Studentské jídelny: kde se dobře najíst, když máte hluboko do kapsy

30. 10. 2012 Autor: Rubrika: Studentský život 3 komentáře/ů

Jestli neradi chodíte do menzy a nevíte, kam v centru nebo jeho blízkém okolí na oběd, máme pro vás pár tipů kam vyrazit, kde se dobře a hlavně hodně najíst a především neutratit horentní sumy a ušetřit něco na pátek.

Představme si, že máte v kapse stovku, která vám zbyla (pokud vůbec) při nákupu učebnic, nebo jako jediné, co jste v peněžence našli, když jste se probudili opilí v předsíni. Ukážeme vám pár restaurací, kde se dá tato stovka použít velmi efektivně a možná vám nějaká ta koruna pro štěstí ještě zbyde.

Lidová jídelna Těšnov

Jsi obyčejný člověk? Nemáš hluboko do kapsy? Volíš KSČM? Pokud splňujete všechny podmínky, Lidová jídelna Těšnov a její pravidelní návštěvníci tě přivítají s otevřenou náručí.

O tom, že v této jídelně se snoubí dobrá cena s velkými porcemi, svědčí i pravidelná fronta, táhnoucí se od výdejního okénka až na chodník před jídelnou. Fronta postupuje rychle a není potřeba mít z ní strach.

Nabízí se zde zhruba dvacet obědů v cenové relaci od 50 do 70 korun a to sladké, s masem a bez masa. Dále zde nabízí dva druhy polévek, saláty, zákusky a výběr nápojů, nealko, piva a především celá série Koli limonád z kolínské sodovkárny. Po zaplacení vám už stačí pouze najít si nejoblíbenějšího důchodce, přisednout si a nenechat si závidět tři chody, které si donesete na stůl.

Strávníci v důchodovém věku berou tuto jídelnu útokem a právem tak nese v názvu slovo „Lidová“. Osobní rekord autora článku v soutěži o nejdražší oběd zde je 98 korun za tříchodové menu. Nevýhodou může být snad jedině otevírací doba jídelny, tedy zavíračka ve 14.00 a již zmíněná fronta.

web: www.lunchtime.cz/lidova-jidelna

Restaurant a lahůdky Coop

Tato restaurace je proklatě blízko VŠE. Pokud se tedy nebojíte vydat do stínadel, jídelnu najdete v suterénu budovy Coop v ulici U Rajské zahrady. Mají zde čepovanou plzeň a na výběr ze dvou jídel poledního menu.

Výhodou této jídelny je, že i když do ní přijdete mimo čas oběda, je vám kuchařka ochotná oběd, jak sama říká, „složit z něčeho, co zbylo vzadu“. Mimo to, nikdy zde nezažijete špatnou nebo naštvanou obsluhu a dokonce ani frontu. Jídelna Coop je malá a oproti klasickým jídelnám působí více poklidně.

Co si tu nesmíte nechat ujít, jsou polévky. Jejich chuť je nepřekonatelná a občas je lepší než samotné hlavní jídlo. K dalším přednostem této jídelny patří přátelský úklidový servis.

Pokud si chcete zavzpomínat na dětská léta, kdy jste doma ještě nemuseli snášet špinavé talíře ze stolu (někteří to možná dělají dodnes), tak v této jídelně se vám váš sen splní. Paní pokladní a zároveň obsluha v jedné osobě, vám tác ráda odnese ze stolu a to především, když pospícháte a nechce se vám rovnat s nádobím tak, aby šlo zasunout do stojanu. Tato jídelna má tedy pouze jedinou vadu a to, že není u Karlovky, ale její existencí se můžou těšit především studenti z VŠE.

web: dobresenajim.cz/restaurace/restaurant-a-lahudky-coop_1947

Havelská koruna

Havelská koruna je místo nevídaných věcí. V první řadě je přímo v centru a to v Havelské ulici blízko Stavovského divadla. Pokud tedy zrovna oslavujete imatrikulaci nebo promoci v nedalekém Karolinu, můžete si za odměnu zaskočit na pár knedlíčků, nebo třeba jenom na jeden.

To je právě výhoda nebo spíš zvláštnost Havelské koruny. Klasická jídelna, ve které na konci zaplatíte vše, co jste snědli, funguje na principu: slož si oběd sám. V reálu můžete jít do jídelny pouze na jeden knedlík, protože se tu prodávají zvlášť a pokud sníte k obědu třeba jenom tři, nenecháte nic zbytečně na talíři a vaše peněženka vesele zajásá.

Také si zde můžete dát brambory se svíčkovou, nebo knedlíky s vařeným vejcem. Pro cizince je tento způsob stravování nebezpečný v tvorbě kombinací na způsob „dám si od všeho něco“. Z typicky českých jídel tak prý často vznikne netypický český oběd.

Nepříznivým faktorem pro vás může být také pravidelná přelidněnost jídelny. Tak jako si v Lidové jídelně Těšnov musíte vybrat toho nejkultivovanějšího důchodce a přisednout si k společnému obědu, tak v Havelské koruně volíte vašeho favorita z řad zahraničních turistů, kteří zde objevují krásu české kuchyně. Tedy tak trošku „po svém“.

web: www.havelska-koruna.cz

Loving Hut

Abychom tímto článkem zbytečně nevířili krev v žilách arogantních veganů přidáváme i jídelnu Loving hut, přestože všichni vegani o ní kvůli svému omezení určitě dávno vědí. Jde především o to, že se zde dá také levně najíst. Kromě toho, že díky prodeji jídel podle váhy si můžete sami nastavit cenu, tu mají i vodu zdarma, kterou si čepujete v jídelně u kancelářských barelů.

Loving Hut je rájem veganů a tak tu nečekejte maso a dokonce ani mléko a vejce. Zkrátka na život v jídle tu nenarazíte, což se bohužel netýká environmentálních hesel na téma „zachraňme svět“, která na vás koukají z triček obsluhujících, zdí podniku a osvětových letáčků na stolcích.

Na výběr jsou zde jídla názvů všelijakých a člověk neznalý tu zvládne pojmenovat maximálně závitky, brokolici a brambory. Pro lidi s menší fantazií ve skládání obědů jsou zde i hotová menu, která visí nad pokladnou. Ovšem jejich cena je daná a pod danou stovku byste se vejít nemuseli. Nad názvy jako veganské Bun cha a veganské Pho se tu však milovníku vietnamských jídel obrací oči v sloup. Doporučit můžeme tedy pouze jídla, u kterých si nemusíte porovnávat náhražky z tofu s osvědčeným originálem. V centru najdete Loving Hut v Truhlářské a Londýnské ulici.

web: www.lovinghut.cz/kontakt-truhlarska.html

Máte tipy na další místa, kde se v centru Prahy dobře a levně najíst? Napište do diskuse

Foto: Jan Kára, Co jsem měl dnes k obědu3 komentářů »

 • Katt :

  Loving Hut je náhodou super i pro nevegany, já sama sice veganka jsem, ale moje kamarádky si ho strašně vychvalují, jsou z tamějšího jídla skoro nadšenější než já. 😛
  Jinak doporučuju sem tam sledovat i slevové portály, když se chce člověk dobře a levně nadlábnout.

  reagovat

 • Pepík :

  A od kdy je Loving Hut levná záležitost? Jediné co to má společné s těmi ostatními je, že tam vaří stejně šlichty.

  reagovat

 • E2rd Rejthar :

  Pomůžete mi se dostat do jídlny Coop? Já se dnes byl zeptat v té budově z fotky pani vrátný, jestli je v budově jídelna a ona mi ji zapřela.

  reagovat

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.