Studium v USA: hodně úkolů, hurikány i studentské slevy na plastické operace

14. 3. 2010 Autor: Rubrika: Cestování 1 komentář

„Nečekejte, že tady dostanete přesný návod, jak odejít studovat do USA,“ varovala hned na úvod semináře o studiu v Americe Ludmila Svobodová z IPC UK. Akce však třicítku zúčastněných nasměrovala k důležitým informacím i předala rady od těch, kteří už v USA studovali.

Studium v Americe je náročnější

O své zkušenosti ze studia v Americe se s posluchači podělili studenti UK Martin Vyleťal, Kateřina Fišerová a Jana Šafaříková. Všichni tři se shodli na tom, že časová náročnost studia je v USA mnohem vyšší. Studenti během semestru odevzdávají spoustu prací a píší několik testů z každého předmětu. Vyžaduje se také pečlivá domácí příprava a interakce studenta s vyučujícím.

Časová náročnost studia je v USA mnohem vyšší než v Česku, shodli se tři studenti, kteří vyprávěli o svých zážitcích ze studia v zámoří.

Foto: Václava Burdová (UKáčko.cz)

„Studenti se často ptají i na úplné hlouposti, ale vztah mezi učitelem a žákem je celkem přátelský,“ komentoval své zkušenosti Martin Vyleťal z Fakulty sociálních věd, který strávil minulý rok na univerzitě v New Orleans. „Někdy už mluví jenom proto, aby mluvili,“ přitakala Kateřina Fišerová z Matematicko-fyzikální fakulty, která zase strávila semestr na newyorské univerzitě v New Paltzu.

Co Martina Vyleťala v New Orleans nejvíc překvapilo? Že hodně lidí ví, kde se nachází Česká republika. „Možná to může působit úsměvně, ale hodně lidí v Americe ani neví, kde je například Francie,“ dodává Vyleťal.

Pozor na hurikány

Hurikány se v USA objevují pravidelně, a tak se s nimi můžete setkat i při studijním pobytu. „Zažil jsem evakuaci, po situaci s Katrinou to neberou na lehkou váhu,“ popisoval Martin Vyleťal. Zážitek s tím má i Jana Šafaříková z FF, která strávila semestr na univerzitě v Miami. „Pokud tam pojedete příští a přespříští rok, tak se vám ale zřejmě vyhne,“ uvedla.

„Do New Orleans bych doporučil jet na letní semestr, koná se zde Mardi gras, obdoba karnevalu v Brazílii,“ lákal Martin Vyleťal. Umístění univerzity v New Paltzu zase určitě přivítají milovníci cestování. V okolí můžou navštívit New York, Woodstock, Washington nebo Chicago. S čím se setkáte často v Miami jsou reklamy na plastické operace, společnosti na ně nabízejí dokonce studentské slevy.

Co se týče studijního zázemí, mají americké univerzity co nabídnout. Všichni tři si na svých univerzitách chválili hlavně obrovské knihovny. Bez pochvaly nezůstalo ani sportovní a kulturní zařízení. Jedinou vadu mělo ubytování v kampusu v Miami. „Není to tam zrovna útulné,“ přiznala Jana Šafaříková. (O zkušenostech studentky žurnalistiky z pobytu v Miami čtěte zde: Na univerzitě v Miami studenti tráví v knihovně celou noc)

Prezentace ke stažení

Zdroj: Informačně-poradenské centrum UK

Důležité je plánovat včas

„Studium v Americe by mělo být prostředkem, nikoli cílem,“ řekl Jakub Tesař, který představil stipendijní program Fulbrightovy komise.

Foto: Václava Burdová (UKáčko.cz)

„Kdyby si studenti měli zapamatovat jednu jedinou věc, je to, aby plánovali hodně dopředu,“ prohlásil Jakub Tesař, který na semináři představil vládní stipendijní programy Fulbrightovy komise. Ty se zaměřují na pokročilejší studenty a také učitele. Kdo by chtěl tedy vyjet studovat do Ameriky s jejich podporou, musí mít minimálně bakalářský titul.

„Studium v Americe by mělo být prostředkem, nikoli cílem,“ vysvětloval Tesař. „To, že chce člověk studovat v Americe pro nás není důvod ho tam poslat.“ Úspěšný uchazeč by měl mít zpracovaný dobrý plán a motivační dopis, na kterém se prý vyplatí pracovat i tři čtvrtě roku.

„Jsme hodně štědrý program,“ dodal Tesař. Protože se jedná o vládní program, je podmínkou pro jeho získání české občanství. Výhodou je pak dobrý prospěch.

Informace se skrývají na fakultách

Mezifakultní smlouvy s americkými univerzitami mají fakulty filozofická, sociálních věd, farmaceutická, humanitních studií, matematicko-fyzikální, přírodovědecká a pedagogická. Primárně proto vyjíždějí studenti z těchto fakult, pokud se však nepřihlásí dostatek zájemců, mohou dostat šanci i lidé z těch ostatních. Ne každá fakulta má ale smlouvu s každou americkou univerzitou. Podrobnosti se studenti dozví na internetových stránkách své fakulty, další termín přihlašování proběhne v červnu.



1 komentář »

  • studentka v USA :

    Díky za článek. „Studentské slevy na plastické operace.“ To jsem měla vědět dřív. 🙂 Jinak studium v Americe určitě doporučuji všemi deseti! Kirstie

    reagovat

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.