UK má kandidátku na královnu Majálesu – Hedu I. Chce probudit studenty z letargie

8. 4. 2010 Autor: Rubrika: Studentský život 6 komentáře/ů

Studentská unie UK v úterý představila kandidátku na královnu letošního Majálesu za Univerzitu Karlovu. Stala se jí Heda Čepelová, 21letá studentka sociologie na Fakultě sociálních věd. Vůbec poprvé se tak o tento post uchází žena.

Kandidátkou na královnu Majálesu za UK je studentka sociologie Heda Čepelová.

Foto: Markéta Havelková

Na večírku v klubu K4, který byl zároveň oslavou narozenin maskota Studentské unie UK Karla z Karlovky a 662. výročí univerzity, se návštěvníkům rázným vstupem na pódium představila Heda Čepelová.

Ujala se slova poté, co bylo publikum mystifikováno, že akce je zakázána Akademickým senátem UK pro neoblíbenost Majálesu. Pak už spolu se svou královskou družinou zcela ovládla večer. Prostor dostala také hard-rock bluesová kapela Wintigo a na závěr večera došlo i na spontánní karaoke.

Mezi hlavní programové body kandidátky, která si zvolila královské jméno Heda I., patří podpora studentských aktivit i zvýšení informovanosti celé akademické obce. „Chci, aby se studenti více zajímali o dění kolem sebe a aby nebyli lhostejí,“ řekla krátce po svém zvolení. Dosáhnout toho chce podporou rozvoje nezávislých studentských médií, které na UK v nejbližší době doplní internetová televize, ale i díky informačním seminářům, které bude ještě v tomto semestru pořádat na několika fakultách ve spolupráci se Studentskou unií.

Kandidáti z ostatních vysokých či středních škol budou definitivně známi v pondělí 12. dubna. Pak budou mít necelé tři týdny na to, aby na svou stranu získali co nejvíce příznivců. Vše vyvrcholí v hlavní den pražského Majálesu 30. dubna, kde právě počet hlasů od jednotlivých příznivců rozhodne, kdo bude letošním králem nebo královnou pražského studentstva.

Program kandidátky na královnu Majálesu za UK Hedy I.


Studentky a studenti Univerzity Karlovy,

vláda krále Dejdárka XX. se chýlí ke konci. Po svém zvolení vyhlásil rok 2009 „rokem studentů“ – měl být plný oslav, happeningů a vůbec rušného dění mezi studentstvem.

A tak jsme v září otvírali studentský klub, v říjnu stavěli na Klárově poslancům pomník s hovnem, v listopadu stáli frontu na Allbrightovou a na Václaváku se maskovali jako stádo ovcí. Král Dejdárek byl zkrátka panovník hodný naší alma mater. Řešil vážná, celospolečenská, morálně ožehavá politická témata jako lobbing, poslaneckou imunitu… však si to všichni pamatujete.

Jak na něj důstojně navázat letos? Je jasné, že univerzitní kluby nerostou jako houby po dešti a Inventury demokracie se taky neprovádí každý rok. Přesto je ve vzduchu (kromě jara) spoustu zajímavého, důležitého, nevyužitého, prospěšného, co jen čeká, až tomu budete věnovat svou pozornost.

Že nevíte, o čem mluvím? Dejte mi svůj hlas a vědět budete vše vždy včas!

Chci se zasadit o vznik a rozvoj médií psaných studenty a pro studenty.
Informace o všem podstatném vám nově bude přinášet univerzitní televize nebo třeba studentské rádio – tak, aby vám žádná důležitá událost neunikla.

Chci, abyste se vždycky měli koho zeptat.
Ať už budete řešit nejasnosti ve studijních povinnostech, stipendium na Erasmus nebo třeba možnost získat finanční podporu na váš projekt, budou vám k dispozici studentští poradci – zkušenější kolegové, kteří vám zadarmo a ochotně poradí, co a jak.

Chci, abyste věděli, co znamená „studovat na Univerzitě Karlově“, když už to jednou děláte.
Ne, nejde o dějiny nejstarší univerzity ve střední Evropě – jen bychom možná měli vědět, čím se liší univerzity od vysokých škol, proč existuje termín „akademická obec“, jaké máme jako studenti práva a povinnosti a jiné zajímavosti, které se v žádné učebnici nedočtete. Během roku budu pořádat semináře, workshopy a diskuze, kde si o tom můžeme společně promluvit.

A konečně chci, abyste měli motivaci tohle všechno poslouchat.
Chci vás zbavit pocitu marnosti a zbytečnosti, jaký snad můžete mít, když vaše aktivity nemají viditelný účinek (a jaký mohl mít tým krále Dejdárka, když poslanci nereagovali na jejich požadavky). Seznámím vás s úspěchy vašich angažovaných kolegů, ukážu vám, kdy se aktivismus vyplatil a doufám, že společně s vámi se o další úspěch studentských organizací a hnutí zasadím.

Chci, abyste uvěřili, že můžete ovlivnit to, co se děje kolem vás, když máte správné informace a víte, jak na to.

Pokud mi chcete dát šanci, přijďte 30. dubna do Stromovky a dejte mi svůj hlas. Zvolte si do roku 2010 královnu – královnu Hedu I.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.