vědělo více, protože obvykle máme pouze tak dva tři české studenty za semsestr, což jsou zároveň naši Flat Buddies.“ Účast v Buddy programu přitom není podmínkou. Podle Jany Čemusové musí být studenti připraveni na hodně čtení, protože systém výuky připomíná více americký individuální a zároveň je potřeba umět si čas zorganizovat a dojíždět do vyšehradského centra.

Absolventi programu dostanou na konci transkripty známek.

Foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

„Věřím, že to, co se zde čeští studenti naučí, mohou velmi dobře zužitkovat. Ačkoliv benefit se neprojeví hned, ale třeba až časem, zpětné vazby tady jsou – studenti, co u nás pomáhali, píší, že jsou rádi, že tím prošli, protože jim to samotným velmi pomohlo třeba při jejich vlastním studijním pobytu v zahraničí,“ doporučuje Jana Čemusová.

Jak reagují sami studenti na otázku, proč si vybrali pro svůj pobyt právě Prahu? „Samozřejmě mi program doporučili kamarádi a profesoři ve škole a i já sama mám ráda českou literaturu. Ale přestože to zní otřepaně, do Prahy mě z Pensylvánie přilákalo ještě něco, co nedokážu přesně popsat. Možná nálada knih Milana Kundery nebo pro mě netypické obrázky města, kde není ani jeden mrakodrap,“ směje se Lydia, studentka anglické kompozice a literatury na Muhlenberg College v Pensylvánii.


Více informací o CIEE programu v Praze:
aw.cuni.cz/UK-1389.html
www.ciee.org/studycenters/czechrepublic



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.