Tragikomedie Hrubá nemravnost se představí na Právnické fakultě

13. 11. 2011 Autor: Rubrika: Kultura 3 komentáře/ů

Alan Turing byl geniální matematik, který rozluštil šifru Enigma a za druhé světové války tak „zachránil svět“. Jaký ale byl jeho osud po válce a proč byl jako homosexuál odsouzen? A proč má Apple ve znaku nakousnuté jablko? Na všechny otázky bude hledat odpověď unikátní divadelní představení na Právnické fakultě.

Právnická fakulta má pověst velmi konzervativní a možná i poněkud upjaté instituce, jakési „sekty chlapců s bílými límečky“. Právníci dělají vše pro to, aby se této pověsti zbavili. Ale aby se přímo v „bazénu“ konalo divadelní představení, to tu ještě nebylo.

Myšlenka uspořádat na Právnické fakultě divadelní představení je stará už několik let. Věci se daly do pohybu letos na jaře, když iniciativu převzaly hned dva studentské spolky. Zatímco Všehrd připravuje divadelní představení vlastními silami a premiéry se diváci brzy dočkají, spolek Juristi navázal spolupráci s libereckým Divadlem F. X. Šaldy. A právě představení Juristů se uskuteční již v pondělí.

Jejich hra „Přísně tajné: Hrubá nemravnost (aneb jak Alan zachránil svět a narostly mu kozy)“ čerpá ze skutečného příběhu geniálního matematika Alana Turinga, který byl po válce křivě obviněn ze špionáže a odsouzen za homosexualitu. Ta byla tehdy trestná.

„Je to pojaté jako černá, hodně černá tragikomedie. Je tam několik divočejších, snad až (homo)erotických scén. Ty ale nejsou samoúčelné, mají svůj umělecký význam, takže kontroverze se nebojíme,“ uvádí jeden z pořadatelů.

Autorem scénáře je mladý talent Tomáš Dianiška, režie se ujal Braňo Holiček, jeden z režisérů Ypsilonky a příležitostně též student DAMU. „Ano, je tam pár odvážnějších scén, ale rozhodně ne víc, než je nutné. Je to spíš taková smutná pohádka,“ říká Holiček. Vzápětí se ale ujišťuje: „Mají, doufám, právníci smysl pro humor?“

Hra už byla několikrát uvedena v Liberci, vždy vyprodala sál a dočkala se velmi kladné kritiky. V Praze ale dosud až na jedno festivalové představení uvedena nebyla. Částečně prý kvůli požadavkům na prostor – scéna zabere více jak polovinu „bazénu“.

Jak to s Alanem dopadlo, proč mu narostly kozy a co s tím mají společného „jablečné iPočítače“ zjistí návštěvníci v pondělí 14. listopadu ve 20 hodin na Právnické fakultě. Vstupné je dobrovolné.

Místa k sezení budou přednostně vyhrazena pro studenty Právnické fakulty, ale hru je možné sledovat i z vyšších pater z ochozů – pořadatelé slibují stejný, ne-li lepší divácký zážitek.

Přísně tajné: Hrubá nemravnost

Hrají: Tomáš Dianiška, Jakub Albrecht, Karolína Baranová
Scénář: Tomáš Dianiška. Dramaturgie: Jan Tošovský
Scéna a projekce: Richard Loskot
Režie: Braňo HoličekNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.