Studentská unie má své vedení a spoustu úkolů

19. 10. 2008 Autor: Rubrika: Univerzita 1 komentář

Po necelém roce, kdy se rozběhly práce na celouniverzitní studentské organizaci, se sešel první sněm Studentské unie UK. V Zelené posluchárně budovy v Celetné se 30. září zvolilo vedení unie, její logo a mluvilo se i o několika velmi ambiciozních úkolech.

Sněm se sešel v Zelené posluchárně v Celetné 20
Foto: Martin Benda

„My, studenti a absolventi Univerzity Karlovy, jsme se sdružili do Studentské unie UK, abychom pomohli studentským spolkům, zlepšili společenský život na Univerzitě a posílili univerzitní identitu,“ popisuje se účel unie v úvodní preambuli stanov. Ty sepsal a nechal registrovat přípravný výbor unie na konci letního semestru. Ve stanovách se také ustavují orgány SU: výkonná Rada s předsedou v čele, nejvyšší Sněm a kontrolní komise.

Členy unie mohou být v zásadě jen jednotlivé studentské spolky, které působí na některé z našich 17 fakult. Mohou být oficiální (se statutem právnické osoby) i neoficiální; těm pak SU vydá příslušnou licenci.

Rektorova injekce: 100 000 Kč do začátku

V průběhu jara vstoupili iniciátoři unie v jednání s univerzitním kancléřem Jelínkem. Výsledkem je 100 000 Kč na účtu SU a příslib další spolupráce, např. při transformaci Kolejí a menz, v jejíž správní radě by SU měla mít svůj hlas.

Zástupci rektorátu a unie se také předběžně dohodli na součinnosti při diskusi o vládou navrhované reformě terciárního vzdělávání.

Unii vede matfyzačka s filozofem

Úkolem prvního sněmu byla revize, kdo všechno se vlastně na SU podílí, kdo se podílet může, resp. chce a také zvolit svůj výkonný orgán, tzv. Radu.

Jan Odstrčilík, jeden z iniciátorů, hovořil o Studentské unii na Radiu Wave v pořadu Universum. Poslechněte si ho zde.

Do zelené posluchárny nakonec přišlo asi 15 studentů z různých spolků. Kromě předsedy přípravného výboru Jan Odstrčilíka ze Studentské rady FF dorazila Jana Brotánková z Matfyzáka, Marek Hilšer z Humanitního klubu mediků z 1. LF, předseda univerzitního sdružení UK media Martin Benda, zástupci E-klubu a SIMSu z Fakulty sociálních věd, Juristů a ELSY z Právnické fakulty.

Martin Dósza z E-klubu (vpředu) přišel s nápadem pokerového klubu zaštítěného SU
Foto: Martin Benda

Po úvodním slovu předsedy končícího přípravného výboru podepsali přítomní delegáti členské listiny a přistoupilo se k formální volbě Rady. Následně si Rada do svého čela zvolila duo Jana Brotánková (náčelnice spolku Matfyzák) a Jiří Boudal (místopředseda Studentské rady FF).

Král Majálesu v kontrolní komisi

Zvoleni byli také členové Kontrolní a smírčí komise SU UK, která má dohlížet na činnost a hospodaření unie a řešit případné spory mezi jejími členy. Nadpoloviční většinu hlasů dostali Pavel Rutar, předseda Spolku mediků českých a jeden ze zakladatelů Unie, Petr Brůha a Jan Odstrčilík, oba ze Studentské rady FF, Filip Malý ze spolku Matfyzák a Martin Palán, známý absolvent FSV, jenž vstoupil do historie jako král Pražského Majálesu 2007.

Diskuse se vedla o dalším z kandidátů, Zdeňku Horákovi, který by mohl přispět radami a zkušenostmi z léta fungující a bohaté Studentské unie ČVUT, jejímž je prezidentem. Zvolen nakonec nebyl, ale byl pozván na další jednání Rady.

Logo, výročí revoluce, ekologie na kolejích

Na jednání byla také ukončena soutěž na unijní logo. Vybíralo se z 22 došlých návrhů, zveřejněných předem na našem portálu k posouzení studentské veřejnosti. Po slibném začátku se strhla bouřlivá diskuse o pořadí na prvních místech, která vyvrcholila vyrovnaným hlasováním o vítězi.

Nakonec, i s přihlédnutím k názoru čtenářské obce, vyhrál návrh Jana Kolmana (ČVUT), jehož logo zaujalo jednoduchou elegancí založené na devíti různě velkých puntících, které evokují „jednotu v rozmanitosti“ Studentské unie.

Vedení unie: Jana Brotánková a Jiří Boudal
Foto: Martin Benda

Zbytek jednání se točil kolem nejbližší i vzdálenější náplně činnosti. Jiří Boudal představil Inventuru demokracie, studentskou iniciativu k 19. a 20. výročí demokratické revoluce. Studentská unie nad touto iniciativou převezme záštitu a také poskytne část finančních zdrojů.

