Tři orchestry, tři dirigenti na třech pódiích. Na Space and Sound zazní hudba Johna Cage a Stockhausena

14. 11. 2016 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Space and Sound neboli Hudba v prostoru vás přenese do jiné dimenze. Jedná se totiž o koncert experimentální a elektronické hudby.

Ostravská banda 2013 Foto: PJ-Zdeněk ChrapekV rámci jednoho večera budou uvedena díla hned pěti skladatelů, mezi nimiž nechybí ani dva největší novátoři současné experimentální hudby Karlheiz Stockhausen a John Cage se skladbami Gruppen a Atlas Eclipticalis a Winter Music.

Stockhausen byl německý hudební skladatel a průkopník elektronické hudby. Filozof Thomas Ulrich popsal jeho hudbu jako polarizující, vzbuzující vášeň a vyvolávající odpor až nenávist.

Takže ať už si tuhle zvláštní hudbu zamilujete nebo ne, určitě se bude jednat o jedinečný zážitek, který se jen tak nebude opakovat. Gruppen je totiž tak náročná skladba, že se hraje velmi zřídka. V Praze bude navíc k vidění úplně poprvé. Hrají ji tři orchestry se třemi dirigenty na třech podiích rozmístěných do tvaru podkovy.

V rámci koncertu zazní také elektroakustická Stockhausenova skladba Gesang der Jünglinge (v překladu Píseň mladí), což je až mimozemsky znějící dílo, které kombinuje elektronické zvuky s lidskými hlasy.

Na Stockhausena naváže hudba Johna Cage. Mezi nejznámější dílo tohoto vskutku avantgardního skladatele patří 4’33“ sestávající z trojího otevření a zavření víka klavíru – bez zahrání jediného tónu. Legendární je i jeho vystoupení z roku 1960, kdy zahrál jednu ze svých skladeb za pomocí klavíru, vany, papiňáku, toustovače a dalších domácích spotřebičů.

Podívejte se na legendární vystoupení Johna Cage:

Na koncertě uslyšíte Cageův Atlas Eclipticalis pro 86 sólistů, který složil pomocí přikládání notových osnov na hvězdné mapy stejnojmenného atlasu českého astronoma Antonína Bečváře. Simultánně s ním zazní sólová klavírní skladba Winter Music.

Po Cageovi budou následovat další dvě skladby pro tři orchestry – Three Petals Philla Niblocka a Variations Petra Kotíka. Uslyšíte také skladbu polského skladatele Jacka Sotomského Beautiful to me. ah. Celkem koncert trvá přibližně tři hodiny.

„Koncerty reprezentují vrcholné výsledky Ostravského centra nové hudby jak ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava, tak s orchestrem Ostravská banda, sólisty, dirigenty a skladateli,“ lákají organizátoři.

Koncert se uskuteční v sobotu 19.11. v 19:00 ve Fóru Karlín. Další info najdete zde. Vstupenky v předprodeji jsou k dostání v síti Ticketportal nebo GoOut. Studenti po předložení ISICa platí 300 Kč.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.