Studujte na nejlepších univerzitách světa. Zadarmo a z pohodlí domova

19. 4. 2013 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Současný svět nabízí nové formy vzdělávání. Kdo má čas a chuť, může si znalosti doplnit třeba o oborové kurzy z prestižních vysokých škol.

Dnešní posluchači si své studium už většinou nedokážou představit bez zahraničních pobytů. Co ale dělat když z nějakého důvodu student do zahraničí vycestovat nemůže? Odpovědí mohou být výukové weby jako je například coursera.org.

Elitní školy na dosah

Student přijde po dlouhém dni plném přednášek z historie domů. Nedávno mu z rodinných důvodů nevyšel zahraniční pobyt v USA, ale on přesto touží po nových poznatcích ze svého vyvoleného oboru. Posadí se před počítač, do vyhledávače zadá výše uvedenou internetovou stránku a přihlásí se. Vzápětí již sleduje charismatického Jeremy Adelmana z Princeton University, který zasvěceně mluví o počátcích globalizace spjatých s výboji Mongolů ve 13. století. Ano, i takto může vypadat samostudium v jednadvacátém století.

Coursera

Coursera je internetový portál, který zdarma nabízí vzdělávací on-line kurzy nejlepších univerzit celého světa. Základní myšlenkou je co největší dosah vzdělávacích kapacit elitních vysokých škol, kdy jeden vyučující může skrze nahrané přednášky sdělit své poznatky desítkám a stovkám tisíc studentů.

Aktuálně jsou k dispozici stovky kurzů z desítek vysokých škol, které jsou uspořádány do 24 kategorií, jako například ekonomie a finance, právo nebo matematika.

Po jednoduché registraci si zájemce navolí aktuálně dostupný předmět, o který má zájem. Každý kurz má předem dané období, obvykle několik týdnů, kdy je aktivní. Pokud student pravidelně sleduje přednášky, posílá včas vyučujícímu zadané eseje, případně je aktivní ve videokonferencích, může nakonec získat potvrzení o absolvování kurzu.

Student poté vlastní certifikát o absolvování dané přednášky například na Harvardu nebo Stanford University. Certifikáty jsou zatím zdarma, ale objevují se hlasy, že se mají časem zpoplatnit. Samotné kurzy mají být bezplatné stále.

Česko má co dohánět

Podobný model nahrávaných přednášek se pomalu uplatňuje i na českých univerzitách. Naráží ovšem na několik zásadních problémů. Přednášky nejsou obvykle poskytovány široké veřejnosti a mnoho pedagogů není ochotno se nechat filmovat. Nejen tyto problémy způsobují, že české univerzitní prostředí má stále co dohánět. Tento názor dokumentuje i fakt, že z osmi oslovených pedagogů Univerzity Karlovy nevěděl o portálu coursera.org žádný.

Aktéři kurzů pravidelně pořádají setkání, tzv. meetupy. Několik se jich už uskutečnilo i v Praze. Meetup poskytuje další prostor pro rozebrání studované problematiky a především se zde osobně setkají lidé, kteří se před tím znali pouze z internetového prostředí.

Nikdo netuší, jestli online kurzy v budoucnu zcela nahradí klasickou výuku. Přinejmenším jako vzdělávací doplněk ale Coursera dobře funguje už nyní.

Více informací: Coursera.orgKomentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.