Studentský Majáles bude letos mezinárodní. Slavit se bude studentství i kritické myšlení

27. 4. 2016 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

1. května proběhne v prostorách Karolina a na Ovocném trhu už čtvrtý ročník Studentského Majálesu. Na čtyřech scénách se kromě českých studentských projektů objeví také divadelníci a divadelnice ze Slovenska či norští a izraelští hudebníci.

Studentský Majáles 2014. Foto: Michael Komm PhotographyCelá slavnost začne v neděli v deset hodin na Kampě majálesovým alegorickým průvodem, ve kterém nebudou chybět ani kandidáti a kandidátky na krále či královnu Majálesu se svými družinami. Trasa povede z levého břehu Vltavy na hlavní místa konání – Ovocný trh a Karolinum.

Transparenty i masky do průvodu si mohou všichni zájemci vyrobit společně na druhém předmajálesovém workshopu, který se uskuteční v pátek 29. dubna ve Studentském klubu Celetná. „Přijďte se v průvodu vyjádřit k čemukoliv, co vás za poslední rok naštvalo, i kdyby to bylo zdražení jídel v menze,“ vyzývají organizátoři.

Ve 13:00 dorazí alegorický průvod ke Karolinu, kde Studentský Majáles oficiálně zahájí představitelé a představitelky pražských vysokých škol, které Majáles oficiálně zaštítili – UK, VŠE, VŠCHT, ČZU, ČVUT a UMPRUM.

Mezi účinkujícími na Studentském Majálesu se letos poprvé objeví také zahraniční hosté. V hudební části programu to bude indie folková kapela z norského Trondheimu Thank You, Yes Please, izraelský psychadelic rock Azor a z jedné poloviny tuzemské, z druhé slovenské duo Monikino Kino. Slovenština zazní také v rámci divadelního bloku ve hře Politická odysea, kterou uvede nitranské studentské divadlo VYDI.

Kromě koncertů a divadelních vystoupení budou na programu například debaty o víře, studentství a angažovanosti, slam poetry či dokumentární tvorba reflektující sociální témata. Pro ty, kteří mají svá studentská léta ještě před sebou, bude připravený dětský koutek a blok animovaných filmů. Celý areál Karolina se již tradičně zaplní stánky studentských spolků a neziskových organizací. Kompletní program najdete zde.

Podstatu Studentského Majálesu vystihli kolegové z UKáčko.tv ve videu z loňského ročníku.

Nedílnou součástí Studentského Majálesu je i volba krále/ královny. „Nová hlava pomazaná bude zvolena na základě tří soutěžních úkolů, které všestranně prověří schopnosti a dovednosti kandidátů, kandidátek a jejich družin,“ popisuje proces volby členka komunikačního týmu Studentského Majálesu Denisa Morongová.

Letos se přihlásily dvě kandidátky – za spolek Agora z Pedagogické fakulty UK Barbora Štěpánková za politology z FSV Anna Marie Kopecká. Mezi kandidáty na krále je Jakub Pražák, taktéž z FSV, a Kryštof Šulc alias král Tuzeman z ČVUT.

„Studentský Majáles je především o setkávání, kritickém myšlení, recesi a tvořivosti,“ vysvětluje Morongová. „Majálesy mají patřit studentstvu, a proto nabízíme studentům a studentkám nejen možnost přijít jako návštěvníci a návštěvnice, ale především představit svoji činnost širší veřejnosti. Chceme ukázat, že ke studiu na vysokých školách patří také umělecká tvorba, spolky, dobrovolnictví a angažovanost ve veřejných věcech,“ dodává.

Majáles není jen jednodenní studentský festival. Každoročně mu předchází několik akcí v rámci předmajálesového dění. „V rámci Předmajálesů chceme být činní po celý akademický rok a nabídnout lidem program i mimo 1. května. Snažíme se vybírat aktuální témata, letos to bylo například open air autorské čtení na Parukářce na podporu Kliniky nebo vernisáž fotografií z dobrovolnické pomoci uprchlíkům v Rock Café,“ shrnuje Morongová.

Simona SchröderováNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.