Studovat (nejen) homosexualitu po internetu
Nahá Barbie laská svlečeného Kena po hrudi. Opodál stojí Ken v růžovém tílečku, které odhaluje jeho pupík. Co si o tom všem asi myslí poblíž stojící Barbie v drsném motorkářském outfitu? Takové jsou motivy z úvodní webové stránky online centra gay a lesbických studií pod taktovkou studentů Univerzity Karlovy.
Symbolika barbín a kenů je pro stránku online queer centra typická
Foto: Lucie Rubenová
Nabídka studijních programů se stále rozšiřuje, i tak však nepokrývá zájmy všech studentů. Společnost čím dál tím méně konzervativní a tento proud následují i oblasti vzdělání. Podobně uvažují i zakladatelé online studijního centra gay a lesbických studií.
Studijní program, který by mohl být dané problematice nejblíže, v současné době nabízí Katedra genderových studií na Fakultě humanitních studií. Ale i ta se problematiky queer studií, tedy homosexuality, bisexuality a transsexuality, dotýká jen povrchově. Ti, kteří se o problematiku zajímají, si musejí dohledávat veškeré informace od základů. Cesta k samostatnému studijnímu programu queer studies na českých univerzitách bude zřejmě ještě dlouhá, proto vznikl jako předstupeň právě web www.q.gl.cz. Web Queer centra by měl především pomoci uvést laiky do této problematiky. Na své si ale přijdou i protřelejší.
Co je co…
Genderová studia – zabývají se především podobami a proměnami mužství a ženství, jejich vzájemnými mocenskými dynamikami, především strukturami diskriminace na základě pohlaví.
Gay a lesbická studia – se zabývají podobami, proměnami, postavením a vztahy homosexuálních lidí vně a uvnitř sebe samých a společnosti, významné jsou opět mocenské vztahy a dynamiky tentokrát vůči heteronormativitě, homofobii, partnerství nebo diskriminaci na základě homosexuálního chování, orientace či identity.
Queer studia – překračují dichotomie hetero a homosexuality i mužství a ženství, zabývají se dynamikou, proměnami a vztahy genderových a sexuálních identit a praktik, queer pohled je pohled dekonstruující obě dichotomie analýzou dalších genderů a sexuality: transsexualita, travesti (či drag), intersexualita, femininní mužství, maskulinní ženství, androgynie, gender blending a bending nebo homosexualita jako nenormativní kategorie, ale dynamické pole sebevyjádření.
Autor: Zdeněk Sloboda, sociolog, FSV UK
Netradiční pohled na sexualitu
Velká party. Všichni tančí. Mnozí dorazili v párech, jiní se snaží někoho ulovit. V temných zákoutích se vlní líbající dvojice. Situace, jako ze seriálu pro dospívající, ale něco je tu přece jen jiné. Líbající dvojice tvoří ona a ona, při tanci se k sobě tisknou on a on. Jedná se o epizodu seriálu Queer as folk, kterou sledujeme během přednášky kurzu Sexualita a genderové identity na Fakultě sociálních věd. „Připadá vám tu něco divného?“ ptá se vyučující Zdeněk Sloboda, doktorand na katedře sociologie. Vlastně ani ne. Protagonisté seriálu řeší své problémy ve škole, s rodiči, nebo jak přimět svůj idol, aby přijal pozvání na rande. Dále si pouštíme klip Bruna Bozzetta. Všichni se smějí růžové postavičce, která v nákupním centru obdivuje každý výrobek, i modrému panáčkovi, který jde rovnou na věc, a při svádění růžovou postavičku rovnou zalehne. Typický muž? Typická žena? „Sociální konstrukce,“ říká Zdeněk Sloboda.
Podobně je to i s queer studii. „Queer Studies analyzuje všechny ‘divné‘, tedy netradičně mužské či ženské a neheterosexuální. Queer je také čočka, kterou lze nahlížet, a to třeba i kriticky, a analyzovat právě ono tradičně mužské, ženské či heterosexuální,“ osvětluje koncept Zdeněk Sloboda. Rozbíjí tak klasickou dichotomii žena nebo muž. Heterosexuál nebo homosexuál. Proč se nenajít i někde na pomezí?
