The Times: Kvalita UK rychle roste. Je 229. nejlepší školou na světě

11. 10. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

I přes škrty v rozpočtu zaznamenala UK významný úspěch v soupeření s nejlepšími univerzitami z celého světa. Podle prestižního žebříčku The Times oproti loňsku posílila ve všech oborech kromě medicíny a biologie.

Karolinum

UK je podle žebříčku The Times 229. nejlepší školou na světě.

Foto: Anna Krýslová (UKáčko.cz)

Mezi nejlepších sto pracovišť se dokonce UK probojovala v oblasti přírodních věd, kde skončila jako osmdesátá osmá nejlepší na světě. Přírodovědci tak předčili své kolegy například z prestižní Humboldtovy univerzity v Berlíně nebo univerzity v italské Boloni.

Dobře si nejstarší univerzita na sever od Alp vede také v humanitních a společenských vědách. Propad naopak zaznamenala v medicíně, biologii a příbuzných vědách, kde si pohoršila o sedmadvacet míst.

Celkem se v jednom ze dvou nejsledovanějších žebříčků Univerzita Karlova posunula z loňského 252. místa o třiadvacet příček směrem k vrcholu. Přiblížila se tak magické hranici dvou set nejlepších univerzit světa. Právě tolik totiž může podle některých analýz vytvořit lidstvo špičkových vysokých škol.

Poloviční výsledek oproti Harvardu

Prvenství si Karlova univerzita udržuje mezi školami z regionu nových členských zemí Evropské unie. S velkým odstupem za sebou nechala Jagelonskou univerzitu v Krakově (302. místo) a Varšavskou univerzitu (349. místo).

Letos poprvé se do první čtyřstovky poprvé probojovalo České vysoké učení technické (ČVUT), které obsadilo 394. příčku.

graf-zebricek-times2

I nadále však UK k má absolutní špičce ještě daleko. Její celkovou úroveň autoři žebříčku ohodnotili na zhruba poloviční v porovnání se školami z první desítky – například Harvardem, Cambridge nebo Princetonem.

Rektor UK Václav Hampl by za úspěch považoval, už kdyby univerzita prolomila magickou dvoustovkovou hranici. „Některé studie ukazují, že současné lidstvo má kapacitu na dvě stě až dvě stě padesát špičkových univerzit,“ vysvětlil loni v rozhovoru pro UKáčko.cz.

„Je mi až nepříjemné to znovu opakovat, ale bez silnějšího financování to těžko půjde,“ připomněl nyní v tiskové zprávě.

Studie: Bez investic evropské školy převálcují Čína a Indie

Při sestavování žebříčku The Times vychází z šesti kritérií. Důležitý je počet citací vědeckých prací, poměr studentů k učitelům nebo názor zaměstnavatelů. Největší, skoro poloviční váhu však má názor akademiků. Letos jich se jich v anonymním výzkumu vyjádřilo více než devět tisíc.

Podle čeho hodnotí The Times

  • Anketa mezi akademiky 40 %
  • Poměr počtu studentů a učitelů 20 %
  • Počet citací v poměru na počet vědců 20 %
  • Anketa mezi zaměstnavateli 10 %
  • Podíl zahraničních vyučujících a vědců 5 %
  • Podíl zahraničních studentů 5 %

Zdroj: www.topuniversities.com

Právě tato kategorie však patří mezi nejkontroverznější. Autoři žebříčku The Times dlouhodobě tvrdí, že právě dobrý zvuk školy hraje také v reálném prostředí velikou roli. Odmítají přitom, že by výběrem respondentů nadržovali americkým a západoevropským zařízením.

S napětím jsou také nyní očekávány výsledky takzvaného Šanghajského žebříčku, které by měly být zveřejněny začátkem listopadu. Toto hodnocení je některými odborníky považováno za přesnější, protože pracuje spíše se statistickými údaji.

Letošní výsledky žebříčku The Times opět vyvolaly velké diskuze nad stavem terciárního vzdělávání v Evropě a USA. Pozorovatelé upozorňují na postupné oslabování univerzit z Evropy a USA, které žebříčku od jeho počátku v roce 2004 vévodí.

The Times přitom cituje studii Evropské komise, která konstatuje, že bez značných investic do vzdělání by do roku 2025 mohly velkou část první dvoustovky obsadit univerzity v Číně a Indii. Ty v posledních letech získávají od tamních vlád masivní objemy prostředků na vědu i výuku.

„Nás průzkum ukazuje, že v posledních letech značně vzrostl počet publikovaných prací čínských vědců. Ne všechny jsou na světové úrovni, dá se ale očekávat, že se budou i nadále zlepšovat,“ píší autoři průzkum The Times.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.