Superdebata na FSV odstartovala předvolební kampaň

22. 4. 2017 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Čelní představitelé současné i bývalé politické scény přišli diskutovat se studenty o aktuálních otázkách v rámci debaty Česká republika na rozcestí.

Politické špičky diskutovaly před studenty Univerzity Karlovy o přímé volbě prezidenta i případné změně ústavy. Debata s titulem Česká republika na rozcestí, kterou organizoval Politologický klub FSV, měla odpovědět na otázku směřování země v roce parlamentních voleb a jaké je její postavení v rámci Evropy. „Jsme na křižovatce, kdy se rozhoduje, zda půjdeme cestou skutečné nebo formální demokracie,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. V druhé části debaty pak bývalí čeští premiéři zhodnotili dosavadní vývoj české politiky i výsledek tureckého referenda.

Před zaplněným sálem Modré posluchárny v Celetné ulici se sešli předsedové stran Andrej Babiš (ANO), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Miroslav Kalousek (TOP 09), Vojtěch Filip (KSČM) a Tomio Okamura (SPD). Občanské demokraty zastupoval předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura, který hovořil o zavedení přímé volby prezidenta jako o vychýlení rovnováhy.

Stejný názor zaujal i šéf lidovců Bělobrádek a lídr opoziční TOP 09 Kalousek. Ten by naopak posílil pravomoci Senátu. „Jsem nakloněn ústavním změnám, které posílí vzájemné brzdy a pojistky. Rozhodně nejsem nakloněn změnám, které by posílily autoritativní vládu,“ uvedl. Ministr financí a šéf hnutí ANO Babiš nepovažuje ústavní změny za klíčové, problémem je podle něj velký počet ministerstev či koaliční vláda. „Efektivnější by byl většinový systém,“ míní. Okamura by pak rád nechal občany vyjádřit se v referendu.

Patříme na Západ

„Před deseti lety by mě tato otázka nikdy nenapadla,“ povzdechl si Stanjura. S Babišem a Kalouskem se však shodl v tom, že Česko patří jednoznačně na Západ. Okamura se přiklání ke spolupráci s každým, pokud to bude výhodné. „Vidíme budoucnost v co nejužší spolupráci suverénních evropských zemí,“ uvedl. Evropská unie je podle něj nereformovatelná a do budoucna z ní budou vystupovat další a další státy.

Na dotaz z publika ohledně obnovení základní vojenské služby pak všichni lídři vyjádřili odmítavě kromě Okamury. Ten by zavedl šestitýdenní vojenský výcvik. Kalousek a Babiš naopak zdůrazňují nutnost budování profesionální armády a posílení aktivních záloh. V otázce vzniku evropské armády se Stanjura, Kalousek a Bělobrádek přimluvili pro aktivnější spolupráci Česka v rámci NATO. Filip se naopak domnívá, že NATO selhalo.

Zeman má šanci vyhrát v prvním kole

Na druhou část debaty dorazila trojice českých expremiérů – Petr Pithart, Vladimír Špidla a Jiří Paroubek. K otázce ohledně změny ústavy se všichni tři postavili skepticky. „Ústava má být rigidní, tedy obtížně měnitelná. Je hrozně nebezpečné ji otevírat,“ tvrdí Pithart. Problém pak bývalí předsedové vlád spatřují v rostoucím populismu. „Nesnižoval bych se k tomu, k čemu se snižuje Zeman – že bych říkal lidem, co chtějí slyšet,“ prohlásil Paroubek. „Zeman si ale umí získat hlasy a já jsem přesvědčen, že má šanci vyhrát prezidentské volby už v prvním kole,“ dodal.

Řeč přišla i na aktuální otázku tureckého referenda. Špidla s Paroubkem nevidí v Recepu Erdoganovi hrozbu, Pithart byl však skeptičtější. Překvapily ho hlavně výsledky ve velkých německých městech. „Liberální demokracie v nejspořádanější a nejbohatší zemi neudělala na Turky velký dojem,“ usuzuje. Bezmála dvě třetiny Turků žijících v Německu totiž hlasovaly pro posílení prezidentových pravomocí. Negativní pohled zastává i v otázce spolupráce sociální demokracie s komunisty. „V Moskvě sice už nesedí Brežněv, ale našim komunistům stále imponují autoritativní režimy. Takže bych byl velmi opatrný,“ uzavřel Pithart debatní večer.

Text: Michal Voráček
Foto: Kristýna VlasákováNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.