Česko je pro queer studies příliš malé a konzervativní
Iniciátorem Q centra je Ladislav Zikmund z Katolické teologické fakulty UK
Foto: Pavel Dvořák
Online queer studia spadají již pod déle fungující platformu Obrazar, která se zabývá zejména tématem ženy a umění. Oba zmíněné weby mají společného webmastera, Ladislava Zikmunda. Ladislav dokončuje bakalářské studium na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v oboru dějin křesťanského umění. Právě křesťanství se od homosexuality odvrací.
„Dějiny umění jsou jedny. A můj obor se zaměřuje na jejich část ze sakrálního prostředí. To přízvisko ‘křesťanské’ jim žádný větší punc konzervativismu nedává,“ osvětluje Ladislav. „Tedy aspoň v to věřím,“ dodává vzápětí. Ve webovém queer centru spravuje uměleckou sekci. Počet spolupracovníků queer centra se však stále rozrůstá, každá sekce má svého konzultanta, na kterého se návštěvníci webu mohou kdykoli obracet se svými dotazy.
Queer studia propojují vícero oborů. Zatím můžeme najít sekce jako psychologie, sociologie, antropologie, historie, a také vizuální umění a poezie. Na webu zájemci najdou anotace k relevantní literatuře, plné texty odborných článků či odkazy na další weby. Časem by se zde měla objevit i databáze filmů s queer tematikou.
Každý i každá zájemce i zájemkyně by měli mít alespoň základní poznatky z oblasti genderových studií, které u nás již lze získat, a to v bakalářském studiu – vždy v kombinaci s ještě dalším oborem – na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a především v navazujícím magisterském studiu na Fakultě humanitních studií UK v Praze, kde se setkáte i s GL a „queer“ kurzy. Se systematičtější výukou genderu se setkáte i na sociologii FSV UK, na FF UK při Centru genderových studií nebo na Filosofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislave, kurzy různě „maskované“ nabízí i ústecká, českobudějovická a pražská pedagogická fakulta.
Autor: Zdeněk Sloboda, sociolog, FSV UK
Webové queer centrum zatím nenabízí klasický e-learning, kde by každý student nacházel konkrétní zadané úkoly vážící jež by musel splnit do určitého termínu. Záleží na každém návštěvníkovi, jaká témata ho zajímají. „Protože u nás nemáme kontinuitu vývoje vědeckého bádání v této oblasti, od feminizmu, přes gender, lesbian and gay studies až po queer, nemáme dostatečně odborníků. Česko je příliš malé a stále ještě konzervativní na obdobný obor. V takovém případě je možnost na jednom místě najít radu, odkaz či tip velice zajímavá,“ komentuje Zdeněk Sloboda během surfování po webu queer centra.
„Úchylizaci humanitních věd nechystáme“
Online web si tak postupně získává své příznivce. Některé z opravdového zájmu, protože takový portál vskutku chyběl. Jiné ze zvědavosti o takřka provokativní téma. Kampaň, která by měla veřejnosti představit web queer centra, bude probíhat zejména na tematických webech. Ale letáčků si už mohli povšimnout i studenti oborů Karlovy univerzity sídlící v Jinonicích. Letáčky budou viset na tamějších nástěnkách do té doby, dokud je konzervativnější část akademické obce snese. Ladislav proto všem vzkazuje: „Nemusíte mít strach, úchylizovat humanitní vědy nebudeme.“
www.q.gl.cz – Online studijní centrum gay a lesbických studií
foto na titulní straně: Pavel Dvořák
Klíčová slova
centrum gay a lesbických studií, gayové a lesby, queerHodnocení
Související články
- VÍME PRVNÍ: Lesby, gayové a bisexuálové z UK založili spolek Charlie. Chtějí bourat stereotypy
- Teplé umění míří do sklepa Karolina
- FOTO: Queer party V!ZIBLE ve znamení kreativity a viditelnosti
- Gayové a lesby by na Karlovce měli vystoupit z pasivity
- LGBT spolek Charlie se otevírá veřejnosti a hledá nové členy
Napište komentář