Světozor už je velký kluk!

15. 6. 2009 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Ano, přátelé, je to tak. Kino Světozor by mohlo sfouknout na dortíku pět svíček. Tolik let pražské kino Světozor obohacuje naše duše o kvalitní filmové zážitky. A nebyla to ledajaká oslava…

Na párty hrála i kapela

Na párty hrála i kapela.

Foto: Aneta Veselská (UK media)

Kdo ovšem čekal monstrózní ohňostroj, zdlouhavé sentimentální proslovy a podobné narozeninové pseudoatrakce známé z televizních estrád, byl zklamán. Naopak příznivci komorních takřka rodinných akcí si jistě přišli na své. Ostatně takovouto atmosféru má artový biograf i řekněme v civilu. Ne nadarmo podtitul večera zněl „Popcorn free culture“. A co že tak výjimečného se v pátek událo?

Tak například již od tří hodin odpoledne měli zájemci možnost podstoupit komentovanou prohlídku sálů, promítáren a jiných běžně uzavřených prostor. Nechyběla ani filmová projekce a pásmo krátkých filmů z festivalů, které kino během roku pořádalo. Své místo v programu si našel i interaktivně vzdělávací projekt Film aktivně. Pro ty hladové bylo přichystáno malé občerstvení.

Zahrály i kancelářské krysy

Ke každé narozeninové oslavě nicméně patří také dort a focení. To organizátoři filmové párty pojali velmi netradičně. Kolem desáté hodiny se návštěvníci přesunuli do Velkého sálu, kde byly za bouřlivého potlesku sfouknuty svíčky na skromném dortíku. Za vrchol večera lze považovat vystoupení Office Live Bandu. Jak již název sám napovídá, jednalo se o kapelu složenou ze zaměstnanců kina, kteří jsou běžně k nalezení právě v kanceláři. Nikoho tak nemohlo překvapit že například za kytarou seděl dramaturg Ivo Andrle, na housle doprovázel barman Prokop Jeníček a na podiu se mihl i finančník a také dramaturg Radim Habartík. A to zdaleka nejsou všichni. Během posledních písní kapelu na podiu tancem doprovodil i ostatní personál. Celý koncert, kde zazněly skladby jako Hej pane diskžokej nebo Ring of fire Johnyho Cashe, na plátně podtrhlo zábavné promítání.

Kino, kabaret a zase kino

Pod názvem Bio Světozor se v pasáži ve Vodičkově ulici začalo promítat už na konci roku 1918. Posléze byl sál předělán na kabaret. Jako kino tento dvousálový komplex opět začal sloužit až v roce 1957 a to jako kino panoramatické. V roce 1968 kino hostilo projekt Radúze Činčery Kinoautomat, který Československo reprezentoval na Expu 67.

Před pěti lety se nakonec objektu ujala zapálená skupina kolem již stávajícího artového kina Aero. Kompletně pozměnila dramaturgii a vytvořila, jak sama píše, „arthouse v centru Prahy, premiérové kino kvalitních filmů, kino, jaké známe z center evropských metropolí, avšak v Praze dosud chybělo“.

Ve Světozoru se slavilo s vervou.

Ve Světozoru se slavilo s vervou.

Foto: Aneta Veselská (UK media)

Myslím, že tohle se jim docela úspěšně daří plnit. Díky sníženému vstupnému oslovili převážně mladé a studující, v programu se objevují i seniorské projekce a odpoledne pro rodiče s dětmi. Za tu dobu své obnovené existence hostili několik festivalů například Prague shorts, Filmasia, Mezipatra či přehlídku Projekt 100. Prostor zde mají jak hrané, tak i dokumentární a experimentální snímky nebo dokonce reklamy, videoart a netart. Nakonec se vrátil i výše zmíněný Kinoautomat i s jedním z původních moderátorů Eduardem Hrubešem.

Návrat do první republiky?

Před rokem kino načas přerušilo svůj provoz z důvodu plánované rekonstrukce. Zapracovalo se na zvukové izolaci, posunutí plátna, obnovy baru a výměně sedaček. Od té doby mají příznivci biografu možnost si jednu takovou adoptovat.
Do Světozoru ovšem můžete zamířit i když se Vám zrovna na žádný film nechce. Osvěžit se a poplkat se dá i v kompletně nekuřácké kavárně, kde můžete ochutnat i novopacké pivo.

Je jasné, že se Světozoru své místo na poli alternativní zábavy podařilo nejen najít ale i si ho udržet. Možná by vzhledem k současným retro tendencím stálo za úvahu navrátit se k původnímu názvu z roku 1918. Vždyť co je dnes bio, to frčí…

Aneta VeselskáNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.