Studium v zahraničí: Zkušenosti k (ne)zaplacení

6. 10. 2015 Autor: Rubrika: Inzerce žádné komentáře

Do zahraničí vycestovalo v roce 2001 za studiem více než 340 000 evropských studentů. Do roku 2014 se toto číslo zdvojnásobilo. Jen počet českých studentů studujících v zahraničí podle informací UNESCO letos překročil hranici 12 tisíc. Jak můžeš vycestovat jednoduše a na koho se obrátit? Které země tě vyjdou draze a kam si může dovolit vycestovat téměř každý?

Pokud teprve přemýšlíš, zda je studium magistra v zahraničí pro tebe to pravé, podívej se nejdřív na nabídku své vlastní vysoké školy. „Poměrně běžnou součástí studia doma je možnost vyjet na studium stejného oboru do zahraničí; ovšem na omezenou dobu, semetr nebo dva. Typickým příkladem takového programu je Erasmus+. Délka studijního pobytu se pohybuje od 3 do 12 měsíců, vyjet mohou studenti do všech 28 členských států EU, a dokonce i do některých dalších – například do Norska, na Island nebo do Turecka,“ říká Andrea Bradáčová ze studentského portálu MASTER AND MORE.

Obdobným programem je systém výměny CEEPUS, díky kterému se můžeš podívat do zemí střední a východní Evropy. Do programu se můžeš přihlásit buď skrze vlastní univerzitu, nebo si o stipendium zažádat individuálně jako tzv. freemover – v případě, že chceš studovat jiný obor než doma.

Využít můžeš i řady studijních pobytů v rámci tzv. meziuniverzitních dohod, které má každá škola podepsané se spřátelenými univerzitami, a to od krátkodobých stáží až po roční studijní pobyty, na které škola často poskytuje finanční prostředky formou stipendií. Pokud máš víc odvahy a vlastních peněz, vyjeď do zahraničí na dlouhodobé studium, ze kterého si odneseš i cenný titul. Například v Anglii nebo v Nizozemsku trvá magisterské studium a získání titulu běžně jen jeden rok.

„Velkým rozdílem mezi jednotlivými zeměmi a rovněž univerzitami je oblast nároků na studenta a jazykovou vybavenost. K přijetí se pak běžně vyžaduje certifikát potvrzující jazykovou znalost, životopis, motivační dopis, doporučení a eseje.“ dodává Bradáčová. I náročnost studia se země od země liší – zatímco někde pro tebe může být stipendijní pobyt v zahraničí dovolenou a cestováním, jinde na tebe čeká daleko větší dřina než doma.

Rozhodnutí vycestovat do zahraničí za studiem nestojí jen na úrovni kvality vzdělání v jednotlivých zemích. Mnohdy za tebe rozhodují tvé finanční možnosti. Průměrná výše měsíčních výdajů na život studenta v Evropě se podle mezinárodních statistik uvádí okolo 16 500 Kč. Roční náklady na školné se v různých státech liší – Velká Británie (110 000 – 300 000 Kč/rok), Nizozemsko (40 000 – 60 000 Kč/rok), Itálie (4 000 – 100 000 Kč/rok) nebo třeba Španělsko (30 000 – 55 000 Kč/rok).

Oproti tomu je Německo, Rakousko či některé severské státy jsou destinacemi, kde se dá téměř všude studovat zdarma a kde jsou školy financovány státem. Setkat se můžeš s registračním poplatkem okolo 500 EUR (13 750 Kč). Výhodou těchto škol je pro české uchazeče poměrně vysoká kvalita výuky a velký výběr studijních oborů.

Chceš se o možnostech zahraničního studia i jak ho financovat dozvědět víc? Přijď na veletrh magisterských programů MASTER AND MORE v pátek 30. října v Praze. Kromě prezentací na téma zahraničního studia a financování zjistíš spoustu informací o magisterských programech a přístupech na jednotlivých školách, jak skloubit studium a práci a také, jaké možnosti nabízejí největší čeští zaměstnavatelé absolventům.

Na veletrhu se pod jednou střechou sejdou zástupci univerzit, vysoký škol a business schools z České republiky, Německa, Skotska, Anglie, Rakouska, Itálie, Španělska a dalších zemí. Vybírat si tak můžeš z nabídky více než 1 500 magisterských studijních programů. Seznam vystavovatelů najdeš na www.master-and-more.cz.

Svou účast na veletrhu magisterských programů si můžeš v klidu naplánovat z domova. Díky online registraci totiž získáš přístup k plánovači programu, kde si zajistíš termíny osobních konzultací s vystavovateli, nebo rezervuješ místo na prezentacích, které tě zajímají. Kromě toho získáš i volnou vstupenku na veletrh! Pro neregistrované návštěvníky bude vstupné na místě 50 Kč.
Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.