Tour de pražské kavárny: kam se nejlépe zašít mezi přednáškami?

6. 11. 2016 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Nevíte jak vyplnit pauzu mezi přednáškami? Vyrazte za dobrou kávou, příjemnou atmosférou a chvílemi odpočinku.

Sedím na přednášce, oči se mi klíží, pomalu usínám. Není to ani tolik vina profesora či předmětu, vstávání v 6 hodin ráno prostě neprospívá nikomu. V hlavě mi bliká kontrolka kafe! Nemůžu se dočkat pauzy mezi vyučováním, až si ten šálek pořádného cappuccina budu moci dopřát. Rozhlížím se kolem sebe a vidím, že v tom rozhodně nejsem sama. Uzívané obličeje snažící se udržet oči otevřené jsou všude kolem.

Kterým směrem se tedy vydat?

Kavárna Pražírna

Pražírna se nachází přímo u zastávky metra I.P. Pavlova v ulici Lublaňská č. 50. Hned jak otevřete dveře, pohltí vás hřejivá atmosféra.

Kavárna Pražírna (Lucie Krejzlová Ukáčko)Vzduchem se nese zvuk hovoru a vůně pražené kávy. Po několika schodech sestoupíte do místnosti plné kulatých stolků, odkud můžete pokračovat do zadní části, která je ještě útulnější. Cihlové oranžové zdi spolu s dřevěnými podlahami i nábytkem dávají tomuto místu rustikální nádech.

Kavárna zároveň slouží i jako malá galerie. Všude na stěnách většinou visí fotografie či obrazy pražských umělců. Během chladných podzimních dní, kdy člověka ani pořádná šála příliš nezahřeje, je takováto vyhřátá kavárna ideálním útočištěm unaveného studenta. V létě můžete využít i venkovní zahrádku.

Pro hladovce jsou na výběr různé zákusky, dortíky nebo sendviče. Mimoto můžete každý den ochutnat jinou polévku. Dostanete tak možnost vyzkoušet například krém z červené řepy, hlívovou polévku, šumavskou kulajdu nebo třeba thajskou zeleninovou polévku. Mletou kávu si zde můžete pořídit i na doma.

Kavárna Pražírna (Lucie Krejzlová Ukáčko)Ve všední dny je kavárna otevřena od 8.30 do 22.00, v sobotu od 12.00 do 20.00.

Může se vám ale přihodit, že natěšeně vejdete dovnitř a zjistíte, že není jediné volné místo. Z tohoto důvodu je lepší udělat si rezervaci předem. Výborná káva za to ale stojí. Ceny nápojů se pohybují okolo 50 – 70 korun.

Já si objednávám vytoužené cappuccino a otvírám knihu. Povinná literatura se sama nepřečte, ale v příjemném prostředí a s horkou kávou se tím hned prokousává lépe.

Friends Coffee House

Kavárna Friends Coffee House (Lucie Krejzlová UKáčko)Kavárnu Friends Coffee House najdete v ulici Palackého č. 7, pár kroků od zastávky metra Můstek. Tato kavárna vznikla jako projekt dvou kamarádů, kteří si jejím otevřením splnili sen. Její interiér je rozdělen do tří částí, přičemž každá má svůj vlastní osobitý vzhled.

První část tvoří průchozí chodba, jejíž jedna stěna je prosklená. Připomíná tak prosvětlenou zimní zahradu, svěží prostor vhodný pro učení nebo jinou práci do školy.

Druhý prostor tvoří nábytek z tmavého dřeva a vínové stěny pokryté fotografiemi z dobrodružných cest obou majitelů.

Pokud se ale spíše chcete rozvalit do pohodlného křesla a odpočinout si po dlouhém dni, projděte až do poslední místnosti. Ta vypadá jako obývací pokoj rodinného domu. Usaďte se do měkkého křesla ke knihovně a krbu a můžete na chvíli zapomenout na shon a povinnosti.

Někomu by tyto tři různorodé prostory mohly připadat přeplácané a nejednotné, na někoho budou působit jedinečné. Záleží na úhlu pohledu.

Kavárna Friends Coffe House (Lucie Krejzlová Ukáčko)Tato kavárna si zakládá na podávání kvalitní kávy a na správné přípravě. Stoprocentní arabika, ze které vám zde nápoj připraví, pochází z Brazílie nebo Kolumbie. To je důvodem pro vyšší ceny.

Espresso dostanete za 45 Kč, cappuccino za 65 Kč, další druhy nápojů stojí od 60 do 100 korun. Stejně jako v Pražírně si zde můžete mletou kávu také zakoupit.

V týdnu je otevírací doba od devíti do devíti, o víkendu a svátcích od 12.00 do 20.00.

Kávovarna

Oproti Pražírně a Friends Coffee House, což jsou místa nekuřácká, si v Kávovarně můžete spolu s kávou cigaretu směle vychutnat. Pro nekuřáky je zde oddělený prostor. Starší potemnělý interiér s nažloutlým světlem a stěny pokryté starými fotografiemi navozují uměleckou a inspirativní atmosféru.

Nápojový lístek skýtá velké množství různých variací. Kromě tradičního espressa, cappuccina či latté zde najdete názvy jako Adina Mandlová, Neskutečná, Hemingway a mnoho dalších. Můžete sem chodit každý den celý měsíc a nedat si jednu a tu samou kávu.

Kavárna Kávovarna (Lucie Krejzlová Ukáčko)Výběr limonád a čajů je také velmi pestrý. Možná až tak, že to člověka vyděsí a neví, co si objednat. Potom to chce odvahu a chuť zkoušet nové věci. Ceny za kávu i limonádu se pohybují od 50 do 80 korun.

Kolektiv obsluhy tvoří mladé slečny, což někdy může způsobit zmatky s objednávkami či placením. Atmosféra interiéru a skvělé nápoje to ale jistě vynahradí.

Kávovarnu najdete v pasáži Lucerna, do které vejdete z ulic Štěpánská a Vodičkova.

Otevřeno je celý týden od 8.00 do 24.00. Můžete sem zajít jak na ranní kávu, během obědové pauzy, tak i večer na sklenku vína.

Lucie KrejzlováKomentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.