Tomáš Zima byl jmenován rektorem UK, funkce se ujme 1. února

21. 1. 2014 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Novým rektorem Univerzity Karlovy byl dnes jmenován profesor Tomáš Zima. Do funkce ho spolu s dalšími dvanácti rektory uvedl prezident Miloš Zeman. Zima se ujme vedení UK k 1. únoru a školu povede příští čtyři roky.

Tomáš Zima

Zima v projevu za všechny nové i staronové rektory uvedl, že si uvědomují odpovědnost své funkce i vůči společnosti. „Vysoké školy kromě rozvoje vědy a vzdělávání ovlivňují i veřejné mínění,“ upozornil Zima.

Prezident zase poukázal na skutečnost, že rektoři byli doteď akademici s velkými odbornými znalostmi, ale v nové funkci budou muset prokázat i manažerské dovednosti.

Tomáše Zimu zvolil Akademický senát UK na konci října kandidátem na funkci rektora. Senátoři vybírali ze tří kandidátů – kromě Zimy byl ve hře ještě bývalý děkan Filozofické fakulty Michal Stehlík a prorektor UK pro rozvoj Stanislav Štech.

Ve třetím kole byl Zima zvolen 42 hlasy a stal se tak 508. rektorem v historii školy. Na postu nahradí Václava Hampla, který univerzitu vedl osm let a potřetí už kandidovat nemohl.

Tomáš Zima

Profesor MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, je lékař, přednosta Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice a od roku 2012 proděkan fakulty pro vnější vztahy. Děkanem 1. lékařské fakulty byl v letech 2005 až 2012. Jeho specializací je klinická biochemie, vnitřní nemoci a léčba nemocí ledvin, nefrologie. Funkce rektora se ujme 1. února.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.