Tři králové slíbili studentský ráj + video

1. 5. 2008 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Niceland, Clou, Skyline, Chinaski, Support Lesbiens nebo The Prostitutes – a to nejsou zdaleka všichni, které jste mohli na Majálesu 2008 vidět a slyšet. Letos si vybral muziku podle svého gusta fanoušek jakéhokoliv ražení. A při slavnostní korunovaci padla nečekaná rozhodnutí. Jak tedy studentský festival proběhl letos?

Majáles 2008 - Primátor Prahy Pavel Bém předává klíč od města novému králi MajálesuPrimátor Prahy Pavel Bém předává klíč od města novému králi Majálesu

Organizátorům nechť je složen velký dík. Po loňském Majálesu, kdy zjistili, že i přes vysokou účast si na sebe akce nedokázala vydělat, se nezalekli a rozhodli se v tradici pokračovat. Takže jsme mohli i letos zavítat na největší jarní studentskou párty, která proběhla v areálu koupaliště Džbán v Praze 6. A program lákal na interprety, kvůli kterým opravdu stálo za to přijít.

Oficiální začátek byl stanoven na 13:00, což se ale ukázalo jako příliš časná hodina, alespoň pro vysokoškoláky, kteří z některých seminářů utéct nemohli. Před oběma pódii rozpačitě postávali první návštěvníci a zatím jen sledovali pobíhání „securiťáku“ sem a tam. Problém nebyl v tom, že by muzikanti neuměli hrát, naopak. Skupina Niceland, která vystupovala na hlavním stage jako první, svým profesionálním výkonem připomínala ostřílené americké kapely. Při výstupu rapera Vladimira 518 bylo vidět, že v publiku měl své „ortodoxní“ fandy, kteří veškeré texty znali nazpaměť.

Na menší stagi to zase pěkně rozbalila kapela Řekla NE!, ve které zpíval Martin Palán – bývalý král Majálesu a moderátor celé akce. Bohužel ale nejednoznačně se tvářící nebe a také zřejmě fakt, že většina lidí prostě musela dřepět ve škole nebo v práci, způsobily, že ještě kolem tří hodin odpoledne se daly návštěvníci spočítat na prstech… no, jen několika málo rukou.

Studentský ráj v Klementinu?

Co by byl Majáles bez volby krále? Samozřejmě i tento rok se tři kandidáti ucházeli o přízeň návštěvníků. Během tří kol, která proběhla střídavě na obou pódiích, si Klementin II. z UK, Petrklíč z ČVUT a Lukáš Pavel z VŠE snažili získat voličské hlasy všemožnými způsoby. Přetahování lana, vědomostní soutěž s často pěkně vypečenými otázkami a volná disciplína měly přesvědčit studenty o kvalitách svých favoritů.

S největším úspěchem se setkalo poslední zmíněné kolo, kde se všichni kandidáti dost odvázali. Ne náhodou si vybral Lukáš Pavel z VŠE píseň Gangsta´s Paradise. I on totiž zazpíval o ráji – v jeho případě však šlo o představení jeho myšlenky vybudovat „Studentskej ráj“, tedy místo pro setkávání, učení, zábavu i sport. Tomáš Nigrin alias Klementin II. pomocí básně a následně divokého poga názorně demonstroval, co by udělal s Klementinem jakožto „skladem knih“. Nezůstal by kámen na kameni. Zapojit publikum a „dostat ho na hranici hlasových možností“ se zase snažil Zdeněk Horák – král Petrklíč, který publikum rozezpívával neustále se zvyšující melodií.

Podívejte se na VIDEO

Představení kandidáta na krále Majálesu za UK – Klementina II.

Korunovace nového krále Majálesu Lukáše Pavla z VŠE


(omluvte sníženou kvalitu zvuku druhého příspěvku kvůli kompresi rozměru videa)

Zpackaná volba

Původně měl každý návštěvník dostat při příchodu hlasovací kartičku a svého favorita zvolit mezi sedmou a osmou hodinou. Jenže člověk míní a vše kolem se mění tak nějak samo. Nakonec se mohlo volit celé odpoledne. Martin Palán, bývalý král Majálesu a moderátor celé akce si sice organizaci oproti minulému roku pochvaloval, ale systém hlasování se zdál víc než diskutabilní. Lístečky si mohli všichni vyzvednout u stánku s pivem a rozhodně nebyl problém nabrat si jich plnou hrst. Prodejcům chmelového moku bylo srdečně jedno, kolik si kdo cpe do kapes kupónů.

Kolem půl páté konečně začal Majáles připomínat opravdový festival, místo před oběma pódii se začalo plnit a publikum už mocně podporovalo oblíbenou skupinu Clou nebo „lehce kontroverzní“ Vagyny dy Praga. „Účast je dobrá, škoda ale, že nehrajeme později. To přijde určitě ještě víc lidí,“ konstatoval kytarista z Clou. Měl pravdu, protože ještě před vyhlášením výsledků hlasování o nového krále, se už v areálu Džbánu nedalo hnout. Vystupovali Skyline, jejichž energií se lze jen těžko nenakazit, publikum se konečně bavilo, jak se na pořádný Majáles sluší. Kdo se motal kolem stánků s občerstvením, mohl si všimnout, že do rytmu si tu v mikině a s pivem v ruce podupává i ministr školství Ondřej Liška. „Atmosféra je tu výborná, jsem zvědavý na Supporty, teď už je to takový popík, ale já je poslouchal už v roce devadesát pět, kdy hráli tvrdej hardcore,“ usmíval se spokojeně ministr.

Klementin II.: Sejdeme se s Bémem

Ještě před vystoupením našich asi dvou nejpopulárnějších kapel – Chinaski a zmíněných Support Lesbiens – proběhlo na hlavní stage slavnostní vyhlášení výsledků o post krále Majálesu. Program Studentskýho ráje a i určité charizma Lukáše Pavla z VŠE okouzlilo nejvíce studentů, a tak se novým vladařem pro příští rok stal právě on. Po předání koruny, jež vyšla z dílny studenta VŠUP, a klíče od města Prahy, se ovšem ekonom zachoval více než velkoryse. Přede všemi vyzval oba poražené kandidáty k celoroční spolupráci, čímž zajistil, že například myšlenka navrácení Klementina studentům nezapadne. To ostatně potvrdil i Pavel Bém, který byl nadšený zájmem studentů o toto téma a potvrdil, že se rozhodně zúčastní společných diskuzí o tom, co vlastně s Klementinem dál. Což je důkaz, že zdánlivě „srandafunkce“ jako král Majáles má opravdu smysl. A tak ani kandidát Klementin II. vlastně zklamaný nebyl. „Docílili jsme schůzky s Bémem, a to je určitě úspěch,“ pochvaloval si i Tomáš Nigrin.

Po volbě už nic nebránilo studentům a všem ostatním, aby odhodili i nejposlednější zábrany, a užili si poslední kapely na obou stagích naplno. O to jde totiž na Majálesu především.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.