UK navrhuje vznik veřejnoprávních nemocnic

21. 11. 2008 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Vlastní návrh na transformaci fakultních nemocnic představila včera Univerzita Karlova. Podle něj by zdravotnická zařízení, v nichž se provozuje univerzitní výuka, měly přeměnit na veřejnoprávní univerzitní nemocnice. V nich by vysoké školy měly hlavní slovo v odborných záležitostech. Zřizovateli (státu) by naopak připadla více hlasů v otázkách hospodaření.

Uvažovaná transformace by se týkala i Fakultní nemocnice v Motole

ilustrační foto

Univerzita Karlova s vlastním návrhem přichází několik měsíců poté, co se jí a dvěma dalším univerzitám s lékařskými fakultami (Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci) nepodařilo dohodnout s ministerstvem zdravotnictví na budoucnosti fakultních nemocnic. Ministerstvo chtělo nemocnice převést na akciové společnosti. Univerzity se obávaly, že by v takovém systému neměly na fungování zdravotnických zařízení dostatečný vliv.

Právě oslabení pozice univerzit v řízení nemocnic stejně chce návrh, který UK připravila ve spolupráci s brněnskou Masarykovou univerzitou a Univerzitou Palackého v Olomouci, zabránit. Podle dokumentu by univerzitní nemocnice měly získat veřejnoprávní status, podobně jako mají například vysoké školy nebo akademie věd. „V západoevropských zemích je běžné, že jsou univerzitní nemocnice veřejnoprávní instituce,“ upozorňuje Jan Škrha, profesor 1. lékařské fakulty UK a prorektor pro zahraniční styky a mobilitu.

Zatím spíše diskuzní materiál

Podle návrhu UK by univerzitní nemocnici řídila trojice orgánů – ředitel, odborná rada a dozorčí rada. Odborná rada by rozhodovala v oblastech výuky, vědy, výzkumu a poskytování zdravotních služeb. Naopak rozpočet, pravidla hospodaření a mzdový předpis by schvalovala dozorčí rada. Zatímco do odborné rady by univerzita jmenovala pět zástupců a zřizovatel (například stát) jen dva, v dozorčí radě by tento poměr byl 2:4 s tím, že by v ní jedno křeslo získal zástupce zaměstnanců. Oba orgány by pak společně jmenovaly ředitele nemocnice.

Nemocnice – akciová společnost, nebo neziskovka? Ministerstvo se s univerzitami nemůže shodnout

ilustrační foto

Nedostatkem návrhu zatím je, že v konkrétní podobě nebyl konzultován ani se stávajícím vedením nemocnic, ani s ministerstvem zdravotnictví. „Dali jsme si záležet na tom, abychom ten zákon představili v podobě, v níž by mohl být rovnou schválen,“ řekl rektor Hampl pro UKáčko.cz.

Zároveň ale rektor přiznává, že pro návrh bude univerzita zřejmě ještě muset hledat širší podporu. „Politika je o kompromisech, proto text zatím bereme jako diskuzní materiál. Ale docela věřím, že by jej vláda mohla s drobnými modifikacemi přijmout,“ míní Hampl.

Přeměna fakultních nemocnic: vleklý spor ministerstva s univerzitami

V současné době fungují fakultní nemocnice jako státní příspěvkové organizace. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek navrhl loni v listopadu jejich převedení na akciové společnosti. Takové řešení se ale vysokým školám nelíbilo. Tvrdily, že Julínkův záměr obsahuje řadu nejasností, které by mohly ohrozit fungování nemocnic jako poskytovatelů zdravotní péče i jako pracovišť zajišťujících lékařskou výuku a výzkum. Vysoké školy kritizovaly také způsob, jakým by k transformaci nemocnic mělo dojít.

Po vleklých protestech škol, odborníků i studentů nakonec vláda od svého záměru ustoupila. Přimělo ji k tomu zřejmě i prohlášení Akademického senátu UK, který pohrozil ukončením klinické výuky, pokud by k přeměně nemocnic na akciové společnosti došlo.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.