Projekt ekologických kolejí, o kterém psalo UKáčko.cz, zaujal i vedení Unie, které jeho organizátory osloví s návrhem na širší univerzitní kampaň.

Nejdřív sklepní klub, pak celý dům

Dříve či později by měla SU převzít do své správy i sklepení budovy v Celetné 20, které se právě rekonstruuje na studentský klub. „Jeho provozovatele musíme najít přes výběrové řízení. A to bychom měli vyhlásit ještě během tohoto akademického roku,“ prozradil Jiří Boudal, jehož Studentská rada měla sklep dosud na starost.

Martin Benda, šéf studentského vydavatelství a původní iniciátor vzniku SU, účastníkům vysvětlil situaci kolem Studentského domu. „Zisk pořádného fyzického sídla je na dlouho, ale rozhodně to není nápad naivní. Sonduji různé možnosti, od rekonstrukce vnitrobloku Švehlovy koleje po novostavbu u Albertova. Sídlo zaniklého Mezinárodního svazu mládeže v Pařížské ulici je už bohužel nedostupné,“ sdělil přítomným Benda.

Složení Rady SU UK
MFF – Jana Brotánková (Matfyzák) se dvěma hlasy
FF – Jiří Boudal (Studentská rada FF) se dvěma hlasy
FSV – Martin Dósza (E-klub) a Olga Georgievová (SIMS)
PrF – Michaela Vráželová (Juristi) se dvěma hlasy
1.LF – Marek Hilšer (Humanitní klub mediků) a Lea Heřtová (Spolek mediků českých)

4. listopadu na shledanou

Před skončením historicky prvního sněmu bylo dohodnuto, že musí být osloveny další významné studentské spolky, mezi jinými Všehrd, Common Law Society, Debatní klub studentů UK, International Club či sportovní kluby. Další schůze si radní stanovili na večer 4. listopadu, tentokrát asi ve Faustově domě.

Anketa mezi účastníky sněmu: Co si od unie slibujete?

Jana BrotánkováJana Brotánková (předsedkyně SU UK, náčelnice spolku Matfyzák):
Jednak doufám, že se staneme partnerem v komunikaci s rektorátem a akademickým senátem a jednak že se sjednotí spolky a Unie umožní jejich lepší komunikaci. To se už několik let projevuje na úspěšné spolupráci matfyzu s fildou, a doufám, že se takové vztahy podaří navázat i s dalšími spolky. Navíc díky Unii lépe dosáhneme na finance jak od univerzity, tak třeba z fondů Evropské unie.


Jiří BoudalJiří Boudal (místopředseda SU UK, Studentská rada FF UK):
Já si slibuji, že se studenti z různých fakult, kteří se většinou vůbec neznají, dokážou sejít a něco spolu podnikat, což je často mnohem zajímavější, než když to dělá jen jedna fakulta. Zatím se to projevuje u spolupráce na projektu k Listopadům, který koordinuji, a doufám, že takových aktivit bude přibývat.

Martin Benda (UK media):
Mým největším snem je, že Studentská unie dokáže pro své členské kluby zajistit fyzické zázemí, tedy Studentský dům, který by obsáhl studentský klub, kanceláře pro jednotlivé spolky a redakční místnost pro časopisy vydávané UK media, včetně např. zvažované webové televize. Kromě toho je důležitá synergie studentů z různých fakult, která umožňuje našim redaktorům dostat se blíže k organizátorům různých studentských akcí.

Martin Dósza (E-klub, FSV):
Chtěl bych, aby Unie zastřešovala menší zájmové kroužky a podporovala nejrůznější diskuse o tématech, která se studentů týkají, např. o Bílé knize nebo dalším osudu Klementina. Také by měla pomáhat aktivitám, které by bez podpory větší organizace neměly šanci se prosadit a Unie by je mohla zaštítit, jako je třeba projekt ekologických kolejí.


Marek Hilšer (Humanitní klub mediků, 1.LF):
Já si slibuji, že dojde k propojení studentů a kontaktů mezi jednotlivými fakultami. To naší univerzitě chybí, protože nemá společný kampus. Taková spolupráce může být inspirativní pro studenty nejrůznějších oborů, např. setkání medika s filosofem může obohatit oba.

Michaela Vráželová (Juristi, PrF):
Jako nově založený spolek doufáme, že se díky SU UK více dostaneme do povědomí studentů a budeme moci snáze prosazovat a realizovat svoje nápady. Teď jsme třeba dostali peníze z grantu Evropské komise na projekt Audioskripta, což budou namluvené učebnice práva pro nevidomé studenty i veřejnost. Máme více projektů, tak doufáme, že je bude Unie podporovat.


Tereza Kryšpínová
s přispěním Martina BendyNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.