UK bude přijímat méně studentů. Rektoři kvůli úsporám straší omezením výuky i zkrácením semestrů

24. 9. 2010 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Česká konference rektorů, která sdružuje šéfy většiny významných vysokých škol, vystoupila proti plánovaným úsporám. Nelíbí se jim, že univerzity mají příští rok dostat zhruba o 10 % méně peněz než letos.

Rektoři dokonce uvažují i o tom, že by omezili výuku, zkrátili semestry nebo výrazně snížili počty přijímaných studentů pro příští akademický rok. Rektoři sice připouštějí, že úspory jsou nezbytné, navržené škrty v kapitole věnované vysokým školám se jim však zdají příliš velké.

Vysoké školy se budou muset uskromnit. Příští rok zřejmě dostanou o 2,3 miliardy korun méně než letos.

Ilustrační foto: UKáčko.cz

„Plánované snížení příspěvku veřejným vysokým školám ze státního rozpočtu o takřka deset procent v příštím roce by bylo pro tyto školy devastující,“ shodli se rektoři. Už letos mají vysoké školy přijít o miliardu korun, což jsou dvě třetiny úspor celého ministerstva školství. Výdaje na VŠ přitom tvoří jen pětinu rozpočtu ministerstva.

Ministr školství Josef Dobeš rozzlobil rektory i tím, že na jejich zářijové jednání nepřijel. „Jeho neúčast je velmi znepokojivá. Mělo jít o první kontakt se všemi rektory od ministrova nástupu do funkce, navíc v mimořádně vážné ekonomické situaci vysokých škol,“ řekl předseda České konference rektorů Petr Fiala.

Rektoři dokonce uvažují o tom, že by nedostatek peněz řešila zkrácením semestrů, pozastavením zápisů či přerušení výuky v topné sezóně. Další návrh – výrazné snížení počtu přijímaných studentů – pravděpodobně nastane, i kdyby škrty neproběhly. Letos se totiž změnil systém financování tak, aby školy nemusely nabírat stále více studentů jen kvůli snaze získat více peněz.

UK: Studentů budeme přijímat výrazně méně

Školy mají příští rok dostat 22 miliard korun na 350 tisíc studentů. Oproti předchozím letům jde o nižší částku, počet studentů navíc stále stoupá. A pokud se plány vlády nezmění, příští rok dostanou školy ještě o 2,3 miliardy méně. Situace je ale značně nepřehledná a vše může být nakonec jinak.

Univerzita Karlova tak bude zřejmě nucena snižovat investice, šetřit na provozu i mzdách učitelů a dalších pracovníků. „Pravděpodobné je i to, že přistoupíme k významné redukci počtu přijímaných uchazečů v příštím roce,“ uvedl kancléř UK Tomáš Jelínek pro Aktuálně.cz.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.